4. Ekstremalnie niskie i gigantycznie wysokie. Najniższa emerytura w Polsce jest we Wrocławiu. Kto ją ma?

Ponad 40 000 zł wynosi najwyższa emerytura w Polsce, najniższa to tylko dwa grosze i dostaje ją wrocławianin. Zobacz szczegóły.

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu wyjaśnia, że bardzo niskie kwoty emerytur mają te osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały „na czarno” i do ZUS nie wpływały żadne składki.

Najniższą emeryturę w Polsce, czyli 2 grosze dostaje wrocławianin, który w swoim życiu zapłacił tylko jedną składkę do ZUS w wysokości 1.01 zł
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

Ile wynosi nawyższa i najniższa emerytura w Polsce?

Najwyższą emeryturę w Polsce 43,4 tys. zł wypłaca oddział ZUS w Zabrzu swojemu klientowi, który na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat po przepracowaniu ponad 62 lat. Na Dolnym Śląsku najwyższą emeryturę w kwocie 29,8 tys. dostaje Wrocławianin, który zakończył aktywność zawodową, po przepracowaniu 55 lat jako pracownik naukowy, mając 78 lat.

— Te rekordowo wysokie i bardzo niskie emerytury z ZUS to dowód na to, że warto długo pracować i płacić składki. Dłuższa praca sprawia, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca – wyjaśnia rzeczniczka.

Zasada jest prosta - im dłużej pracujesz tym wyższa będzie twoja emerytura. Dzięki dłuższej pracy gromadzimy, bowiem więcej środków ze składek na naszym indywidualnym koncie emerytalnym i krótsza jest prognozowana średnia naszego życia, gdy już zdecydujemy się przejść na emeryturę.

Jak sprawdzić wysokość przyszłej emerytury?

Przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach. Wniosek o przeliczenie można złożyć wtedy, gdy senior, który osiągnął powszechny wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę, ale nadal pracuje i odprowadza składki do ZUS lub dostarczy nowe dokumenty potwierdzające zatrudnienie, które nie były wcześniej uwzględnione podczas wyliczenia kwoty emerytury.

—Przeliczenie jest możliwe, gdyż nowe dokumenty potwierdzające pracę mogą podwyższyć kapitał p oczątkowy a gdy emeryt pracuje do ZUS wpływają nowe składki na ubezpieczenie społeczne. W sytuacji, gdy ktoś tylko siedzi i czeka na emeryturę z ZUS składanie wniosków o przeliczenie nie ma podstaw gdyż na koncie emerytalnym seniora nic się nie zmienia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zapewnia, że emeryt, który ani nie pracuje ani nie dostarczy nowych dokumentów - po złożeniu wniosku o przeliczenie dostanie odmowę a samo składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię” – dodaje.

Jak podaje Iwona Kowalska-Matis przeciętna emerytura na dolnym Śląsku w 2022 roku wynosiła 2858,78 zł, przy średniej emeryturze w kraju 2833,56 zł.

Najwyższe średnio emerytury są wypłacane w województwach mazowieckim i śląskim. Średnia kwota emerytury na Mazowszu to 2981,44 a na Śląsku to 3338,84 zł. W naszym regionie już ponad 82 procent seniorów wybiera przelew na bankowe konto zamiast comiesięcznej wizyty listonosza.

Źródło: materiały prasowe