3. Wiadomości z regionu
  4. Poznajcie rysia, który przywędrował na Dolny Śląsk, by znaleźć partnerkę [FILM]
Ryś  Rocky rozpoczął  życie na wolności w ubiegłym roku w Nadleśnictwie Drawno fot. Roksana Czerniawska, Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze
Ryś Rocky rozpoczął życie na wolności w ubiegłym roku w Nadleśnictwie Drawno

Ma pędzle na uszach, jest bystry, szybki i do wzięcia, bo właśnie szuka partnerki. Oto Rocky – młody ryś, który przywędrował w tej sprawie na Dolny Śląsk z północno-zachodniej Polski. Jeśli mu się poszczęści, to – kto wie? – może zostanie u nas na dłużej.

O tym, że na Dolnym Śląsku pojawił się ryś, poinformowało na Facebooku Nadleśnictwo Jugów w gminie Nowa Ruda. Zwierzę szło od Ścinawki w stronę Nowej Rudy, a sfilmował je Grzegorz Jończy.

Informacje na temat przybysza szybko pojawiły się mediach. Początkowo sądzono, że to Zygmuś, który był w tej okolicy już wcześniej. Teraz już wiadomo, że chodzi o innego rysia.

Start: Zachodniopomorskie

Ryś ma obrożę telemetryczną, dzięki której wiemy, kim jest i skąd przyszedł. Wszystko wskazuje na to, że sfilmowane zwierzę to Rocky, który urodził się w niewoli i po odpowiednim treningu został wypuszczony na wolność przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze (ZTP) w ramach prowadzonego wraz z Instytutem Biologii Ssaków PAN projektu przywracającego te piękne, zagrożone wyginięciem zwierzęta naturze.

Rocky w maju skończy dwa lata, a wolnością cieszy się od pierwszego dnia wiosny ubiegłego roku. Został wypuszczony w nadleśnictwie Drawno (woj. zachodniopomorskie).

– Najpierw kręcił się w pobliżu, a potem zapuszczał się coraz dalej, chociaż czasem wracał. Na południowy zachód ruszył w styczniu, w połowie lutego był już w okolicach Wrocławia, a potem pojawił w Górach Stołowych – mówi Roksana Czerniawska z ZTP. – Ostatnie dane, mniej więcej sprzed tygodnia, mamy z okolic Kłodzka. Cierpliwie czekamy na kolejne.

Dlaczego Rocky wędruje?

Rocky nie wędruje dla sportu. Dotarł na Dolny Śląsk w poszukiwaniu partnerki.

Trwa właśnie apogeum marcowania, które podobnie jak u kotów, zaczęło się już w styczniu. Samce są teraz wyjątkowo aktywne i żeby znaleźć partnerkę, pokonują ogromne dystanse. Samicom zdarza się to rzadziej, ale i one to czasem robią. Jedna z naszych samic, Mira, wyemigrowała aż do Niemiec i tam już została.
Magdalena Tracz, która w  Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyrodniczym koordynuje projekty dotyczące rysi i żubrów

– Gdyby znalazł partnerkę na naszym terenie, być może zostałby na dłużej, a daj Boże na stałe. Nie mamy jednak na to wpływu – mówi nadleśniczy  Sławomir Karwowski. Uważa, że choć Rocky był już pod Kłodzkiem, regularnie wraca do jego nadleśnictwa. Chciałby, żeby Góry Sowie i Stołowe stały się ostoją dla zwierząt tego gatunku.

Dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych Bartłomieja Jakubowskiego także cieszy obecność rysia, ale, jak mówi, jedna jaskółka wiosny nie czyni.

–  Zygmuś, który był u nas dwa lata temu, nie został. Pokręcił się trochę, zjadł kilka saren i powędrował dalej, bo nie znalazł u nas partnerki – mówi dyrektor Jakubowski.

Jak się zachować, gdy spotkamy w lesie rysia?

Ryś to naprawdę spory kot (dorosły osobnik może ważyć nawet 30-35 kg, a więc tyle co np. golden retriever) i jego widok może zrobić wrażenie. Nie mamy jednak powodu do obaw.

Co trzeba zrobić, jeśli go spotkamy w lesie?

Ryś jest szybki i bystry (właśnie do tych cech odnosi się jego łacińska nazwa, czyli Lynx lynx), jednak nie jest dla nas zagrożeniem, bo nie atakuje ludzi. Poluje na sarny. Podczas ewentualnego spotkania trzeba zachować spokój, nie płoszyć go, nie krzyczeć, nie przepędzać. Uszanujmy  jego obecność w naturalnym środowisku i dajmy mu żyć w spokoju.
Sławomir Karwowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów