Mikroskop wykorzystywany w zabiegach neurochirurgicznych został wyprodukowany w Japonii. Firma, która go zaprojektowała, zajmuje się soczewkami dla teleskopów i satelitów kosmicznych.
Nowy mikroskop wygląda dość surowo, ale jest niezwykle funkcjonalny. Powiększa obraz tak bardzo, że dzięki niemu możemy dostrzec detale mierzone w dziesiątych częściach milimetra, co pozwala nam wślizgnąć się w maleńkie przestrzenie między bruzdami i naczyniami mózgu. Ma też doskonałą głębię ostrości, dzięki której można dostrzec więcej na dużych powiększeniach, oraz super szybki zoom, który pozwala w ciągu pół sekundy maksymalnie zbliżyć lub oddalić obraz. To ważne np. podczas zabiegu wszczepiania bajpasów mózgu, który przeprowadza się u osób cierpiących na rzadkie choroby powodujące niedokrwienie tego organu.Dr n. med. Dariusz Szarek, neurochirurg, Oddział Neurochirurgii
Ważne jest również to, że mikroskop ma najnowszą wersję oprogramowania, która zapewnia możliwość przeprowadzania angiografii śródoperacyjnej wraz z przekazywaniem na żywo obrazu pola operacyjnego.
Mikroskop był już wykorzystany przy kilkudziesięciu wymagających niezwykłej precyzji zabiegach, np. przy usuwaniu tętniaków i guzów mózgu.
Zakup nowoczesnego sprzętu był możliwy dzięki dotacji Samorządu Województwa Dolnośląskiego w wysokości ponad 3 mln zł.