wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kiedy przejść na emeryturę? Najkorzystniej w lipcu
Emeryt trzyma pieniądze w ręku / zdjęcie ilustracyjne www.wroclaw.pl
Emeryt trzyma pieniądze w ręku / zdjęcie ilustracyjne

,,Lipcowy'' emeryt może być bogatszy nawet o kilkaset złotych niż ten, który złożył wniosek w pierwszym półroczu. Wpływają na to waloryzacja roczna i kwartalna, które są wyliczane cyklicznie. Przeczytaj o szczegółach poniżej.

Reklama

Słoneczna jesień życia?

Na emeryturę przejść w odpowiednim wieku: panie - 60 lat, panowie - 65 lat.

Aby otrzymać świadczenia emerytalne, poza osiągnięciem wieku emerytalnego, warunkiem jest zgromadzenie środków na indywidualnym koncie emerytalnym. A biorą się one z legalnej pracy wykonywanej kilkadziesiąt lat. Wtedy składki odprowadzane każdego miesiąca naszej aktywności zawodowej są rozliczane w emeryturze. 

- Na Dolnym Śląsku najwyższą emeryturę w kwocie ponad 30 tys. zł dostaje wrocławianin, który zakończył aktywność zawodową po przepracowaniu 55 lat i przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wyjaśnia, że bardzo niskie kwoty emerytur mają te osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały „na czarno” i do ZUS nie wpływały żadne składki.

Emeryci bogatsi?

ZUS opublikował analizę, z której wynika, że znacząco wzrosła liczba osób pobierających emerytury w wysokości powyżej 7 000 zł. W marcu 2022 r. wynosiła ona 108 tys. a w marcu br. wyniosła blisko 259 tys. W porównaniu z rokiem poprzednim była wyższa o 150,8 tys., czyli o 139,6 proc. Emerytury w wysokości ponad 10 000 zł pobierało blisko 37 tys. osób, w tym 1 008 świadczeniobiorców, którzy pobierali emeryturę w wysokości ponad 15 000 zł. Największy odsetek emerytur – 13,8 proc – to emerytury w przedziale wysokości od ok. 2 200 zł do 2 600 zł.

W porównaniu z marcem 2022 r., w przypadku osób pobierających emerytury w wysokości najniższej wystąpił spadek o ok. 7 proc.

Chcesz iść na emeryturę? Najlepiej zrobić to w drugiej połowie roku

Roczna waloryzacja emerytur przeprowadzana jest zawsze w czerwcu. W tym roku waloryzacja emerytur wynosi 14,8 proc. 

Jak poznać wysokość emerytury?

Warto skorzystać z kalkulatora emerytalnego przed ostatecznym podjęciem decyzji i złożeniem wniosku. Wysokość emerytury obliczyć można po zalogowaniu się na indywidualne konto na PUE ZUS.

- Część danych „zaciągnie” się automatycznie, część musimy wpisać sami. Prognoza jest naprawdę bliska ostatecznej kwoty, którą ZUS wyliczy przyszłemu emerytowi – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Wiek emerytalny osiągają te osoby, które ukończyły odpowiedni wiek. Czyli musi minąć dzień w którym kończą 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). 

Złóż wtedy wniosek, a wynagrodzenie i emeryturę będziesz mieć w jednym miesiącu

Pensję za przepracowany ostatni miesiąc i całą emeryturę za ten miesiąc otrzymać można jeśli wniosek złożony zostanie w odpowiednim terminie. Aby to zrobić, stosunek pracy najlepiej rozwiązać na dwa dni przed końcem miesiąca i złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy do końca tego miesiąca. 

- Jeśli rozwiążemy umowę ostatniego dnia miesiąca i złożymy wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy nawet tego samego dnia, to emerytura będzie przyznana dopiero od następnego miesiąca po rozwiązaniu umowy o pracę - podkreśla Iwona Kowalska-Matis.

Dodaje też, że wniosek korzystnie jest złożyć po przekroczeniu daty urodzin, jeśli zdecydowało się przejść na emeryturę później niż jest to dopuszczalne, czyli po 60 czy 65 r.ż. Wyliczany wtedy dalszy czas życia będzie krótszy niż przed urodzinami. Korzystnie wpłynie to na wysokość wyliczanego świadczenia. 

Osoby pracujące na zlecenie bądź umowę o dzieło, nie muszą rozwiązywać trwających umów, aby złożyć wniosek emerytalny. Podobnie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej - nie trzeba jej kończyć.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl