wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Instytucje kultury
  4. Instytucje Kultury - aktualności
  5. Jaka będzie nowa BWA Wrocław?

Zniszczony i nieczynny budynek po Kraftpoście (na zdjęciach) przy ul. Kolejowej przejdzie metamorfozę. Stanie się nową kwaterą główną instytucji BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. O planach na aranżację jej industrialnego wnętrza i przyległego do niej placu opowiada dyrektor Maciej Bujko.

Reklama

BWA Wrocław prowadzi cztery galerie sztuki współczesnej: BWA Wrocław Główny (na antresoli dworca), Dizajn (ul. Świdnicka 2-4), SIC! (pl. Kościuszki 9/10) i Studio (ul. Ruska 46). W planach na najbliższe trzy lata jest otworzenie siedziby głównej w industrialnej hali pod adresem ul. Kolejowa 63 na Przedmieściu Świdnickim.  

To będzie miejsce łączące wiele funkcji. Z jednej strony galeria dla osób ciekawych świata, zarówno tych dobrze zaznajomionych ze sztuką współczesna, jak i tych które nie są nią jeszcze zainteresowane. Z drugiej strony naszym celem jest stworzenie miejsca dającego oddech i pozwalającego się zregenerować.
dr szt. Maciej Bujko, dyrektor BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej

W galerii są zdjęcia wykonane w czerwcu podczas oprowadzania.

Kilka przestrzeni pod jednym dachem

Wnętrze hali będzie podzielone na różnorodne przestrzenie: foyer z wyposażeniem do spotkań i odpoczynku, dwie wystawiennicze, regeneracji, edukacyjna dla młodzieży i dorosłych, projekcyjna do sztuki wideo, a także wielofunkcyjna (audytoryjna, koncertowa, do performance’ów). Planowane są również inne pomieszczenia, takie jak księgarnia, kawiarnia, butik cyrkularny i magazyny. Ich łączna powierzchnia to koło 4 tysiące metrów kwadratowych.

Rozmiary największej sali wystawienniczej pozwolą na prezentowanie wielkoformatowych dzieł. — Do hali może wjechać nawet tir, więc nie będzie problemów z transportem i instalacją ogromnych projektów. Już teraz mogę obiecać wystawy, których nigdy wcześniej we Wrocławiu nie można było pokazywać — zapowiada Maciej Bujko. — Nasza nowa siedziba spełni funkcję obszaru współpracy różnych instytucji czy podmiotów, dzięki czemu zaprezentujemy sztukę różnych dziedzin, w tym koncertów, projekcji i spektakli — dodaje dyrektor.

Do galerii zaproszą artystów różnych pokoleń, z Polski i z zagranicy. — Nie będziemy iść w stronę wielkich gwiazd, za to bardzo ważne są dla nas aspekty lokalne, śląskie, wrocławskie. Chcemy opowiadać o problemach globalnych przez pryzmat lokalny — tłumaczy dyrektor Bujko.

Galeria dla odkrywców i kuracjuszy

Integralną częścią hali będzie znajdujący się przed nią plac oraz sąsiedni park im. Lesława Węgrzynowskiego. — Imiennik parku to twórca powojennych sanatoriów, co idealnie łączy się z naszą ideą nawiązywania do tradycji dolnośląskich uzdrowisk — opowiada Maciej Bujko. — Mówimy, że urządzimy siedzibę dla odkrywców i kuracjuszy. Odkrywcy znajdą u nas mnóstwo ważnych społecznie, naukowo czy artystycznie tematów, natomiast kuracjusze dostaną przyrodę otoczenia oraz przestrzenie do spotkań i relaksu.

Na placu przed budynkiem ma być m.in. ogródek kawiarni oraz stała instalacja „Wędrowcy” autorstwa Anny Szpakowskiej-Kujawskiej w formie postaci wspinających się po budynku i kominie dawnej kotłowni.

W czasach Breslau w hali montowano i naprawiano żółte autobusy Kraftpostu, czyli zmotoryzowanej poczty niemieckiej. — Bardzo inspirujemy się historią osiedla i budynków, które staną się naszym nowym domem. Ważne są dla nas zarówno wątki kultury, jak i natury — mówi Maciej Bujko.

Projekt będzie gotowy niedługo. Prace budowlane powinny rozpocząć się pod koniec przyszłego roku, zaś otwarcia nowej, kilkuwymiarowej siedziby BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej możemy spodziewać się w 2027 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama