4. Na Nadodrzu działa od dziś Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców [GALERIA]
Otwarcie Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC)

Możliwość nauki języka polskiego, wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe, pomoc w sprawach formalnych związanych z życiem w Polsce (np. w zapisaniu dziecka do szkoły) - od dziś przy ul. Roosevelta 18 na wrocławskim Nadodrzu działa Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC), którego celem jest wspieranie integracji przymusowych migrantów z Ukrainy z polskim społeczeństwem.

Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC) otworzyła Fundacja ADRA. To już szósta taka placówka w Polsce. Podobne funkcjonują w Warszawie, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie i Zielonej Górze.

Powiększ obraz: Otwarcie  Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC) fot. Oleksandr Poliakovsky
Otwarcie Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC)

Celem naszego Centrum jest szeroko rozumiana pomoc uchodźcom z Ukrainy. Naszych sąsiadów wspieramy poprzez grupowe i indywidualne konsultacje psychologiczne. Prowadzimy różnorodne zajęcia praktyczne, m.in. arteterapii, cykl Dzieci i wojna, Balans dla nastolatków i młodzieży, Klub rodzica.
Prezes zarządu Fundacji ADRA Polska dr Piotr Nowacki oraz dyrektorka Centrum, Katarzyna Jania

Fundacja służy wsparciem w poszukiwaniu pracy, przekazuje paczki żywnościowe i odzież dla dzieci oraz uczy języka polskiego. Planuje również otworzenie Klubu dziecięcego integrującego najmłodszych podopiecznych.

Otwarcie Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC)

Jak można pomóc nowym mieszkańcom Wrocławia?

W  uroczystym otwarciu brali udział m.in. Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia, Janusz Wrzal - dolnośląski wicekurator oswiaty i Zuzanna Bielawska, dyrektorka Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Podczas otwarcia goście wspólnie zastanawiali się nad następującymi kwestiami:

• Jaka pomoc jest obecnie najbardziej potrzebna mieszkańcom Wrocławia narodowości ukraińskiej, którzy przyjechali tu w wyniku napaści Rosji na Ukrainę?
  • Jak powinna przebiegać integracja, by stworzyć możliwość trwałego związania się z Wrocławiem mieszkańców narodowości ukraińskiej?
  • Jakie formy wsparcia powinny być adresowane do rodzin, kobiet, młodzieży i dzieci?

Wszyscy byli zgodni co do tego, że choć od wybuchu wojny minął już ponad rok, mieszkańcy Ukrainy, którzy przybyli do Wrocławia w tak tragicznych okolicznościach, nadal potrzebują pomocy.

Czym zajmuje się Fundacja ADRA?

Fundacja ADRA Polska, dobroczynna organizacja pożytku publicznego, powstała w 2009 roku. Należy do międzynarodowej sieci ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami.

Międzynarodowy charakter naszej organizacji pozwala nam działać szybko i efektywnie. Fundacja od pierwszego dnia wojny w Ukrainie wspiera ofiary, organizując transporty humanitarne i ewakuacje.
Fundacja ADRA

Przy wsparciu organizacji CARE prowadzi także schroniska dla uchodźców z Ukrainy i Centra Integracyjne dla Cudzoziemców w kilku miastach Polski.

Źródło: materiały organizatorów