4. Dwie dodatkowe emerytury dla seniorów i rekordowa waloryzacja. Jakie pieniądze dostaną emeryci w 2023 r.? [WYLICZENIA]
Na zdjęciu starsza kobieta i mężczyzna siedzą przy stole z dokumentami Shutterstock
Na zdjęciu starsza kobieta i mężczyzna siedzą przy stole z dokumentami

Od 1 marca 2023 r. minimalna emerytura wyniesie 1588,44 zł – to rekordowy wzrost. To również wzrost świadczenia o co najmniej 250 zł. Jakie pieniądze dostaną emeryci w 2023 r.? Co z 13. i 14. emeryturą? Zobaczcie wyliczenia i terminy wypłat dodatkowych świadczeń

To dobra wiadomość dla wszystkich seniorów. Rząd informuje, że od marca 2023 r. najniższa emerytura wyniesie 1588,44 zł. W sumie waloryzacja emerytur i rent w 2023 r. wyniesie co najmniej 13,8 proc. To oznacza, że w tym roku najniższa emerytura i renta wzrośnie co najmniej o 250 zł.

W 2015 r. minimalna emerytura wynosiła niewiele ponad 750 zł netto. Prognozujemy, że w 2023 r. -przy uwzględnieniu 13. i 14. emerytury oraz waloryzacji na poziomie 13,8 - będzie to aż 1648 zł netto. Dzięki niższym podatkom, to wzrost o blisko 118 proc. (dla kwoty netto).
Mateusz Morawiecki, premier RP

Najważniejsze zmiany dla seniorów w 2023 roku zobaczcie w galerii: stawki, wyliczenia, terminy

14. emerytura dla seniorów już na stałe

Wiadomo też, że poza gwarantowaną już przez ustawę trzynastą emeryturą seniorzy dostaną także czternastkę. W 2023 roku 14. emerytura będzie zagwarantowana na stałe za sprawą ustawy. Ogłosił to na konferencji prasowej (2 stycznia br.)  premier Mateusz Morawiecki. Projekt zmian w tej sprawie w najbliższym czasie ma trafić do parlamentu.

W 2022 r. 14. emeryturę otrzymało 9 mln osób. Dodatkowo cześć emerytów zostało objętych emeryturą bez podatku – w 2022 r. kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. zł.

- Dzięki temu rozwiązaniu, blisko 70% emerytów przestanie płacić podatki. Emeryci o wyższych świadczeniach zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł. Dodatkowo funkcjonuje ulga (PIT-0) dla pracujących seniorów po osiągnięciu wieku emerytalnego - napisano w komunikacie rządu.

Emeryci dostaną więcej pieniędzy w 2023 r.

Emerytury zostaną, jak co roku podniesione o wskaźnik inflacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zakłada także, że w 2023 r. obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Od marca 2023 roku emerytury i renty wzrosną, o co najmniej 250 zł a to oznacza, że minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent znany będzie w pierwszej połowie lutego, po podaniu przez Główny Urząd Statystyczny realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2022 r.

13. emerytura w 2023 r. ile wyniesie?

Przypomnijmy, że trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, oznacza to, że w 2023 r. każdy emeryt dostanie co najmniej 1 523,14 zł brutto dodatkowego świadczenia – tzw. trzynastki.

14. i 13. emerytura: co trzeba zrobić, by dostać pieniądze?

Dobra informacja dla czekających na czternastą i trzynastą emeryturę jest taka, że nie trzeba składać żadnego wniosku żeby dostać tzw. 14 i 13 gdyż ZUS wypłaci ją z tzw. urzędu.

Kiedy wypłaty 13. i 14. emerytury w 2023 r.

Na razie nie jest jeszcze ogłoszony kalendarz wypłat 13. i 14. emerytury. Najprawdopodobniej będzie to tak jak w roku 2022, gdy świadczenie te seniorzy dostali w maju i we wrześniu.

Czytaj także: Będzie nowe 500+ dla małżeństw? W parlamencie jest petycja obywatelska w sprawie przyznania małżeństwom z długim stażem comiesięcznego świadczenia pieniężnego 500 zł.

Dla seniorów w 2023 roku: „Senior+” i „Aktywni+”, „Leki 75+”

W 2023 roku będą kontynuowane programy dla seniorów takie jak „Senior+” i „Aktywni+”. To dofinansowania dla Domów Dziennych i Klubów Seniora oraz na organizację zajęć rekreacyjnych i kulturalnych.

Seniorzy mogą też liczyć na „Leki 75+”, który oferuje wszystkim osobom, które ukończyły 75 lat bezpłatne leki. Ich lista jest sukcesywnie zmieniana. Do tej pory z programu skorzystało już 3,7 mln seniorów.