wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Postęp remontu mostów Uniwersyteckich we Wrocławiu

Mocno zużyte części konstrukcji mostów Uniwersyteckich wymagały naprawy, która rozpoczęła się wczesnym latem poprzedniego roku. Remont był zaplanowany na 18 miesięcy, ale potrwa dłużej. Pokazujemy na zdjęciach, jak idą prace.

Reklama

Mosty Uniwersyteckie, łączące Stare Miasto z Nadodrzem, wiszą nad rzeką od 90 lat. Od przeszło siedmiu miesięcy są modernizowane, ponieważ nadwyrężyła się ich konstrukcja. Odnowienia wymagają także inne części.

Prace mają poprawić stan techniczny ustroju nośnego i elementów konstrukcji dzięki wymianie, regulacji lub konserwacji mocno wyeksploatowanych podpór, przyczółków, dźwigarów, łożysk. Interwencji wymagają również nawierzchnie ciągów pieszych i rowerowych. Balustrady są osłabione i pokryte płatami korozji, płytki chodnikowe są mocno spękane i wykruszone. Chodniki są bardzo śliskie.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

Remont przebiega bez utrudnień dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Zamknięty jest tylko chodnik od strony Powodzianki. Później wyłączony będzie ten naprzeciwko.

Remont mostów Uniwersyteckich - jakie prace?

Pracownicy ZDiUM-u przedstawili w połowie stycznia raport, w którym informują, że wykonawcy (spółka Pimin z Krakowa) zabezpiecza od spodu konstrukcję przed korozją. Wcześniej zrobili to od góry. Skończyli układać płyty stalowe i przygotowują zbrojenie kap chodnikowych.

Równolegle trwa uszczelnianie rur obcych instalacji oraz regulacja dylatacji. Podnieśliśmy balustrady do wymaganej aktualnymi przepisami wysokości, montujemy wpusty i sączki. Podczas spaceru można dostrzec świeżo wypiaskowany kamień na okładzinie cypla z Powodzianką.
ZDiUM Wrocław

Najważniejsze prace:

  • naprawa podpór,
  • nowe płyty pod chodnikami,
  • zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni betonowych,
  • oczyszczenie i zabezpieczenie antykorozyjne elementów konstrukcji stalowych,
  • wymiana blach gzymsowych,
  • oczyszczenie, konserwacja łożysk, dolnych i górnych blach łożysk oraz regulacja łożysk,
  • naprawa i uzupełnienie brakujących elementów poręczy wraz z zabezpieczeniem antykorozyjnym całości balustrad stalowych i kamiennych,
  • wymiana opraw oświetleniowych.

Infografika z długością i szerokością mostów Uniwersyteckich wroclaw.pl
Infografika z długością i szerokością mostów Uniwersyteckich

Realizacja przedłuża się przez wysoką wodę

Remont mostów Uniwersyteckich był zaplanowany na półtora roku i zaczął się na początku czerwca 2024 roku. Według początkowego planu miał zakończyć się przed styczniem 2026, lecz teraz wiadomo, że się przeciągnie. Główną przyczyną opóźnienia był podwyższony poziom w Odrze w czasie zagrożenia powodzią. 

— Konieczne było nie tylko przerwanie prac w połowie września, ale również rozebranie na cito wszystkich rusztowań i podwieszanych konstrukcji, z których prowadzono prace. Po przejściu fali musieliśmy od nowa wybudować wszystkie rusztowania i podwieszane pomosty. Szacujemy, że jest to utrata co najmniej trzech lub czterech miesięcy w szczycie sezonu budowlanego — wyjaśnia Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Ewa Mazur informuje, że do tej pory wykonano 40 procent remontu. — Jesteśmy w sezonie zimowym, mocno ograniczającym możliwe prace. Wiosną powinniśmy wchodzić na drugą połowę mostu, po stronie ulicy Księcia Witolda, ale wiadomo już, że nastąpi to później. Od pogody zależy, kiedy dokładnie — przekazuje.

Dodatkowe zadania podniosły koszt inwestycji z 11,5 do 14,7 miliona złotych.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama