wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ponad 40 kociąt ze schroniska czeka na kochający dom

Wakacje w pełni, a we wrocławskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Ślazowej nie ma dnia, w którym nie byliby przyjmowani nowi podopieczni. W ostatnich tygodniach trafiło tu wiele porzuconych kotów, wśród nich maluszki, których jest obecnie aż 43. Sprawa jest pilna – trzeba im znaleźć kochający dom.

Reklama

Lato to wyjątkowo trudny czas dla wrocławskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. W ostatnich tygodniach do placówki przy ul. Ślazowej trafiło wiele kotów, również tych maleńkich, mających zaledwie kilka tygodni.

Okres letni jest najcięższy pod względem kociąt, które do nas trafiają. Codziennie je przyjmujemy, często są to maluchy chore, niedożywione, osłabione, wychłodzone.
Aleksandra Cukier, rzeczniczka TOZ Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu

Zastanawiacie się nad adopcją? Do schroniska można przyjechać codziennie. Między innymi te kocięta szukają kochającego domu, zobaczcie filmik!

Zobaczcie w galerii kocięta i psy z wrocławskiego schroniska, które szukają domu. 

Psy i szczeniaki również polecają się do adopcji

W schronisku przy ul. Ślazowej przebywa aktualnie ok. 220 kotów (samych maluchów jest 43) i ok. 160 psów.

Psiaki również przyjmujemy, ale tutaj nie ma tak dużego wzrostu, jeśli chodzi o ich przyjęcia. Przez cały rok są to podobne liczby. Adopcje psów w lecie spadają, co pewnie jest spowodowane wyjazdami, urlopami. 
Aleksandra Cukier, rzeczniczka TOZ Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu

Kiedy można przyjechać do schroniska?

Schronisko można odwiedzić codziennie, w godzinach pracy biura (można wejść najpóźniej na godzinę przed zamknięciem):

  • poniedziałek w godz. 9:00-16:30 
  • wtorek w godz. 9:00-18:30
  • środa w godz. 9:00-16:30
  • czwartek w godz. 9:00-16:30
  • piątek w godz. 9:00-16:30
  • sobota w godz. 9:00-15:00
  • niedziela w godz. 9:00-15:00 

Na wizytę nie trzeba wcześniej się umawiać.

Czego teraz najbardziej brakuje w schronisku? Co można przywieźć?

Pomoc potrzebna to używane, ale czyste koce i ręczniki oraz dobrej jakości karma dla psów i kotów (również kociąt). Zabawki dla nich również się przydadzą.

Gdzie zgłosić znalezione zwierzę?

  • Zwierzę domowe

Jeśli zwierzę zostało znalezione we Wrocławiu, możesz przez całą dobę przywieźć je do schroniska przy ul. Ślazowej 2 we Wrocławiu. W sytuacji, gdy nie możesz sam odwieźć „znajdy”, możesz poprosić o pomoc kierowcę pogotowia schroniska. Kierowca jest dostępny telefonicznie (501 334 268) w godzinach od 8:00 do 22:00.

Poza wskazanymi godzinami kierowca pogotowia nie odbiera znalezionych zwierząt. W takiej sytuacji należy przywieźć je osobiście do schroniska. W godzinach nocnych kierowcy pogotowia zabierają tylko ranne bezdomne zwierzętaJeśli zwierzę jest po wypadku i wymaga udzielenia natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, na miejscu zajmie się nim lekarz weterynarii (w nocy zostanie wezwany do schroniska).

  • Ranne dzikie zwierzę (np. sarna, dzik, lis i inne)

Jeśli na terenie Wrocławia znalazłaś/eś ranne dzikie zwierzę, zadzwoń do Centrum Zarządzania Kryzysowego (71 770 22 22) lub do Straży Miejskiej Wrocławia (986). Zwierzę zostanie przekazane w ręce odpowiednich służb.

Zaginione zwierzęta domowe. Co robić?

W ostatnich tygodniach na wrocławskich grupach osiedlowych pojawia się coraz więcej postów dotyczących zaginionych kotów. Co zrobić, jeśli spotka nas taka sytuacja?

Do schroniska należy jak najszybciej zgłosić taką sytuację, jeśli zwierzę zaginęło. Trzeba również pilnie szukać kota w okolicy. Warto ogłaszać zwierzę na grupie zaginione/znalezione i innych osiedlowych. Dużo zgłoszeń tego typu przyjmujemy, praktycznie codziennie.
Aleksandra Cukier

– Najlepszym i łatwym sposobem na to, aby uniknąć wypadków tego typu jest zabezpieczenie okien i balkonów poprzez specjalne siatki. Dzięki temu możemy być spokojniejsi o nasze koty. Ważne jest również, aby chipować zwierzęta i rejestrować w bazach, bo dzięki temu można szybciej dojść do właściciela, jeśli ktoś znajdzie naszą "zgubę" – radzi rzeczniczka.

Aplikacja pomoże w opiece nad zwierzętami

W odpowiedzi na rosnące potrzeby związane z opieką weterynaryjną, Urząd Miejski Wrocławia podjął decyzję o nawiązaniu współpracy z Fundacją VetApp. W ramach tej kooperacji mieszkańcy otrzymają dostęp do specjalnej aplikacji.

VetApp to darmowa platforma, która oferuje dostęp do usług weterynaryjnych, edukacji oraz wsparcia dla właścicieli zwierząt w codziennej pielęgnacji i profilaktyce. Ma funkcje takie, jak: pre diagnoza, która pozwala na weryfikację objawów choroby pupila, konsultacja z lekarzem weterynarii online, zarządzanie zdrowiem czworonogów w ramach pielęgnacji czy dietetyki.

Jak skorzystać?

Dołączenie do VetApp jest niezwykle proste. Wystarczy wejść na stronę app.vetapp.app. Następnie założyć konto, ustawiając nazwę użytkownika i hasło oraz podając adres mejlowy.

Dzięki współpracy twórców aplikacji z miastem mieszkańcy Wrocławia mogą skorzystać z darmowej wersji aplikacji VetApp Free, a z kodem VETAPPWRO do końca września br. dostępna jest dla nich także wersja VetApp Premium.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama