wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nadlatuje kometa C/2022 E3 (ZTF). Szykuj… lornetkę i wyjedź za miasto!

Dlaczego na kometę C/2022 E3 (ZTF), która właśnie nadlatuje, lepiej patrzeć przez lornetkę niż na przykład przez teleskop? Dokąd warto się wybrać w okolicach Wrocławia, by dobrze ją zobaczyć? Jakiego widoku możemy się spodziewać? Wyjaśnia wrocławski astronom dr Paweł Preś.

Reklama

Już dzisiaj (12 stycznia) kometa C/2022 E3 (ZTF) – niewiarygodnie stare, pochodzące z czasów formowania się Układu Słonecznego małe ciało niebieskie z obłoku Oorta – znajdzie się najbliżej Słońca, a to oznacza, że już wkrótce będziemy mogli zobaczyć ją z Ziemi.

Gdy kometa zbliża się do Słońca, lód, z którego wraz ze skałami i pyłami jest zbudowana, zaczyna intensywnie parować, tworząc głowę i warkocz. I właśnie to możemy zobaczyć z Ziemi, bo samo jądro jest zbyt małe, ma zwykle tylko kilka kilometrów średnicy.
dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Na zdjęciu astronom dr Paweł Preś archiwum prywatne
Na zdjęciu astronom dr Paweł Preś

Na razie kometę widać jedynie przez teleskop.

Będzie ją widać gołym okiem

Zbliżająca się do nas C/2022 E3 (ZTF) ostatni raz była tak blisko Ziemi 50 tys. lat temu, gdy ludzie mogli ją podziwiać wraz z neandertalczykami.

Na przełomie lutego i stycznia stanie się na tyle jasna, że będzie można ją oglądać gołym okiem. Najbliżej Ziemi znajdzie się 2 lutego. Tego dnia będzie nas od niej dzielić – bagatela! – 42 mln km, a więc ponad 109 razy dalej niż Księżyc.

– To niewiarygodnie daleko, ale mamy szczęście: C/2022 E3 (ZTF) mknie taką „trasą”, że przy dobrych warunkach przez mniej więcej tydzień, a z lornetką nawet dłużej, będzie można ją oglądać przez całą noc. Zobaczymy jaśniejszą głowę komety i nieco ciemniejszy ogon. Na podstawie zdjęć, zrobionych przez teleskopy, spodziewamy się, że będzie długi i prosty – mówi astronom.

Najlepiej wyjechać za miasto

C/2022 E3 (ZTF) nie jest wystarczająco jasna, by dało się ją obserwować, nie opuszczając miasta, ale by to zrobić, wystarczy wybrać na peryferie albo wyjechać na wieś. Gdzie najlepiej?

– Kometa znajdzie się na tle gwiazdozbioru Żyrafy. By ją zobaczyć, trzeba patrzeć na północ, dlatego najlepiej wyjechać za Wrocław właśnie w tym kierunku. Dzięki temu światła miasta znajdą się za naszymi plecami i nie będą przeszkadzać w obserwacji. Gdy podczas pandemii obserwowałem kometę NEOWISE, wybrałem się w pobliże kąpieliska na Pawłowicach – mówi astronom.   

Wystarczy lornetka

Warto zabrać ze sobą lornetkę. Dlaczego akurat taki sprzęt, a nie np. teleskop?

–  To dlatego, że kometa jest obiektem rozproszonym, dlatego, mówiąc w ogromnym uproszczeniu, najlepiej obserwować ją gołym okiem albo przy pomocy instrumentu, który powiększy ją w niewielkim stopniu, np. lornetki. Po prostu w ten sposób zobaczymy ją wyraźniej.

Kometę można śledzić także przy darmowych pomocy aplikacji, m.in. TheSkyLive.com i Stellarium.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama