Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Uwaga! Tu znajdziesz poniższy tekst w tłumaczeniu na język migowy:
Na początek garść podstawowych informacji
- Dolnośląski oddział PZG mieści się przy ul. Braniborskiej 2 /10.
- Zrzesza 1500 osób, z czego 700 to wrocławianie.
- Swoje 75. urodziny będzie świętował 30 września w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej „NOT” przy ul. Piłsudskiego 74.
- Od listopada 2021 roku prezesem oddziału dolnośląskiego PZG jest Piotr Peciakowski.
- Podjąłem to wyzwanie, bo znam potrzeby osób niesłyszących, chcę ułatwić im życie na wielu poziomach i umiem działać skutecznie. Przykład? Wspólnie z zarządem głównym PZG walczyłem o to, by osoby głuche mogły pracować jako kierowcy TIR-ów. I udało się! - informuje Piotr Peciakowski.
Jedno z najważniejszych zadań PZG: asystowanie
Jednym z najważniejszych zadań PZG jest asystowanie (także online) osobom niesłyszącym w urzędzie, u lekarza, w sądzie i w dziesiątkach innych miejsc.
Ktoś, kto słyszy, może pomyśleć „Ale po co ta asysta? Przecież wystarczy kartka i ołówek.” To jednak nie zawsze jest możliwe.
Dla Głuchych polski jest językiem obcym, a to oznacza, że nie wszystko są w stanie załatwić, posługując się nim na piśmie.Dominika Peciakowska, tłumaczka języka migowego
Asystenci pomagają właściwie we wszystkich życiowych sprawach: czasem chodzi o dogadanie się z fachowcem od pralki, a czasem o tłumaczenie podczas ślubu albo porodu. Bywa, że muszą działać jak pogotowie ratunkowe: ruszać na pomoc natychmiast, niezależnie od pory dnia czy nocy.
Porady prawne, szkolenia i pomoc w szukaniu pracy
Związek wspiera osoby głuche także na wiele innych sposobów, m.in. poprzez udzielanie im porad prawnych czy pomoc w rozwijaniu umiejętności komunikacji w języku polskim.
W siedzibie oddziału dolnośląskiego można też nauczyć się korzystać z laptopa, telefonu komórkowego i elektronicznej bankowości.
To wszystko jest bardzo ważne, bo np. umiejętność korzystania ze smartfona może niesłyszącemu uratować życie: gdy znajdzie się w niebezpiecznej sytuacji, jest w stanie za pomocą kamery pokazać dyżurnemu 112, co się dzieje, a dzięki aplikacji „ALARM 112” może wezwać pomoc i wskazać swoją lokalizację.
PZG pomaga swoim członkom również w szukaniu pracy, co ze względu na problemy z komunikacją w przypadku osób niesłyszących jest bardzo trudne.
Przełamywanie barier
Bardzo zależy nam na tym, by zwiększyć liczbę tłumaczy, bo teraz mamy ich tylko sześciu, a to za mało na tylu członków. Chcielibyśmy także, by przybyło asystentów, bo dzięki temu więcej osób niesłyszących mogłoby się rozwijać, np. iść na studia. W obu przypadkach potrzebne są pieniądze, dlatego szukamy źródeł finansowania.Piotr Peciakowski, prezes oddziału dolnośląskiego Polskiego Związku Głuchych
– Planujemy też rozmowy z agencjami pracy, bo chcielibyśmy pokonać barierę językową, która dzieli niesłyszących szukających pracy od słyszących pracodawców - dodaje.
Piotr Peciakowski przygotowuje także projekty dotyczące aktywizacji osób głuchych i stara się bardziej angażować w życie związku ludzi młodych. Wraz ze swoimi współpracownikami szuka również sposobów na integrowanie świata słyszących i niesłyszących, a także na przybliżanie słyszącym języka migowego.
Jednym z pomysłów, które mogą zadziałać na wyobraźnię słyszących, są zajęcia parateatralne: osoba słysząca trafia do urzędu, w którym wszyscy posługują się językiem migowym. Ma do załatwienia pilną sprawę. Jaka pomoc byłaby jej potrzebna w takiej sytuacji?
Warsztaty kulinarne i nie tylko
W siedzibie związku odbywają się najróżniejsze zajęcia dla osób w każdym wieku. Np. seniorzy biorą udział w warsztatach kulinarnych, podczas których uczą się zasad zdrowego żywienia.
Z kolei panie, które w ramach terapii zajęciowej tworzą patchworki, miały już kilka wystaw.
Galeria zdjęć
PZG organizuje imprezy (sportowe, kulturalne, artystyczne), wycieczki oraz spotkania (np. z pracownikiem ZUS, policjantem). Szczegóły można znaleźć na stronie związku oraz na Facebooku.
Kursy języka migowego
Przy Braniborskiej prowadzone są kursy polskiego języka migowego (PJM) na wszystkich poziomach, włącznie z tymi, po których można uzyskać certyfikat tłumacza.
Korzystają z nich również osoby słyszące (np. urzędnicy, który chcą się porozumieć z głuchymi petentami, partnerzy i rodzice osób niesłyszących) oraz obcokrajowcy, przede wszystkim niesłyszący Ukraińcy, bo przecież w każdym kraju miga się w innym języku.
Promowanie ludzi sukcesu
Związek zajmuje się także promowaniem głuchych ludzi sukcesu.
Jedną z takich osób jest Dorota Komosa, wielokrotna mistrzyni Europy w wędkowaniu, która w ubiegłym roku odbierała swój medal w Hiszpanii.
Środowisko jest dumne także z Dariusza Lisińskiego, artysty, który ma właśnie wystawę na targach EXPO w Malmo w Szwecji.
Pomoc uchodźcom
W lutym 2022, po wybuchu wojny w Ukrainie, członkowie dolnośląskiego oddziału PZG pomagali uchodźcom 24 godziny na dobę: stworzyli im tymczasowe miejsca noclegowe na pierwszy miesiąc pobytu w Polsce, zebrali dary, m.in. ubrania i jedzenie, zorganizowali kursy języka migowego. Dyżurowali też na Dworcu Głównym, gdzie wyławiali osoby niesłyszące z tłumu (pomógł plakat w języku ukraińskim). Pomoc otrzymało wówczas ponad 200 osób.
Współpraca trwa nadal, np. odbywają się wspólne spotkania wielkanocne i bożonarodzeniowe, a w ramach projektu UNICEF-u dzieci z Ukrainy mają zajęcia logopedyczne i psychologiczne.