4. Są nowe legitymacja emeryta! Czy dotychczasowe są nieważne? Istotne zmiany dla seniorów [9.01.2023]
Na zdjęciu widać starszą kobietę i mężczyznę patrzących na telefon trzymany w dłoni Prostock-studio/Shutterstock

Od 9 stycznia 2023 r. jest dostępna legitymacja emeryta w wersji elektronicznej. mLegitymację można ściągnąć po wcześniejszym zalogowaniu się do bezpłatnej aplikacji mObywatel. Do czego uprawniają nowe legitymacje dla seniorów i czy dotychczasowe, plastikowe legitymacje dla emerytów tracą ważność? Zobaczcie szczegóły

W październiku ubiegłego roku informowaliśmy o planach dotyczących zmian związanych z legitymacją emeryta i rencisty, którą wydaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Zapowiadane zmiany właśnie zaczęły obowiązywać. Od 9 stycznia 2023 r. jest dostępna legitymacja emeryta w wersji elektronicznej. W galerii zobaczcie jak wyglądają nowe legitymacje dla emeryta i rencisty i jak je aktywować.

Legitymacja emeryta: elektroniczna na bezpłatnej aplikacji mObywatel od 9.01.2023 r.

Tym samym ZUS rozstaje się z plastikową wersją legitymacji wydawanych po przyznaniu emerytury. Każdej osobie, która ma już przyznaną emeryturę lub rentę i wcześniej posługiwała się legitymacją w formie plastikowej karty identyfikacyjnej (przed 1 stycznia 2023 r.) zostanie automatycznie udostępniona także legitymacja w wersji elektronicznej.

Te osoby mogą korzystać z obu wersji dokumentu tradycyjnej i elektronicznej. Nowi emeryci dostaną legitymację tylko w wersji elektronicznej
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Nowa legitymacja emeryta i rencisty na telefonie. Jak aktywować?

Z legitymacji emeryta-rencisty wydanej przez ZUS w formie elektronicznej można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, po zalogowaniu się do mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”.

– Od razu uprzedzam osoby, które z mObywatela korzystają już od dawna, że legitymacja emeryta może nie być widoczna w dokumentach, które można dodać. To oznacza, że należy zaktualizować aplikację mObywatel – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Nowa legitymacja emeryta online i dotychczasowa  plastikowa karta

Według rzeczniczki, mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfonu, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety.

- Jeżeli ktoś bardzo będzie chciał dostać od nas legitymację w formie plastikowej karty – może ją uzyskać po złożeniu do nas wniosku na formularzu ERL - zapewnia Kowalska-Matis.

Czy dotychczasowe, plastikowe legitymacje dla seniorów tracą ważność?

Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Do czego uprawnia legitymacja emeryta i rencisty

• Seniorzy mogą odliczyć od podatku koszt zakupu leków przepisanych przez lekarza (w przypadku kwoty powyżej 100 zł). Atrakcyjne zniżki dla emerytów oferuję również same apteki. Korzystając z kolei z rehabilitacji czy wypoczynku w ośrodkach uzdrowiskowych legitymacja emeryta zwalnia jej posiadacza z części opłat.
  • Zwolnienie z części opłat za rehabilitację.
  • Zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury.
  • Zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Wysokość ulgi w autobusach miejskich jest zmienna zależnie od gminy, zniżki obowiązują jednak na terenie całej Polski.
  • W komunikacji kolejowej emeryci mogą skorzystać rocznie z dwóch przejazdów pociągiem w 2 klasie z ulgą 37%. Oprócz tego PKP oferuje także wyrobienie Karty Seniora, dzięki której senior otrzyma 50% zniżki na wszystkie przejazdy TLK, InterCity i pociągi ekspresowe, tak w 2 jak i w 1 klasie. Przewozy Regionalne z kolei oferują 30% zniżki na jednorazowe bilety oraz 15% ulgi na zakup biletów abonamentowych.
  • Zwolnienie z abonamentu RTV po spełnieniu warunków.

Wydawanie legitymacji emeryta i rencisty. Kogo dotyczy

• Osoby mającej ustalone prawo do emerytury, renty lub świadczenia nauczycielskiego.

Jakie dokumenty są wymagane by otrzymać legitymację emeryta-rencisty?

• Wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty.
  • Oświadczenie dotyczące faktu uszkodzenia lub zniszczenia legitymacji.
  • Oświadczenie o utracie legitymacji wraz z zobowiązaniem do zwrotu utraconej legitymacji w przypadku jej odzyskania.

Gdzie i jak złożyć wniosek o legitymację emeryta i rencisty

Wniosek można złożyć:

• osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu),
  • za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego.

Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Przy załatwianiu formalności można skorzystać z pomocy pracowników ZUS: w Centrum Obsługi Telefonicznej

• pod numerem telefonu 22 560 16 00 (opłata za połączenie jest zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora)
  • za pośrednictwem e-mail cot[at]zus.pl,
  • przez komunikator Skype na stronie ZUS lub pod zus_centrum_obslugi_tel
  • przez czat na stronie www.zus.pl.