4. Aromatyczne Miasto z Piernika po raz 3. we Wrocławiu
Miasto z Piernika w Kolejkowie. Widać budynki, choinki oraz trójkę zwiedzających dzieci - dwóch chłopców i dziewczynkę materiały prasowe

Miasto z Piernika wkrótce po raz trzeci otworzy się w Kolejkowie we Wrocławiu! To prawdopodobnie najsłodsza i najbardziej aromatyczna wystawa na świecie. W Sky Tower zobaczymy budynki i figury wykonane z ponad 1600 kg korzennego ciasta, w tym wrocławski Ratusz, zoo, dom Baby Jagi, dworzec i setki chatek z piernika. Sprawdź, kiedy otwarcie Miasta z Piernika 2023/2024 we Wrocławiu, jakie nowości przygotowano w tym roku oraz ile zapłacimy za bilety.

Miasto z Piernika w Kolejkowie 2023/2024. Kiedy otwarcie wystawy w Sky Tower?

Miasto z Piernika w Kolejkowie to już przedświąteczna i świąteczna tradycja we Wrocławiu i w Gliwicach. Prawdopodobnie jedyna taka wystawa na świecie.

W magicznej, obsypanej śniegiem krainie, korzenne zapachy tańczą w blasku kolorowych lamp. Wszędzie, gdzie spojrzysz, chatki, ludziki i zwierzątka stworzone z lukrowanego piernika, kuszą swoim urokiem. Dookoła słychać stukot czekoladowych pociągów.
Organizatorzy Miasta z Piernika w Kolejkowie

Miasto z Piernika we wrocławskim Kolejkowie w Sky Tower zostanie otwarte 22 listopada 2023 i będzie je można podziwiać do końca lutego 2024.

Powiększ obraz: Miasto z Piernika we wrocławskim Kolejkowie w Sky Tower. Na zdjęciu Ratusz materiały prasowe
Miasto z Piernika we wrocławskim Kolejkowie w Sky Tower. Na zdjęciu Ratusz

Pełna aromatu wystawa z pierników, czyli kęs historii

W tym roku ekspozycję przygotowano na 150 m kw. i wykonano z ponad 1600 kilogramów aromatycznego, korzennego ciasta. Na wystawie zobaczymy m.in. wrocławski Ratusz, kościół, zoo, dom Baby Jagi, dworzec, młyn, piekarnię i setki piernikowych chatek. Świąteczny zapach jest rezultatem użycia aż 200 kilogramów miodu i 50 kilogramów aromatycznych przypraw korzennych. Miasto znajduje się pod słodką pierzynką z lukru, do którego zużyto 421 jajek, 210 soczystych cytryn i 465 kilogramów cukru pudru.

- Historia wypiekania pierników w Polsce ma swój początek 7 lutego 1293 roku na Dolnym Śląsku. To najstarsza wzmianka o piernikach w Europie Środkowej. Dlatego każdy kęs piernika to kęs historii, która trwa od setek lat!
Marcin Goetz, mistrz piernikarstwa ze Słodkiej Chatki

Miasto z Piernika po raz trzeci we Wrocławiu. Jakie nowości?

Będzie to już trzecia edycja Miasta z Piernika we Wrocławiu. Na wystawie co roku pojawiają się nowe elementy.

- Każdego roku dodajemy nowe piernikowe chatki, figurki i powiększamy wystawę o kolejne szczegóły. W tym roku nowością będzie również Dziadek do Orzechów i Baletnica stworzeni z cukru. Piernik w Mieście z Piernika jest ciastem rzemieślniczym. Kruchym po wypieku, nabierającym delikatności z czasem, stworzonym z wyjątkową mieszanką przypraw. Każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Lukrowaliśmy wszystko ręcznie, starannie dobierając kolory. Efekt jest wart wielu miesięcy pracy, jaką włożyliśmy w stworzenie Miasta z Piernika.
Jakub Paczyński, pomysłodawca Kolejkowa

Nie zabraknie również baśniowych postaci z lśniącego cukru. Będzie chatka na kurzej łapce, w której mieszka Baba Jaga z kotem oraz Jaś i Małgosia, Dziadek do Orzechów i Baletnica z pozytywki.

Powiększ obraz: Miasto z Piernika we wrocławskim Kolejkowie w Sky Tower materiały prasowe
Miasto z Piernika we wrocławskim Kolejkowie w Sky Tower

– Figurki zostały ręcznie wymodelowane z masy cukrowej. Wszystkie detale od stóp do głów, namalowałam jadalnymi barwnikami i lukrem królewskim. Każda z figurek to wiele godzin pracy, ale i mnóstwo włożonego w nie serca. Słodkie postacie podkreślają baśniowy charakter Miasta z Piernika. Figurki wybieramy wśród najsłodszych i najbardziej świątecznych bajek - mówi Jowita Woszczyńska, która zdobyła Mistrzostwo Polski w Dekorowaniu Tortów Expo Sweet 2017 i 2019 oraz Mistrzostwo Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers World Championships FIGC Milano 2019.

Miasto z Piernika i Kolejkowo w Sky Tower (godziny otwarcia)

Miasto z Piernika jest częścią Kolejkowa, dużej, tętniącej życiem makiety, przedstawiającej rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu. Zobaczycie tu Wrocław i wiele innych znanych miejsc Dolnego Śląska w miniaturze oraz interaktywne scenki, burzę z prawdziwym deszczem, jeżdżące pociągi i inne pojazdy.

Na obydwie wystawy obowiązuje jeden bilet wstępu. Miasto z Piernika będzie czynne codziennie w godz. 10-18 w dni powszednie oraz w godz. 10-19 we wszystkie niedziele i święta.

Kolejkowo i Miasto z Piernika będzie można zwiedzać także w pierwszy i drugi dzień świąt, a Miasto z Piernika będzie otwarte do końca lutego 2024.

Miasto z Piernika 2023/2024 w Kolejkowie (bilety wstępu)

Zwiedzanie Miasta z Piernika odbywa się w ramach zwiedzania Kolejkowa.

Bilety wstępu:

• 39 zł – normalny
  • 32 zł – ulgowy

(ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

Bilety można kupić online.

Kolejkowo i Miasto z Piernika w Sky Tower (adres)

Wystawa Miasto z Piernika i Kolejkowo znajdują się w Sky Tower na I piętrze, przy ul. Powstańców Śląskich 95 we Wrocławiu.

Zobacz Kolejkowo w Sky Tower na mapie

Źródło: materiały prasowe