wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:42

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 10 000 „kopert życia” dla wrocławskich seniorów. MOPS rusza z drugą odsłoną akcji. Jak skorzystać?
Kliknij, aby powiększyć
„Koperta życia” to istotne źródło informacji dla ratowników medycznych UMW
„Koperta życia” to istotne źródło informacji dla ratowników medycznych

„Koperta życia” to nieoceniona pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej zdrowie i życie. W nagłej sytuacji pozwala służbom ratowniczym na uzyskanie cennych informacji dotyczących stanu zdrowia osoby chorej. Dlatego każdy senior lub osoba przewlekle chora powinni mieć ją przypiętą na swojej lodówce lub schowaną do jej wnętrza. To może uratować ich życie. We Wrocławiu właśnie rusza kolejna edycja akcji rozpowszechniania „Kopert życia”.

Reklama

Projekt społeczny „Koperta życia” skierowany jest do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Jego celem jest uświadomienie mieszkańców miasta o znaczeniu posiadania, w miejscu ogólnie dostępnym, szczegółowych informacji dotyczących ich stanu zdrowia, które mogą być wykorzystane przez służby medyczne w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.

„Koperty życia” od 10 września. Gdzie je zdobyć?

Pierwsza edycja rozpowszechniania „kopert życia” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wrocławskich seniorów oraz pozytywnym odzewem ze strony lekarzy i ratowników medycznych. Dlatego też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu po raz kolejny rusza z tą akcją. Do końca roku rozpowszechnionych zostanie 10 tysięcy takich kopert. Będą rozdawane od 10 września, poprzez Centra Seniora, Dzienne Domy Seniora, opiekunów i pracowników socjalnych MOPS oraz przy okazji eventów organizowanych przez miasto dla osób starszych, jak „Dni Seniora”.

We Wrocławiu mamy 177 tys. osób, które ukończyły 65. rok życia. To jest 27 proc. naszych mieszkańców. W 2018 r. wydrukowaliśmy 50 tysięcy takich kopert. To bardzo proste rozwiązanie, a często ratuje życie
Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu

– W kopercie życia znajdują się wszystkie informacje dotyczące zdrowia seniora, czyli jakie leki przyjmuje, na co choruje lub czy jest na coś uczulony. Umieszcza to w miejscu widocznym - na drzwiach lodówki, przypięte magnesem, a jeśli jest to niemożliwe, bo np. lodówka jest w zabudowie, to w lodówce. Gdy przyjeżdża ratownik medyczny i widzi, gdzie jej szukać. Otwiera ją i od raz może podjąć dobre działania – dodaje Mańkowski.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: ?Koperta życia? to istotne źródło informacji dla ratowników medycznych UMW
?Koperta życia? to istotne źródło informacji dla ratowników medycznych

Realna pomoc w ratowaniu życia

„Koperta życia” ma ułatwić służbom medycznym udzielenie pomocy pacjentowi. W praktyce stanowi nie tylko nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie, ale przy okazji zwiększa również poczucie bezpieczeństwa u osób, które ją posiadają w swoim domu.

Aż 80 wezwań karetek do potrzebujących, to wyjazdy do domu. Z tego aż 56 proc. dotyczy pacjentów po 65. roku życia. Często z osobami starszymi, chorymi, w bezpośrednim zagrożeniu życia kontakt logiczny jest mocno ograniczony. Przekazywane dane są niepewne lub w ogóle nie można uzyskać żadnych informacji. Zatem „Koperta życia” to na pewno nieoceniona pomoc dla ratowników medycznych i wszystkich, którzy pracują w systemie ratownictwa medycznego. Pomaga skrócić niesienie skutecznej pomocy
dr Paweł Gawłowski, ratownik medyczny, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

W skład „koperty życia” wchodzą:

  • karta informacyjna przeznaczona do uzupełnienia wraz z woreczkiem foliowym z zamknięciem strunowym, zabezpieczającym jej zawartość,
  • magnes na lodówkę z logo projektu, za pomocą, którego można przymocować kartę informacyjną na lodówkę,
  • naklejka na lodówkę informująca służby medyczne o istnieniu karty informacyjnej, która umieszczona jest wewnątrz lodówki. To alternatywa dla osób, które nie mają możliwości przyczepienia magnesu do lodówki, np. w przypadku lodówek w zabudowie.

W karcie informacyjnej należy podać następujące informacje:

  • grupę krwi,
  • dane osobowe,
  • kontakt do najbliższych,
  • przebyte choroby,
  • wszelkie uczulenia,
  • przyjmowane leki,
  • imię i nazwisko lekarza prowadzącego,
  • informacje dodatkowe, istotne dla służb medycznych, np. że pacjent ma wszczepiony stymulator serca,
  • numery telefonów alarmowych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: ?Koperta życia? to istotne źródło informacji dla ratowników medycznych UMW
?Koperta życia? to istotne źródło informacji dla ratowników medycznych

Dane w „kopercie życia” powinny być zawsze aktualne

Kartę informacyjną należy wypełnić wielkimi literami i podpisana własnoręcznym czytelnym podpisem w celu potwierdzenia prawdziwości zawartych w niej danych. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby lekarz rodzinny pomógł pacjentowi wypełnić tę kartę, bo to jeszcze bardziej uwiarygadnia zawarte w niej dane.

Następnie „kopertę życia” należy umieścić na lodówce za pomocą dołączonego do zestawu magnesu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, kartę informacyjną trzeba włożyć do środka na górną półkę, a na lodówkę przykleić naklejkę, aby służby ratunkowe były poinformowane, że znajduje się ona wewnątrz.

Karta informacyjna powinna być aktualizowana na bieżąco, czyli za każdym razem, kiedy sytuacja zdrowotna pacjenta ulega zmianie. W razie konieczności zmiany danych, kartę informacyjną można będzie znaleźć na stronie internetowej wrocławskiego MOPS-u i ją samodzielnie wydrukować.

Udział w projekcie jest dobrowolny i bezpłatny.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl