3. Inwestycje
  4. Przy Michalczyka rozpoczęła się budowa kolejnych mieszkań. Deweloper zaplanował także naprawę nabrzeża
Nowe budynki mieszkalne przy rewitalizowanym nabrzeżu Odry w centrum Tomasz Hołod
Nowe budynki mieszkalne przy rewitalizowanym nabrzeżu Odry w centrum

Zniszczenie nabrzeża przy ulicy Michalczyka sprzed kilku lat wymusiło rewitalizację tego terenu, w którą zaangażowali się deweloperzy. Jeden z nich zawiadamia, że naprawi i udostępni wszystkim fragment nabrzeża (około 200 metrów) od mostu Dmowskiego do rozpoczętej niedawno budowy pod adresem Michalczyka 3. Tym samym wrocławianie dostaną kolejną trasę widokową nad wodą.

Nabrzeże przy ulicy Michalczyka osunęło się w 2017 roku. Odpłynęły przycumowane do brzegu barki, jedna stanęła w poprzek rzeki. Nieduży autobus wpadł do wyrwy w nawierzchni, nad którą zawisł inny pojazd.

Naprawa (kosztowała 15 milionów złotych) rozpoczęła się po kilku latach. Poprzedziły ją prace rozbiórkowe i zabezpieczające na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (RZGW). Całą konstrukcję podparto tzw. narzutem kamiennym na dnie rzeki. Wybudowano nowe części nabrzeża, przebudowano fragment od strony mostu Dmowskiego.

Deweloper odbuduje część nabrzeża

RZGW informował, że mógł zająć się naprawą tylko w obrębie linii brzegowej, ponieważ głębiej położone tereny, włączając skarpę i estakadę, są prywatne. Nabrzeżem zajęli się zatem także deweloperzy, którzy budują mieszkania w okolicy.

Jeden jego fragment odrestaurowały już Wody Polskie, pozostałą częścią zajmie się Dom Development. Nowo powstały bulwar będzie ogólnodostępny na odcinku od mostu Romana Dmowskiego aż do Apartamentów nad Rzeką.
Dom Development Wrocław

Prezes DD, Mirosław Kujawski, dodaje: — Działamy we Wrocławiu od 15 lat i czujemy się częścią tego miasta, dlatego chętnie podejmujemy się realizacji dodatkowych inwestycji, które wzbogacają jego atrakcyjność. Przy planowaniu każdego projektu współpracujemy z magistratem oraz radami osiedli.

144 nowych mieszkań nad rzeką

Budowa Apartamentów nad Rzeką rozpoczęła się niedawno (według projektu AP Szczepaniak). Deweloper stawia przy nabrzeżu jeden budek z dwoma poziomami podziemnymi, parterem i pięcioma piętrami. W nim m.in.

• 144 mieszkania o powierzchni od 30 do 118 metrów kwadratowych; z balkonami, loggiami, tarasami lub ogródkami,
  • komórki lokatorskie,
  • pomieszczenia na rowery i wózki,
  • garaże w podziemiach,
  • ładowarki do samochodów elektrycznych,
  • lokale usługowe,
  • zielone dziedzińce wokół budynku.

Mieszkania w Apartamentach nad Rzeką mają być gotowe do odbioru pod koniec 2024 roku.

Przybywa tras widokowych nad wodą

Koło tego samego nabrzeża buduje także firma Hossanova 2 z siedzibą we Wrocławiu. Jej inwestycja – Długa 15 – to trzy budynki: dwa wyglądają na gotowe z zewnątrz, trzeci jest w budowie, która osiągnęła trzecie piętro. W pierwszym etapie deweloper odda 175 mieszkań o powierzchni od 30 do 85 metrów kwadratowych.

Nabrzeże, stojące przy nim nowe budynki oraz wizualizacje planowanego można zobaczyć w naszej galerii:

Nabrzeże przy Michalczyka było budowane w latach 1912 – 1930 i jest wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Pierwotnie służyło jako port przeładunkowy, który znajdował się na terenie firmy Caro und Sohn. W okresie międzywojennym korzystała z niego Śląska Kompania Żeglugowa, a od lat 50. ubiegłego wieku swoje magazyny miały tu Polskie Zakłady Zbożowe.

Bulwar przy Michalczyka to jeden z kilku współczesnych przykładów inwestycji nad rzeką. Zarówno tych podejmowanych we współpracy prywatnych inwestorów z samorządem, jak i prowadzonych samodzielnie przez gminę.

Dość wymienić nową promenadę nad Oławą na Przedmieściu Oławskim, trasę spacerową nad fosą w ramach inwestycji Bulwar Staromiejski (między placem Jana Pawła II a mostem Sikorskiego), ulicę Księcia Witolda, czy wykonany wcześniej i bardzo lubiany przez wrocławian bulwar Dunikowskiego pomiędzy mostem Piaskowym a mostem Pokoju.