Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
– Seks bez zabezpieczenia, kontakt z cudzą krwią, iniekcja narkotyku igłą, której ktoś już używał - po każdym takim zdarzeniu zróbmy sobie test. Nie czekajmy na objawy choroby. Mogą one wystąpić nawet po latach. W tym czasie nieświadomie możemy zarażać innych. Jeśli ktoś się wstydzi iść do przychodni, może kupić test w aptece i zrobić sobie w domu. Kluczowe jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Mamy dobre programy, które finansuje NFZ – wyjaśnia dr Bartosz Szetela, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych z Klinki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego.
Doktor prosząc, aby nikogo nie stygmatyzować, mówi, że kolejną istotną grupą zarażonych wirusem HIV są migranci z Ukrainy. Część z nich, przed przybyciem do Polski, umknęło ukraińskiej diagnostyce, a po przyjeździe do nas również - do czasu - nie zdiagnozowano ich.
Obecnie w Polsce leczonych jest ponad 19 tys. pacjentów zakażonych wirusem HIV. Ta liczba nie oddaje skali problemu. Nie są to wszystkie zakażone osoby, tylko te, które zostały zdiagnozowane i poddały się terapii.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w 2023 r. tylko w województwie dolnośląskim zarejestrowano trzysta nowych przypadków zakażeń HIV.
wroc.win.with.hiv - co to za program?
Wrocław na wszystkie działania związane z profilaktyką i leczeniem HIV, AIDS i chorób przenoszonych drogą płciową wydaje rocznie 300 tys. zł. Od dwóch lat miasto realizuje kampanię edukacyjną wroc.win.with.hiv, dotyczącą profilaktyki w zakresie tych chorób. Skierowana jest ona do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz studentów.
W tym roku w kampanii bierze udział ponad 11 tys. uczniów, rodziców, nauczycieli z 17 szkół oraz ponad setka studentów z dwóch uczelni wyższych.
Oprócz edukacji, miasto bezpłatnie i anonimowo testuje w kierunku HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. W punkcie konsultacyjno-diagnostycznym każda osoba o potwierdzonym zakażeniu HIV natychmiast zostaje objęta leczeniem - w dniu diagnozy otrzymuje profesjonalne wsparcie, komplet informacji o dalszym postępowaniu a także plan leczenia.
HIV - testy we Wrocławiu i leczenie
Przy ul. Wszystkich Świętych we Wrocławiu (blisko pl. Jana Pawła II i Rynku) działa Ośrodek Profilaktyczno-Leczniczy Chorób Zakaźnych i Terapii Uzależnień. Niech nazwa nie przestraszy tych, którzy nie nadużywają żadnych substancji psychoaktywnych. Tu, w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym każdy może bezpłatnie wykonać test na HIV i na inne choroby przenoszone przez kontakty seksualne, a w przypadku pozytywnego wyniku, uzyskać pomoc.
Poradnia sprawuje opiekę medyczną nad osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS. Lekarze pracujący w poradni zaliczani są do najwybitniejszych w tej dziedzinie specjalistów w kraju.