4. Zmiany w legitymacji emeryta i rencisty. Wchodzą w życie od nowego roku. Zobacz szczegóły
Na zdjęciu seniorzy kobieta i mężczyzna siedzą przy stole shutterstock
Na zdjęciu seniorzy kobieta i mężczyzna siedzą przy stole

Seniorów od 2023 r. czekają zmiany związane z legitymacją emeryta i rencista, którą wydaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Na podstawie legitymacji emeryta i rencisty osoby starsze mają uprawnia do wielu ulg i zniżek. Zobacz jak i gdzie można otrzymać legitymację dla seniorów i co się zmieni od nowego roku

Do czego uprawnia legitymacja emeryta i rencisty

• Seniorzy mogą odliczyć od podatku koszt zakupu leków przepisanych przez lekarza (w przypadku kwoty powyżej 100 zł). Atrakcyjne zniżki dla emerytów oferuję również same apteki. Korzystając z kolei z rehabilitacji czy wypoczynku w ośrodkach uzdrowiskowych legitymacja emeryta zwalnia jej posiadacza z części opłat.
  • Zwolnienie z części opłat za rehabilitację.
  • Zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury.
  • Zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Wysokość ulgi w autobusach miejskich jest zmienna zależnie od gminy, zniżki obowiązują jednak na terenie całej Polski.
  • W komunikacji kolejowej emeryci mogą skorzystać rocznie z dwóch przejazdów pociągiem w 2 klasie z ulgą 37%. Oprócz tego PKP oferuje także wyrobienie Karty Seniora, dzięki której senior otrzyma 50% zniżki na wszystkie przejazdy TLK, InterCity i pociągi ekspresowe, tak w 2 jak i w 1 klasie. Przewozy Regionalne z kolei oferują 30% zniżki na jednorazowe bilety oraz 15% ulgi na zakup biletów abonamentowych.
  • Zwolnienie z abonamentu RTV po spełnieniu warunków.

Powiększ obraz: Legitymacja emeryta i rencisty ZUS
Legitymacja emeryta i rencisty

Wydawanie legitymacji emeryta-rencisty. Kogo dotyczy

• Osoby mającej ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Jakie dokumenty są wymagane by otrzymać legitymację emeryta-rencisty?

• Wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty.
  • Oświadczenie dotyczące faktu uszkodzenia lub zniszczenia legitymacji.
  • Oświadczenie o utracie legitymacji wraz z zobowiązaniem do zwrotu utraconej legitymacji w przypadku jej odzyskania.

Gdzie i jak złożyć wniosek o legitymację emeryta i rencisty

Wniosek można złożyć:

• osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu),
  • za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego.

Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Przy załatwianiu formalności można skorzystać z pomocy pracowników ZUS: w Centrum Obsługi Telefonicznej

• pod numerem telefonu 22 560 16 00 (opłata za połączenie jest zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora)
  • za pośrednictwem e-mail cot[at]zus.pl,
  • przez komunikator Skype na stronie ZUS lub pod zus_centrum_obslugi_tel
  • przez czat na stronie www.zus.pl.

konsultanci są dostępni w dni robocze: pon.– pt. w godz. 7.00–18.00

• w najbliższej jednostce organizacyjnej ZUS,
  • lub uzyskać informację na stronie internetowej ZUS.

Zmiany w legitymacji emeryta i rencisty. Wchodzą w życie od nowego roku

Seniorów od 2023 r. czeka istotna zmiana, która będzie stanowiła znaczne ułatwienie dla osób starszych – pisze dziennik „Super Express”.

Od 1 stycznia 2023 r. szykuje się zmiana w legitymacjach emeryta i rencisty – Legitymację, dotychczas wydawaną w formie plastikowej karty, będzie można otrzymać w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji mObywatel – pisze dziennik i dodaje:– elektroniczną legitymację emeryta będzie można dodać do wirtualnego portfela w postaci dokumentu mLegitymacja.

„Super Express” zaznacza, że elektroniczna legitymacja nie będzie obowiązkowa, a to oznacza, że dotychczas wydane dokumenty zachowują ważność.