4. Nagrody za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Kobieta i mężczyzna podczas wręczania  statuetki „Wrocław bez barier” Tomasz Hołod
Kobieta i mężczyzna podczas wręczania statuetki „Wrocław bez barier”

Promowanie warunków powszechnej dostępności, integracji w życiu społecznym oraz przeciwdziałanie wykluczeniu, a także poprawa atrakcyjności Wrocławia jako miasta przyjaznego dla wszystkich grup społecznych to cel plebiscytu „Wrocław bez barier”. W Concordia Design, podczas Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy, uhonorowano sześciu laureatów tego przedsięwzięcia.

Plebiscyt „Wrocław bez Barier” ma na celu uhonorowanie inicjatyw, działań i przedsięwzięć, które przyczyniły się lub przyczyniają się do rozwoju systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Promuje dobre postawy oraz działania podejmowane przez firmy, instytucje i osoby fizyczne na rzecz pełnej dostępności i integracji.

Inicjatywa ta została ustanowiona przez środowisko osób z niepełnosprawnościami reprezentowane przez Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Reaktywowano ją w 2010 roku, z inicjatywy Rzecznika Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnościami śp. Bartłomieja Skrzyńskiego.

Statuetki w sześciu kategoriach

Certyfikat „Wrocław bez Barier” przyznaje kapituła, w której skład wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta, laureaci poprzednich edycji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Statuetki przyznawane są w sześciu kategoriach.  W tym roku zwycięzcami plebiscytu zostali:

• W kategorii „Miejsce dostępne dla wszystkich” – Uniwersytet Dolnośląski DSW – za tworzenie przestrzeni dostępnej dla wszystkich, która otwiera możliwości dla osób ze szczególnymi potrzebami na realizację swoich planów edukacyjnych i rozwój osobisty
  • W kategorii „Integracja społeczna” - Ryszard Kuczyński - za aktywizację osób z niepełnosprawnościami i zdobywanie szczytów pomimo własnych słabości
  • W kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu” – firma BeterPOS sp. z o.o. – za stworzony przez nią projekt mikrodonacji – DONATEO, wspierający organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami i inne organizacje charytatywne
  • W kategorii ”Kultura dostępna” – dla Fundacji L’Arche za wszechstronne działania w zakresie rozpowszechniania kultury dostępnej i jej rozwoju z udziałem osób z niepełnosprawnościami.
  • W kategorii „Dostępne miejsce pracy” – dla firmy Koloryt sp. z o.o. za tworzenie dostępnych miejsc pracy i aktywizację zawodową osób ze szczególnymi potrzebami.

Ukłon dla tych, którzy zmieniają rzeczywistość na lepsze

W imieniu prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, statuetki wręczył Dominik Golema, Rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. Dialogu Społecznego.

Poprzez przyznanie tych statuetek możemy głęboko ukłonić się tym osobom, organizacjom i firmom, które zmieniają rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami. Choć tak naprawdę największą nagrodą jest uśmiech osoby, której się pomaga. Te dobre rzeczy trzeba doceniać i promować. Mamy nadzieję, że to wyróżnienie popycha do przodu i pokazuje, że można znosić istniejące bariery i zmieniać naszą rzeczywistość na co dzień.
Dominik Golema

Plebiscyt organizowany jest w ramach zadania publicznego “Wrocław bez Barier” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozostających w dyspozycji Gminy Wrocław  oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.