wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Na Nadodrzu działa od dziś Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców [GALERIA]

Możliwość nauki języka polskiego, wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe, pomoc w sprawach formalnych związanych z życiem w Polsce (np. w zapisaniu dziecka do szkoły) - od dziś przy ul. Roosevelta 18 na wrocławskim Nadodrzu działa Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC), którego celem jest wspieranie integracji przymusowych migrantów z Ukrainy z polskim społeczeństwem.

Reklama

Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC) otworzyła Fundacja ADRA. To już szósta taka placówka w Polsce. Podobne funkcjonują w Warszawie, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie i Zielonej Górze.

Otwarcie  Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC) fot. Oleksandr Poliakovsky
Otwarcie Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC)

Celem naszego Centrum jest szeroko rozumiana pomoc uchodźcom z Ukrainy. Naszych sąsiadów wspieramy poprzez grupowe i indywidualne konsultacje psychologiczne. Prowadzimy różnorodne zajęcia praktyczne, m.in. arteterapii, cykl Dzieci i wojna, Balans dla nastolatków i młodzieży, Klub rodzica.
Prezes zarządu Fundacji ADRA Polska dr Piotr Nowacki oraz dyrektorka Centrum, Katarzyna Jania

Fundacja służy wsparciem w poszukiwaniu pracy, przekazuje paczki żywnościowe i odzież dla dzieci oraz uczy języka polskiego. Planuje również otworzenie Klubu dziecięcego integrującego najmłodszych podopiecznych. 

Otwarcie  Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC) fot. Oleksandr Poliakovsky
Otwarcie Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC)

Jak można pomóc nowym mieszkańcom Wrocławia?

W  uroczystym otwarciu brali udział m.in. Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia, Janusz Wrzal - dolnośląski wicekurator oswiaty i Zuzanna Bielawska, dyrektorka Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Podczas otwarcia goście wspólnie zastanawiali się nad następującymi kwestiami:

  • Jaka pomoc jest obecnie najbardziej potrzebna mieszkańcom Wrocławia narodowości ukraińskiej, którzy przyjechali tu w wyniku napaści Rosji na Ukrainę?
  • Jak powinna przebiegać integracja, by stworzyć możliwość trwałego związania się z Wrocławiem mieszkańców narodowości ukraińskiej?
  • Jakie formy wsparcia powinny być adresowane do rodzin, kobiet, młodzieży i dzieci?

Wszyscy byli zgodni co do tego, że choć od wybuchu wojny minął już ponad rok, mieszkańcy Ukrainy, którzy przybyli do Wrocławia w tak tragicznych okolicznościach, nadal potrzebują pomocy.

Czym zajmuje się Fundacja ADRA?

Fundacja ADRA Polska, dobroczynna organizacja pożytku publicznego, powstała w 2009 roku. Należy do międzynarodowej sieci ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami.

Międzynarodowy charakter naszej organizacji pozwala nam działać szybko i efektywnie. Fundacja od pierwszego dnia wojny w Ukrainie wspiera ofiary, organizując transporty humanitarne i ewakuacje.
Fundacja ADRA

Przy wsparciu organizacji CARE prowadzi także schroniska dla uchodźców z Ukrainy i Centra Integracyjne dla Cudzoziemców w kilku miastach Polski.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama