Wojciech Klich, dziennikarz sportowy w Radiu Wrocław, przyznaje, że startowanie w teleturnieju jest stresujące, ale i tak warto to się na to odważyć.
To spora dawka adrenaliny, ale i ogromna satysfakcja, gdy uda się dobrze odpowiedzieć na pytania. Żeby się przygotować do takiego wyzwania, rozwiązywałem wszelkie możliwe quizy i ćwiczyłem refleks za pomocą aplikacji na telefon, która odwzorowuje eliminacje do teleturnieju. Poza tym trzeba czytać, słuchać i chłonąć wiedzę, skąd się da.Wojciech Klich
Trzeba też mieć szczęście, bo przecież nie da się wiedzieć wszystkiego.
„Milionerzy”: Hubert Urbański zapytał o rekina śledziowego
Pytanie Huberta Urbańskiego, na które nie udało się odpowiedzieć wrocławianinowi, nie było proste. Brzmiało tak:
Mierzy nawet trzy i pół metra, waży i dwieście kilogramów, spotykany jest w Bałtyku, zwłaszcza zachodnim.Pytanie za 75 tysięcy w Milionerach
Do wyboru były cztery odpowiedzi:
- śledź atlantycki
- rekin śledziowy
- koleń pospolity
- rekinek psi
Wojciech Klich, który nie miał już do wykorzystania żadnych kół ratunkowych, wybrał odpowiedź A, niestety błędną. Okazało się, że chodzi o rekina śledziowego.
- Nigdy w życiu o nim nie słyszałem, choć zdarzyło mi się pływać z niewielkim rekinem w Oceanie Indyjskim - mówi Wojciech Klich.
Tak czy inaczej warto było wystartować: wrocławianin wygrał w teleturnieju 40 tys. zł. Gratulujemy!
Ale jak to? Rekin w Bałtyku?
Słyszeliście o rekinie śledziowym? My nie. Sprawdziliśmy w internecie i okazało się, że faktycznie: olbrzymi rekin śledziowy, nazywany też lamną śledziową i żarłaczem śledziowym, wpływa do zachodniego Bałtyku, a w dodatku nie jest jedynym gatunkiem rekina w naszym morzu, bo są jeszcze dwa inne: koleń pospolity (do 160 cm długości) i rekinek psi (do 100 cm długości).
Jednak spokojnie: rekiny pojawiają się rzadko, bo Bałtyk jest dla nich stanowczo zbyt mało słony, bywają raczej w okolicach cieśnin duńskich, a rekinek psi jest absolutnie niegroźny.Wracając do rekina śledziowego: jest ogromny, ale, jak podaje Wikipedia, żywi się głównie rybami ławicowymi i głowonogami, a nie plażowiczami. Płetwę grzbietową ma jednak taką jak ludojad w „Szczękach” – trójkątną – i podobne zębiska.
Teleturniej „Milionerzy” i sześciu milionerów
Polska edycja teleturnieju „Milionerzy” jest emitowana z przerwami od 1999 roku. Przez te wszystkie lata główną nagrodę zdobyto dotąd tylko sześciokrotnie, ostatnio całkiem niedawno: 12 marca tego roku wygrał ją Mateusz Żaboklicki z Warszawy - poeta, powieściopisarz i fotograf, który wkrótce odwiedzi Wrocław.