4. Nowe legitymacje emeryta coraz popularniejsze! Czy dotychczasowe są nieważne? Istotne zmiany dla seniorów

Tydzień wystarczył, żeby ponad 50 tys. emerytów i rencistów pobrało elektroniczną wersję legitymacji, która dostępna jest w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki nowej legitymacji dla seniora, tzw. mLegitymacji, można m.in. potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z ulg takich jak zniżka na bilety PKP lub do kina. Czy dotychczasowe, plastikowe legitymacje dla emerytów tracą ważność? Sprawdziliśmy.

Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów kliknąć legitymacja emeryta-rencisty.

Legitymacja emeryta: elektroniczna na bezpłatnej aplikacji mObywatel

Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku mówi, że elektroniczną wersję mLegitymacji ściągają na swoje telefony nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu, ale także ci, którzy mają tradycyjną, plastikową legitymację.

To oznacza, że seniorzy doskonale się odnajdują w zdigitalizowanym świecie i chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań.
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Nowa legitymacja emeryta i rencisty na telefonie. Jak aktywować?

Z legitymacji emeryta-rencisty wydanej przez ZUS w formie elektronicznej można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, po zalogowaniu się do mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”.

Nowa legitymacja emeryta online i dotychczasowa plastikowa karta

Rzeczniczka wyjaśnia, że mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument.

- Wystarczy ją pokazać na ekranie smartfonu, żeby potwierdzić fakt nabycia uprawnień emerytalnych i kupić ulgowy bilet wybierając się do kina – opowiada Kowalska-Matis.

Czy dotychczasowe, plastikowe legitymacje dla seniorów tracą ważność?

Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Jednocześnie rzeczniczka zapewnia, że osoby, które wolą korzystać z tradycyjnej, plastikowej legitymacji mogą to dalej robić gdyż wszystkie wcześniej wydane legitymacje są ważne zgodnie z nadanym terminem ważności.

- Osoby, którym wystawiliśmy legitymację tylko w wersji elektronicznej a chciałyby ją dostać także w wersji plastikowej mogą do nas złożyć wniosek na formularzu ERL i dostaną legitymacje tradycyjną – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Do czego uprawnia legitymacja emeryta i rencisty?

• Seniorzy mogą odliczyć od podatku koszt zakupu leków przepisanych przez lekarza (w przypadku kwoty powyżej 100 zł). Atrakcyjne zniżki dla emerytów oferuję również same apteki. Korzystając z kolei z rehabilitacji czy wypoczynku w ośrodkach uzdrowiskowych legitymacja emeryta zwalnia jej posiadacza z części opłat.
  • Zwolnienie z części opłat za rehabilitację.
  • Zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury.
  • Zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Wysokość ulgi w autobusach miejskich jest zmienna zależnie od gminy, zniżki obowiązują jednak na terenie całej Polski.
  • W komunikacji kolejowej emeryci mogą skorzystać rocznie z dwóch przejazdów pociągiem w 2 klasie z ulgą 37%. Oprócz tego PKP oferuje także wyrobienie Karty Seniora, dzięki której senior otrzyma 50% zniżki na wszystkie przejazdy TLK, InterCity i pociągi ekspresowe, tak w 2 jak i w 1 klasie. Przewozy Regionalne z kolei oferują 30% zniżki na jednorazowe bilety oraz 15% ulgi na zakup biletów abonamentowych.
  • Zwolnienie z abonamentu RTV po spełnieniu warunków.

Wydawanie legitymacji emeryta i rencisty. Kogo dotyczy?

• Osoby mającej ustalone prawo do emerytury, renty lub świadczenia nauczycielskiego.

Jakie dokumenty są wymagane, by otrzymać legitymację emeryta-rencisty?

• Wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty.
  • Oświadczenie dotyczące faktu uszkodzenia lub zniszczenia legitymacji.
  • Oświadczenie o utracie legitymacji wraz z zobowiązaniem do zwrotu utraconej legitymacji w przypadku jej odzyskania.

Gdzie i jak złożyć wniosek o legitymację emeryta i rencisty?

Wniosek można złożyć:

• osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu),
  • za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego.

Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Przy załatwianiu formalności można skorzystać z pomocy pracowników ZUS: w Centrum Obsługi Telefonicznej

• pod numerem telefonu 22 560 16 00 (opłata za połączenie jest zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora)
  • za pośrednictwem e-mail cot[at]zus.pl,
  • przez komunikator Skype na stronie ZUS lub pod zus_centrum_obslugi_tel
  • przez czat na stronie www.zus.pl.

Powódź na Dolnym Śląsku