wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poradnik dla mieszkańca [PRZYDATNE KONTAKTY]

Gdzie zgłosić problemy napotkane w przestrzeni miejskiej we Wrocławiu? Uszkodzone torowisko tramwajowe, ranne zwierzę, nielegalne wysypisko śmieci – te oraz wiele innych problemów można i należy zgłosić odpowiednim służbom. Jeśli jesteś świadkiem zdarzeń, które bezpośrednio wpływają na twoje lub czyjeś bezpieczeństwo – reaguj. Sprawdź listę przydatnych kontaktów, gdzie zgłaszać różne sprawy we Wrocławiu!

Reklama

We Wrocławiu istnieją specjalne numery alarmowe i strony internetowe, gdzie możesz skierować swoje zgłoszenie. Twoje działanie ma znaczący i realny wpływ na rozwój miasta. Dowiedz się, gdzie zgłosić interwencję.

Gdzie dzwonić w sprawie zwierząt we Wrocławiu?

Wrocławskie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchamia interwencję w przypadku zwierzyny znalezionej na terenach należących do Gminy Wrocław. Jeżeli natkniesz się na martwe zwierzę w lesie, w parku, na otwartym terenie osiedli oraz w pasach drogowych, zgłoś ten fakt telefonicznie pod numerem 71 770 22 22.

O fakcie znalezienia martwego dzika można dodatkowo poinformować Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Wrocławiu. Organ ten pobierze próbki do badania pod kątem występowania zakaźnej choroby zwierząt zwanej afrykańskim pomorem świń. Z Powiatowym Inspektoratem można kontaktować się telefonicznie pod numerem 71 347 98 20 lub mailowo na adres wroclaw[at]wroc.piw.gov.pl.

Organizacja Ekostraż Wrocław udziela wsparcia dzikim zwierzętom na terenie Wrocławia. Jej działalność skoncentrowana jest przede wszystkim wokół zwierząt mniejszych, które potrzebują pomocy. Do Ekostraży można zgłaszać m.in. obecność rannych lisów, potrącone zające czy jeże pod warunkiem, że w momencie zgłoszenia zwierzęta są żywe.

Kontakt do Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Ekostraż Wrocław:

  • tel. 782 240 846 w godz. 10.00-15.00 (pon.-pt.)
  • tel. 605 782 214 w godz. 15.00-0.00 (śr.-ndz.)
  • w pozostałych porach kontakt poprzez komunikator messenger na platformie Facebook/ Instagram na profilu EKOSTRAŻ.

Wrocławskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zajmuje się organizacją działań ratunkowych. Tam również można skierować zgłoszenia dotyczące potrąceń zwierzyny na drogach lub zagrażające bezpieczeństwu incydenty związane z dzikimi zwierzętami w obszarach miejskich pod numerem 71 770 22 22.

W przypadku bezdomnych i/lub rannych zwierząt można kontaktować się z różnymi instytucjami, np. ze schroniskiem. TOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu działa przy ulicy Ślazowej 2 i można kontaktować się z jego personelem pod numerem +48 501 334 268. Pogotowie dla bezdomnych zwierząt jest czynne w godzinach 8:00-22:00. Po godzinie 22.00 należy zgłosić interwencję w sprawie bezdomnych zwierząt pod numerem 71 362 56 74 lub 451 654 783.

Uwaga! W godzinach nocnych kierowca pogotowia zabiera tylko zwierzęta potrzebujące natychmiastowej pomocy (ranne). Znalezione zwierzę można przywieźć także samemu do schroniska przy ul. Ślazowej 2 we Wrocławiu, przez całą dobę. Personel jest obecny na miejscu i udzieli potrzebnego wsparcia.

W razie nagłych sytuacji zgłoszenie przyjmie również Wrocławskie Centrum Zarządzania Kryzysowego pod telefonem 71 770 22 22 bądź Ekostraż – Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Wrocław.

Kontakt do Ekostraży:

  • tel. 782 240 846 w godz. 10.00-15.00 (pon.-pt.)
  • tel. 605 782 214 w godz. 15.00-0.00 (śr.-ndz.) 
  • w pozostałych porach kontakt za pośrednictwem komunikatora na platformie Facebook/Instagram na profilu EKOSTRAŻ.

Gdzie zgłosić awarie wody we Wrocławiu?

Informacji na temat przerw w dostawie zimnej wody we Wrocławiu udziela pogotowie wodociągowo-kanalizacyjne pod numerem 994. Nad prawidłowym funkcjonowaniem wodociągów i ciągłością dostaw wody do wrocławskich mieszkań czuwa Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu. MPWiK o bieżących awariach i planowanych remontach na sieci wodociągowej powiadamia także na swojej stronie internetowej.

Jeżeli występują dłuższe przerwy w dostawie ciepłej wody w kranie, należy zgłosić ten fakt odpowiednim jednostkom. Należy dzwonić wówczas na pogotowie ciepłownicze, czyli pod numer 993. Numer pogotowia ciepłowniczego podlega rejonizacji, co oznacza, że za każdym razem dodzwonimy się do miejsca, gdzie aktualnie przebywamy.

W takich sytuacjach najlepiej kontaktować się bezpośrednio z pogotowiem wodociągowo-kanalizacyjnym pod numerem 994. Numer jest bezpłatny i dostępny całodobowo. Dyspozytorzy mają wgląd do aktualnych zdarzeń na sieci we Wrocławiu, dzięki czemu udzielą kompleksowych informacji, a w razie potrzeby zlecą zweryfikowanie sytuacji w terenie. Dystrybutorzy zwykle posiadają także informacje o pracach administratorów budynków przy instalacji wewnętrznej, które niekiedy powodują czasowe niedogodności. 

Komunikacja miejska i infrastruktura we Wrocławiu

Ubytki w drodze można całodobowo zgłaszać do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Kontaktować można się z zarządem telefonicznie pod numerem 19 501 lub mailowo na adres zgloszenia[at]zdium.wroc.pl. ZDiUM dzięki współpracy z mieszkańcami może sprawnie interweniować, czyli weryfikować zgłoszenia, wyceniać koszty naprawy oraz zlecać prace na konkretnych ulicach.

ZDiUM dokłada wszelkich starań, aby uporać się z dziurami na wrocławskich drogach w ekspresowym tempie, a pozimowe ubytki łatane są we Wrocławiu już od drugiej połowy stycznia. O planowanych szybkich remontach nawierzchni ZDiUM informuje na bieżąco na swojej stronie internetowej lub profilu facebookowym.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta jest odpowiedzialny za remont chodników znajdujących się w pasie drogowym (w pozostałych przypadkach chodniki należą do spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych i to one są odpowiedzialne za ich utrzymanie). Poza zgłoszeniami remontów w pasie drogowym oraz dziur w jezdni, ZDiUM przyjmuje zgłoszenia także w sprawie:

  • uszkodzonych elementów infrastruktury miejskiej i drogowej lub braków wyposażenia a w szczególności pokryw studzienek kanalizacyjnych (rewizyjnych) w jezdniach i chodnikach, uszkodzonych pojemników na odpady, ławek, barier, elementów segregacji ruchu, znaków drogowych, oznakowania informacyjnego (w tym tablic z nazwami ulic), słupów itp.;
  • awarii sygnalizacji świetlnej;
  • awarii oświetlenia ulicznego – brak oświetlenia, uszkodzone latarnie, słupy oświetleniowe;
  • uszkodzonych, brudnych wiat przystankowych, braku ławek itp.;
  • braku lub niewłaściwym oznakowaniu miejsca robót;
  • innych nieprawidłowości w pasie drogowym dróg publicznych na terenie miasta, wymagających
  • interwencji służb miejskich z wyłączeniem zdarzeń, przy których konieczne jest natychmiastowe działanie służb interwencyjnych (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe).

Kontakt z Biurem Obsługi Klienta jest telefoniczny: 71 376 07 34 lub 71 376 07 92.

Potrzebę powstania nowego przejścia dla pieszych warto zgłosić w pierwszej kolejności radzie osiedla. Rada osiedla jako jednostka samorządu terytorialnego reprezentuje lokalne interesy i stanowi łącznik między ogółem mieszkańców osiedla a władzami miasta. Kontakt do poszczególnych przedstawicieli rad osiedla jest dostępny w biuletynie informacji publicznej

 

Pod opieką Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu (w obrębie pasa drogowego) znajdują się studzienki oraz wpusty deszczowe. Wszelkie awarie związane z tymi elementami infrastruktury należy kierować do dyspozytora ZDiUM:

  • telefonicznie pod numer: 71 376 00 22 lub 19501
  • mailowo na adres: zgloszenia[at]zdium.wroc.pl

MPK Wrocław ma swoje biuro rzeczy znalezionych. Jeśli odnaleziono bagaż w środkach komunikacji miejskiej i został on zwrócony motorniczemu, będzie on oczekiwał na właściciela w biurze rzeczy znalezionych. Infolinia Biura Rzeczy Znalezionych czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 do 15.30. Kontakt telefoniczny pod +48 71 308 50 36 lub +48 798 085 431. O znalezionych przedmiotach MPK Wrocław powiadamia na swojej stronie

Jeżeli zgubiony przedmiot nie widnieje w spisie na stronie internetowej MPK Wrocław jest szansa, że został przekierowany do Miejskiego Biura Rzeczy Znalezionych prowadzonego przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Z biurem można kontaktować się w godzinach 8.00-14.00 pod numerem tel.: 71 376 08 96.

 

W sprawie spóźniających się tramwajów i autobusów należy kontaktować się z Biurem Obsługi Klienta MPK Wrocław telefonicznie: +48 71 308 50 30 (infolinia czynna jest w dni robocze od 7.00- 21.00) bądź mailowo na adres: bop[at]mpk.wroc.pl.

W sprawie odśnieżania zarówno pasa drogowego, jak i przystanków autobusowych, należy kontaktować się ze spółką Ekosystem poprzez formularz mieszkańca. Nie każdy chodnik jest oczyszczany przez Ekosystem – chodniki przylegające bezpośrednio do nieruchomości są odśnieżane przez ich właścicieli.

Nielegalne parkowanie należy zgłaszać telefonicznie Straży Miejskiej pod numerem 986 lub mailowo na adres: interwencje[at]smwroclaw.pl.

Odpady we Wrocławiu

Do spółki Ekosystem można zgłaszać wszelkie tematy związane z odpadami i nieporządkiem. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez Interaktywne Centrum Obsługi Mieszkańca lub infolinię telefoniczną pod numerem 71 75 86 911 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30). Każde zgłoszenie otrzymuje numer i zostaje przekazane do niezwłocznej realizacji.

 

Warto wiedzieć, że

Ekosystem odpowiada za utrzymanie porządku na terenach będących w zarządzie gminy Wrocław. Ekosystem nie odpowiada za porządek na pozostałych terenach, np. ROD-y, tereny PKP, tereny Wód Polskich (czyli między innymi wały nad Odrą), tereny innych spółek miejskich (np. Zieleni Miejskiej) czy tereny prywatne. Po otrzymaniu zgłoszenia Ekosystem weryfikuje właściciela gruntu i interweniuje.

Każdy kosz uliczny jest oznaczony nazwą i numerem telefonu do firmy, która odpowiada za jego opróżnienie. Przepełnienia oraz uszkodzenia można zgłaszać pod ten numer. Każdy kosz powinien mieć także naklejkę z numerem – to ułatwia jego lokalizację. Takie zgłoszenia można kierować również do spółki Ekosystem

Brak odbioru odpadów należy zgłaszać do Ekosystemu . Można to zrobić na dwa sposoby: 

  • za pośrednictwem infolinii (tel. 71 75 86 911) , która działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30,
  • lub całodobowo, siedem dni w tygodniu poprzez Interaktywne Centrum Obsługi Mieszkańca i formularz.

Zgłoszenie można kierować bezpośrednio także do firmy wywożącej odpady w naszej okolicy kontakt można znaleźć na stronie Ekosystemu.

Straż miejska, policja oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) przyjmuje zgłoszenia w sprawie dzikich wysypisk, czyli odpadów porzuconych w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Obecność nielegalnego składowiska odpadów można zgłosić również do Ekosystemu.

Dane kontaktowe:

  • straż miejska – tel. 986 lub adres: interwencje[at]smwroclaw.pl
  • policja – tel. 112 lub 997
  • Główny Inspektorat Ochrony Środowiska link do formularza
  • Ekosystem przez formularz mieszkańca lub infolinię tel. 71 75 86 911 (pon.-pt., 7.30-15.30)

Jeżeli jesteś świadkiem nielegalnego podrzucania odpadów, należy kontaktować się bezpośrednio ze strażą miejską pod numerem 986.

Nielegalny pojemnik na odzież w zależności, gdzie się znajduje, można zgłosić:

  • do ZDiUM-u, jeżeli kontener stoi w pasie drogowym, zgłoszenie można kierować na adres mailowy zgloszenia[at]zdium.wroc.pl;
  • do właściciela bądź zarządcy terenu, gdy kontener stoi poza pasem drogowym;
  • do straży miejskiej, która może podjąć interwencję – zgłoszenia można kierować na adres mailowy interwencje[at]smwroclaw.pl

Mieszkalnictwo

Właściciela danego terenu można sprawdzić w księgach wieczystych i w katastrze miejskim. Można skorzystać także z poniższej instrukcji:

  • wejdź na stronę geoportal.wroclaw.pl

 

 

  • wybierz zakładkę mapy własności

 

 

  • wybierz za pomocą lupki lub przybliżenia mapy wybraną lokalizację i potwierdź ją klawiszem na myszce

 

 

  • odczytaj własność na mapie (w przypadku wybrania opcji szukania przez lupkę, należy skorzystać z legendy kolorów)

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama