Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
To 3. edycja Miasta z Piernika we wrocławskim Kolejkowie. - Ta wystawa jest wyjątkowa, bo nie tylko można ją podziwiać, ale też wąchać. Pięknie pachnie świątecznymi wypiekami - mówi Jakub Paczyński, pomysłodawca Miasta z Piernika.
I dodaje:- To już się powoli robi przedświąteczna i świąteczna tradycja we Wrocławiu. W ubiegłym roku Miasto z Piernika obejrzało w Sky Tower 70 tys. osób. Wiemy, że turyści specjalnie przyjeżdżają do Wrocławia w tym okresie, żeby odwiedzić Miasto z Piernika i Jarmark Bożonarodzeniowy, który wkrótce się otworzy.
Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu również zwraca uwagę, że wystawa w Kolejkowie przypomina nam o świętach.
- Miasto z Piernika po raz kolejny uatrakcyjni świąteczny czas we wrocławskim Kolejkowie. Doroczna już tradycja tej czasowej wystawy, w jednej z chętniej odwiedzanych turystycznych atrakcji Wrocławia, na wiele sposobów przypomina nam o świętach, także zapachem tradycyjnych wypieków, które zdaniem wielu historyków związane są z naszym miastem.Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM we Wrocławiu
Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia Miasta z Piernika 2023
1600 kg aromatycznego ciasta i mistrzyni świata
Nad wystawą, do której zużyto 1600 kg aromatycznego, piernikowego ciasta, od września pracowało 7 modelarzy z Kolejkowa, piernikarze ze Słodkiej Chatki, a nowe figurki przygotowała Jowita Woszczyńska, mistrzyni świata i Polski w dekorowaniu tortów (zdobyła Mistrzostwo Polski w Dekorowaniu Tortów Expo Sweet 2017 i Mistrzostwo Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers World Championships FIGC Milano 2019).
- To już drugi raz, kiedy mam przyjemność pracować przy Mieście z Piernika. W tym roku do Jasia, Małgosi i Baby Jagi dołączyły figurki Dziadka do Orzechów i interaktywna baletnica, która porusza się w tańcu. Wszystkie figurki są ręcznie wymodelowane.Jowita Woszczyńska, mistrzyni świata w dekorowaniu tortów
Ciasteczkowe pingwiny i kotiki, czyli zoo w Mieście Piernika
Jeżeli chodzi o nowości, to w tym roku wystawa jest większa. Doszły nowe figurki, ale rozbudowane zostało też zoo, w którym spotkacie m.in. piernikowe pingwiny i kotiki. Zobaczymy tu również wrocławski Ratusz, dworzec kolejowy z czekoladowymi pociągami i młyn.
Każdy element Miasta z Piernika był wypiekany w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinany. Później wszystko zostało starannie polukrowane w różnych kolorach.
To nie tylko pięknie pachnąca korzennymi przyprawami wystawa, ale też - jak się okazuje - bardzo smaczna. Chociaż w sklepiku Kolejkowa można zakupić pamiątkowe pierniki, wyprodukowane w Karkonoszach z takiego samego ciasta jak Miasto z Piernika, to i tak co roku 5 proc. ekspozycji zostaje zjedzona przez gości. - Nie zachęcamy do tego, ale tak się dzieje - mówi ze śmiechem Jakub Paczyński.
- Ta wystawa niesie radość, wystarczy spojrzeć na dzieci, które ją oglądają - dodaje na koniec Marcin Goetz, piernikarz ze Słodkiej Chatki, który pracował nad Miastem z Piernika.
Miasto z Piernika, część Kolejkowa
Miasto z Piernika jest częścią Kolejkowa, dużej, tętniącej życiem makiety, przedstawiającej rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu. Zobaczycie tu Wrocław i wiele innych znanych miejsc Dolnego Śląska w miniaturze.
Na obydwie wystawy obowiązuje jeden bilet wstępu. Miasto z Piernika jest czynne codziennie w godz. 10-18 w dni powszednie oraz w godz. 10-19 we wszystkie niedziele i święta.
Kolejkowo i Miasto z Piernika będzie można zwiedzać także w pierwszy i drugi dzień świąt, a Miasto z Piernika będzie otwarte do końca lutego 2024.
Informacje o biletach znajdziecie w linku poniżej: