4. Słodkie Miasto z Piernika otwarte w Sky Tower. Wygląda bajecznie i pachnie świętami (ZDJĘCIA)
Miasto z Piernika, z lewej budynek Ratusza, z prawej zwiedzający: kobieta, mężczyzna i dziewczynka Oleksandr Poliakovsky

Jaki jest przepis na aromatyczne Miasto z Piernika, najsłodszą wystawę na świecie? Potrzeba 1600 kg piernikowego ciasta, 200 kg miodu, 50 kg korzennych przypraw, 60 kg czekolady, 465 kg cukru pudru... Do tego 10 utalentowanych osób (w tym mistrzynię świata w dekorowaniu tortów), które przez 2,5 miesiąca pracowały nad makietą z Ratuszem, zoo, figurkami i chatkami. Najnowsze Miasto z Piernika od 22 listopada można oglądać w Kolejkowie w Sky Tower. Zobaczcie zdjęcia.

To 3. edycja Miasta z Piernika we wrocławskim Kolejkowie. - Ta wystawa jest wyjątkowa, bo nie tylko można ją podziwiać, ale też wąchać. Pięknie pachnie świątecznymi wypiekami - mówi Jakub Paczyński, pomysłodawca Miasta z Piernika.

I dodaje:- To już się powoli robi przedświąteczna i świąteczna tradycja we Wrocławiu. W ubiegłym roku Miasto z Piernika obejrzało w Sky Tower 70 tys. osób. Wiemy, że turyści specjalnie przyjeżdżają do Wrocławia w tym okresie, żeby odwiedzić Miasto z Piernika i Jarmark Bożonarodzeniowy, który wkrótce się otworzy.

Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu również zwraca uwagę, że wystawa w Kolejkowie przypomina nam o świętach.

- Miasto z Piernika po raz kolejny uatrakcyjni świąteczny czas we wrocławskim Kolejkowie. Doroczna już tradycja tej czasowej wystawy, w jednej z chętniej odwiedzanych turystycznych atrakcji Wrocławia, na wiele sposobów przypomina nam o świętach, także zapachem tradycyjnych wypieków, które zdaniem wielu historyków związane są z naszym miastem.
Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM we Wrocławiu

Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia Miasta z Piernika 2023

1600 kg aromatycznego ciasta i mistrzyni świata

Nad wystawą, do której zużyto 1600 kg aromatycznego, piernikowego ciasta, od września pracowało 7 modelarzy z Kolejkowa, piernikarze ze Słodkiej Chatki, a nowe figurki przygotowała Jowita Woszczyńska, mistrzyni świata i Polski w dekorowaniu tortów (zdobyła Mistrzostwo Polski w Dekorowaniu Tortów Expo Sweet 2017 i Mistrzostwo Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers World Championships FIGC Milano 2019).

- To już drugi raz, kiedy mam przyjemność pracować przy Mieście z Piernika. W tym roku do Jasia, Małgosi i Baby Jagi dołączyły figurki Dziadka do Orzechów i interaktywna baletnica, która porusza się w tańcu. Wszystkie figurki są ręcznie wymodelowane.
Jowita Woszczyńska, mistrzyni świata w dekorowaniu tortów

Jeżeli chodzi o nowości, to w tym roku wystawa jest większa. Doszły nowe figurki, ale rozbudowane zostało też zoo, w którym spotkacie m.in. piernikowe pingwiny i kotiki. Zobaczymy tu również wrocławski Ratusz, dworzec kolejowy z czekoladowymi pociągami i młyn.

Każdy element Miasta z Piernika był wypiekany w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinany. Później wszystko zostało starannie polukrowane w różnych kolorach.

To nie tylko pięknie pachnąca korzennymi przyprawami wystawa, ale też - jak się okazuje - bardzo smaczna. Chociaż w sklepiku Kolejkowa można zakupić pamiątkowe pierniki, wyprodukowane w Karkonoszach z takiego samego ciasta jak Miasto z Piernika, to i tak co roku 5 proc. ekspozycji zostaje zjedzona przez gości. - Nie zachęcamy do tego, ale tak się dzieje - mówi ze śmiechem Jakub Paczyński.

- Ta wystawa niesie radość, wystarczy spojrzeć na dzieci, które ją oglądają - dodaje na koniec Marcin Goetz, piernikarz ze Słodkiej Chatki, który pracował nad Miastem z Piernika.

Miasto z Piernika, część Kolejkowa

Miasto z Piernika jest częścią Kolejkowa, dużej, tętniącej życiem makiety, przedstawiającej rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu. Zobaczycie tu Wrocław i wiele innych znanych miejsc Dolnego Śląska w miniaturze.

Na obydwie wystawy obowiązuje jeden bilet wstępu. Miasto z Piernika jest czynne codziennie w godz. 10-18 w dni powszednie oraz w godz. 10-19 we wszystkie niedziele i święta.

Kolejkowo i Miasto z Piernika będzie można zwiedzać także w pierwszy i drugi dzień świąt, a Miasto z Piernika będzie otwarte do końca lutego 2024.

Informacje o biletach znajdziecie w linku poniżej: