Wystawa „Pamięć, pamiątka, pamiętnik” będzie prezentowana w Muzeum Etnograficznym (to oddział Muzeum Narodowego) od 20 maja do 8 października.
– Trzon ekspozycji będą stanowić całkiem zwyczajne przedmioty, np. te, które upamiętniają służbę wojskową, pobyt w Polanicy, pielgrzymkę albo pierwszy dzień w szkole, jednak pojawią się także pojedyncze przedmioty związane z bardziej elitarnymi nurtami. Łączy je to, że są pamiątkami: powstały, by podkreślić wyjątkowość jakiegoś wydarzenia, zatrzymać czas i związane z nim ulotne emocje. Są jak koło ratunkowe rzucone naszemu umysłowi po to, byśmy wiedzieli, kim jesteśmy, jaką drogę przeszliśmy – mówi Elżbieta Berendt, kuratorka wystawy.
Studenci kulturoznawstwa zbierają opowieści
Ważnym elementem ekspozycji będą krótkie filmy z opowieściami o pamiątkach, które przygotują studenci Kulturoznawstwa. Część nagrań wideo zostanie wykorzystana w materiałach promujących wystawę.
Komu można opowiedzieć o swoich pamiątkach?
Jeśli chcesz się podzielić z innymi historią swojej pamiątki, napisz do końca marca e-mail na adres: kulturoznawstwo22.24.uwr[at]gmail.com. Zgłoszenie powinno zawierać imię, nazwisko i numer telefonu.
Chcemy zebrać historię pamiątek, które mieszkańcy Wrocławia mają w domach. To zresztą niekoniecznie muszą być przedmioty. Mamy już np. zgłoszenie, dotyczące kołysanki. Pamiątki nie muszą mieć wielkiej wartości ani nawet być efektowne. Istotą sprawy jest to, by były ważne dla osoby, która je prezentuje. Chcemy poznać historie, które się z nimi wiążą.Kaja Kędzioł i Julia Blada, studentki kulturoznawstwa