Właściciele Arkad Wrocławskich dostali na początku grudnia od urzędników z wydziału architektury pozwolenie na wyburzenie pustego i zamkniętego budynku. Prawie wszyscy wyprowadzili się z niego wiosną poprzedniego roku.
Tak wyglądały Arkady 30 kwietnia 2024 roku, w dniu zamknięcia ostatnich, za wyjątkiem jednego, sklepów.
Arkady Wrocławskie są przedmiotem przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej pomiędzy firmami Develia (poprzedni właściciel) a Vastint Poland. Transakcja ma być sfinalizowana latem 2025 roku. — Nasze plany inwestycyjne przewidują wyburzenie istniejącego kompleksu i zastąpienie go nowoczesną, wielofunkcyjną zabudową — informował dyrektor zarządzający Vastint Poland, Roger Andersson, przy okazji podpisywania pierwszej umowy, w której zapisana jest kwota 43 milionów euro.
Develia jest na etapie zatwierdzania w biurach miejskich projektu organizacji ruchu zastępczego na czas planowanej rozbiórki. Deweloper informuje, że wyburzanie budynku planuje rozpocząć pod koniec stycznia.
Postmodernistyczny budynek – od 2007 roku we Wrocławiu
Arkady Wrocławskie to centrum handlowe i biurowe otwarte w kwietniu 2007 roku. Kompleks miał wtedy 130 sklepów i punktów usługowych, biura o łącznej powierzchni 9000 metrów kwadratowych, multikino i parking na 1100 miejsc na kilku poziomach.
Budynek zaprojektowali bracia Artur i Paweł Szczepaniakowie. Składa się z trzech części:
- wieżowca o falistej linii fasady (13 kondygnacji),
- cylindra,
- prostopadłościanu pomiędzy nimi.
W wieżowcu były biura, w pozostałych bryłach: sklepy, kino i parking.
Podwójna elewacja najwyższej części została zaprojektowana tak, aby chroniła budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem i hałasem dobiegającym z ulicy.
W celu uzyskania interesującego efektu światłocieniowego elewacje zespołu pokryto umieszczonymi pod kątem taflami ciemnego szkła. Bryła wieżowca i niższego cylindra w intencji autorów gmachu stanowi symboliczną bramę do miasta.Rafał Eysymontt w Leksykonie architektury Wrocławia
Atrakcją wnętrza była rzeźba „Profil czasu” Salvadora Dalego, przeniesiona później pod budynek Sky Tower. Przez jakiś czas funkcjonowało tu także ogromne akwarium.
Arkady Wrocławskie w 2007 roku otrzymały trzecią nagrodę w kategorii „Budynek użyteczności publicznej” w konkursie Piękny Wrocław.