Czym jest płeć?
„Kilkadziesiąt lat temu przyjęło się spostrzeżenie, że ma ona przynajmniej dwa wymiary: biologiczny (po angielsku sex) i społeczno-kulturowy (gender). Na ten pierwszy składałyby się – w skrócie – anatomia, zaś na drugi – to, czego oczekują od nas wspólnoty, w których żyjemy” — czytamy w tekście dr Katarzyna Lisowskiej (Uniwersytet Wrocławski) zamieszczonym w programie przedstawienia „Romantyczki”.
„Romantyczki”
Spektakl niezależnego Teatru Mostów z Gorzowa Wielkopolskiego to opowieść o dziewiętnastowiecznych kobietach, takich jak Deotyma, Józefa Prusiecka, Ewa Felińska, rzadko wymienianych obok twórców polskiej literatury romantyzmu.
Przedstawienie zabiera widzów do przeszłości, by w niej odnaleźć, wsłuchać się i docenić twórczość, emocje oraz intrygujące biografie pisarek polskiego romantyzmu. Odzyskać fragment herstorii - to hasło przyświecające twórczyniom i twórcom spektaklu.z opisu
Zespół teatralny próbuje opowiedzieć na pytanie, jak w warunkach XIX wieku, kiedy „utrwaliły się sztywne i uznawane za nieprzekraczalne podziały dotyczące płci i seksualności” odnalazły się autorki z Polski.
„Wcześniej popularna była teoria, zgodnie z którą między tym, co kobiece i męskie można było szukać odpowiedniości, na przykład w budowie genitaliów. Jednocześnie istniała także kategoria trzeciej płci, obejmująca osoby niemieszące się w normatywnych wzorcach kobiecości i męskości. Z tego punktu widzenia początek XIX wieku to niezwykle ciekawa epoka” – pisze dr Katarzyna Lisowska z UWr.
Doktor Lisowska twierdzi, że na początku tamtego stulecia świat ciała, płci i seksualności stawał się coraz bardziej podzielony, ale nie opierał się jeszcze na tak sztywnych rozgraniczeniach, jak pod koniec wieku. „A jeśli wspomnimy również o zachodzących wówczas przemianach cywilizacyjnych oraz politycznych, okaże się, że mamy do czynienia z bardzo burzliwym i inspirującym okresem.”
Krzyki Kultury w bibliotece na Jesiennej
„Romantyczki”
Scenariusz, reżyseria i muzyka: Konrad Pruszyński.
Występują: Natalia Dębicka lub Klaudia Siewierska, Agata Iwaszko lub Karolina Woźniak-Nocoń, Natalia Skubiszyńska.
Gdzie i kiedy: 26 października o godzinie 17:00 w bibliotece miejskiej (filia nr 54) na ul. Jesiennej 22 (osiedle Krzyki-Partynice).
Wstęp wolny.
Wydarzenie jest organizowane przez radę osiedla w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusz Różewicza we Wrocławiu. Spektakl wystawiany jest w ramach cyklu Krzyki Kultury – osiedlowe spotkania z kulturą (dofinansowanie gminy Wrocław z Funduszu Czasu Wolnego).
Teatr Mostów jest niezależną grupą teatralną z Gorzowa Wielkopolskiego. Debiutancki spektakl „Jestem czysty” miał swoją premierę 19 listopada 2021 roku w Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim. Zespół obecnie na swoim koncie ma 4 autorskie spektakle i blisko 40 pokazów w 12 polskich miastach.