wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Projekt „Let’s Play Together”

Poprzez sport łączą ze sobą polskie i ukraińskie dzieci. Teraz można poznać ich bliżej

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Nic tak nie zbliża, jak wspólne uprawianie sportu. Właśnie tym kierowali się pomysłodawcy projektu „Let’s Play Together”, który ma sprawić, że polskie i ukraińskie dzieci zechcą spędzać ze sobą czas w miłej atmosferze. Na ul. Świdnickiej ruszyła właśnie wystawa przedstawiająca trenerów prowadzących zajęcia dla najmłodszych w ramach tego przedsięwzięcia.

Reklama

„Let’s Play Together” to projekt, który ma sprawić, że mieszkające we Wrocławiu polskie i ukraińskie dzieci będą chętniej spędzały ze sobą czas, w dodatku aktywnie. Na początku marca w całym mieście ruszyły zajęcia dla najmłodszych, w czasie których mogą razem m.in. pograć w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, a nawet potańczyć. Ma to im pozwolić na nawiązanie nowych kontaktów, a nawet przyjaźni.

Sport jest uniwersalnym językiem

Jak opowiada Jakub Kalinowski, prezes Fundacji V4Sport, która zajmuje się realizacją projektu, wszystko zaczęło się od tego, że ponad trzy lata temu był ze swoim 9-letnim synem na boisku i brakowało im kogoś do gry w piłkę nożną. Wtedy zauważyli obok grupkę ukraińskich dzieci. Jego syn zapytał go wtedy jak powiedzieć po angielsku „zagrajmy razem”, bo wydawało mu się, że w tym języku najlepiej się porozumieć. Odpowiedział mu wówczas: „Let’s play together”. Okazało się, że po tym jednym zdaniu chłopcy z Ukrainy od razu dołączyli do gry i wszyscy się świetnie bawili.

Ani my nie mówiliśmy po ukraińsku, ani oni po polsku. Po prostu sport jest uniwersalnym językiem, którym mówią wszyscy na całym świecie, a przede wszystkim dzieci. Im wystarczy dać piłkę i rozumieją się bez słów.
Jakub Kalinowski

Bezpieczna przestrzeń do integracji

Organizatorzy akcji zaczęli się baczniej przyglądać, jak wygląda aktywność najmłodszych na różnych podwórkach i zauważyli, że często dzieci polskie i ukraińskie bawią się osobno. Tymczasem wspólna aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem, żeby najmłodszych zintegrować. Ważne też, aby te zajęcia były prowadzone w zaplanowany i odpowiedzialny sposób. Dlatego duże znaczenie ma tu kompetentna kadra.

Chodzi o to, żeby przyjść na boisko i dobrze się bawić. To nie są zajęcia, gdzie trzeba się nauczyć poprawnie wykonywać dwutakt czy dobrze technicznie trafiać do bramki. Celem jest stworzenie fajnej i bezpiecznej przestrzeni do integracji poprzez bezpieczną zabawę i wspólne spędzanie czasu.
Jakub Kalinowski

Dużo czasu na wspólną zabawę

W ramach projektu „Let’s Play Together” w 11 lokalizacjach na teranie Wrocławia odbędzie się łącznie ponad 1000 sesji sportowych. Potrwają one do grudnia. Już w ciągu pierwszego miesiąca odbyło się 107 spotkań dla dzieci polskich i ukraińskich.

Prowadzą je trenerzy, którzy byli do tego przygotowywani na specjalnym obozie, szkolili ich tam m.in. eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Danii. W zgrupowaniu wzięła też udział grupa 40 młodych osób o różnych korzeniach z wrocławskich szkół, aby mogli być pomocnikami trenerów i zostać młodzieżowymi liderami w lokalnych społecznościach. W skład każdego tandemu trenerów wchodzi zarówno osoba z Ukrainy, jak i z Polski, aby wszystkie dzieci czuły się dobrze.

Dzieci bardzo chętnie biorą udział w naszych zajęciach. Różnią się nie tylko narodowością, ale i wiekiem, a mimo to świetnie się ze sobą dogadują. To dla mnie nowe doświadczenie, a ja lubię takie wyzwania.
Inna Kunitska, trenerka

Widać, że informacje o tych zajęciach roznoszą się pocztą pantoflową. Również młodzież jest nimi zainteresowana. Widać, że wszyscy z radością przychodzą na kolejne zajęcia.
Aleksandra Pilipowska, trenerka

Każdy trener ma swoją historię

Na ul. Świdnickiej można już oglądać wystawę przedstawiającą wszystkie tandemy trenerskie, które prowadzą zajęcia w ramach projektu „Let’s Play Together”.

Zależało nam na tym, aby rodzice mieszkający we Wrocławiu dowiedzieli się, że taki program jest realizowany i wiedzieli, gdzie wysłać swoje dzieci. Chcieliśmy też podkreślić prestiż pracy naszych trenerów, bo często nie dostrzegamy wartości ich pracy. Tymczasem to są często osoby, które kształtują nasze dzieciaki na całe życie. Ważne jest też to, żeby wrocławianie mogli ich poznać, dowiedzieć się kim są i jaka historia stoi za każdym z nich.
Jakub Kalinowski

Szansa na kolejny sezon

 „Let’s Play Together” jest inspirowany wrocławskim programem „Trener Osiedlowy”, ale nadaje mu nowy, międzynarodowy wymiar. Jest realizowany we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego oraz Wrocławskim Szkolnym Związkiem Sportowym.

Jest to fantastyczny projekt i jego realizacja na pewno przyniesie wspaniałe efekty. Tym bardziej, że sami trenerzy mają za sobą inspirujące historie. Z pewnością ich działania przełożą się na ważne zmiany społeczne. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie kontynuowany i rozwijany.
Piotr Widawski, przewodniczący Wrocławskiego Szkolnego Związku Sportowego

Pieniądze na realizację projektu „Let’s Play Together” pochodzą ze środków Komisji Europejskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama