wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nagłe zatrzymanie serca! Co robić? Wszystkiego się nauczysz w ramach kampanii „Porusz serce”
Kliknij, aby powiększyć
Kobieta i mężczyzna ubrani w czerwone koszulki klęczą nad fantomem, kobieta prezentuje jak wykonać masaż serca. Z tyłu stoją ludzie   Tomasz Walów/UMW
Kobieta i mężczyzna ubrani w czerwone koszulki klęczą nad fantomem, kobieta prezentuje jak wykonać masaż serca. Z tyłu stoją ludzie

Kampania „Porusz serce” powstała po to, aby uświadomić wrocławianom, jak ważna jest natychmiastowa resuscytacja oraz nauczyć, jak ją przeprowadzać skutecznie i bezpiecznie. Do kampanii Uniwersytetu Medycznego dołączyły we wrotek 22 sierpnia wrocławskie placówki oświatowe i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Reklama

Według szacunków, jakie podaje UMed, w Europie z powodu nagłego zatrzymania krążenia umiera 350–700 tys. osób rocznie. W Polsce jest to przyczyna śmierci 40 tys. osób. W 60–80 proc. przypadków do nagłego zatrzymania akcji serca dochodzi poza szpitalem, czyli w domu, pracy, sklepie lub na ulicy.

Co to jest nagłe zatrzymanie krążenia?

Jako nagłe zatrzymanie krążenia uważa się stan, w którym serce przestaje prawidłowo pracować i tłoczyć krew, co prowadzi do niedotlenienia i upośledzenia pracy wielu narządów, w tym mózgu – organu najbardziej wrażliwego na brak składników odżywczych dostarczanych przez układ krwionośny.

Osoba, która w takiej sytuacji nie otrzyma pomocy na czas, umiera, a jeśli otrzyma ją zbyt późno, w jej organizmie dochodzi do poważnych, często nieodwracalnych zmian neurologicznych.

Mamy tylko kilka minut, aby uratować ludzkie życie, dlatego wspólnie z partnerami chcemy uświadamiać, że udzielanie pierwszej pomocy nie jest trudne i może wyłącznie pomóc, a nie zaszkodzić.
prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

– Jako pracownicy systemu ochrony zdrowia i społeczność uczelni medycznej jesteśmy boleśnie świadomi, jak bardzo skuteczność działań podejmowanych przez nas w karetce czy szpitalu, jest uzależniona od pomocy udzielonej poszkodowanym przez bezpośrednich świadków zdarzenia – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Uczelnia i miasto łączą siły

List intencyjny w sprawie wspólnej realizacji programu „Porusz serce” podpisali we wtorek (22 sierpnia) przedstawiciele UMed, gminy Wrocław (WCRS i Departament Edukacji Urzędu Miejskiego), Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, Straży Miejskiej Wrocławia i Uniwersyteckiego Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu.

Zamierzamy pojawiać się na dużych wydarzeniach sportowych, w przestrzeni publicznej Wrocławia, mediach i social mediach. Planujemy również eventy ze szkoleniami we wrocławskich przedszkolach i szkołach.
dr Paweł Gawłowski, adiunkt w Centrum Symulacji Medycznej UMW, koordynator programu Porusz serce, ratownik medyczny

– Mamy też deklaracje największych wrocławskich uczelni, które chcą przystąpić do projektu i wspólnie informować oraz uczyć wrocławian, jak poruszać serca. Cieszę się, że udało nam się połączyć tyle instytucji w jednym, bardzo ważnym celu, jakim jest przekazywanie wiedzy na temat skutecznego ratowania ludzkiego życia - mówi dr Paweł Gawłowski.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: 14.6667px; text-align: justify;">Podpisywanie listu intencyjnego w sprawie wsp&oacute;lnej realizacji programu &bdquo;Porusz serce&rdquo;</span></p> Tomasz Walów/UMW
Podpisywanie listu intencyjnego w sprawie wspólnej realizacji programu „Porusz serce”

Kampania prowadzona będzie m.in. we wrocławskich placówkach oświatowych, bo pierwszej pomocy należy uczyć już od najmłodszych lat.

Szkolimy dzieci i młodzież, licząc na to, że ta wiedza trafi również do ich rodziców. Właśnie dlatego z radością przyjęliśmy zaproszenie do tego projektu. Chcemy ośmielić uczniów, aby wykorzystywali swoją wiedzę w praktyce i nie bali się pomagać innym.
Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia

Celem akcji „Porusz serce” jest również obalanie mitów związanych z udzielaniem pierwszej pomy, np. rzekomych konsekwencji prawnych, jakie mogą ponieść osoby udzielające pomocy (a takich nie ma), oraz zniechęcających do rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).

Projekty prowadzone przez miasto

W projekcie „Porusz serce” bierze udział również Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, które od lat edukuje wrocławian w zakresie pierwszej pomocy.

Współpracujemy z Uniwersytetem Medycznym, tworząc wspólnie Wrocławską Akademię Pierwszej Pomocy. Każdego roku szkolimy z udzielania pierwszej pomocy kilkanaście tysięcy wrocławian.
Dorota Feliks, dyrektor WCRS

– W tej kampanii mówimy tylko o pierwszym akcie, czyli o poruszeniu serca. Będziemy przekonywali, że przy udzielaniu pomocy przede wszystkim nie należy się bać, bo w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia nie można nikomu zaszkodzić, a wręcz przeciwnie – można uratować życie. Kampania jest przewidywana na kilka następnych lat i mamy nadzieję, że jej efekty będą widoczne – dodaje Dorota Feliks.

Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy (WAPP) to projekt edukacyjny skierowany do mieszkańców Wrocławia niezależnie od ich wieku. Realizowany jest od 2019 r. Jego głównym celem jest przekazanie praktycznych umiejętności skutecznego udzielania pierwszej pomocy zgodnie z najnowszą wiedzą.

W ramach WAPP organizowane są wydarzenia:

  • Dla osób dorosłych i seniorów: bezpłatne szkolenia ogólne o praktycznej stronie udzielania pierwszej pomocy. Średnio w miesiącu odbywają się dwa kursy stacjonarne.
  • Dla nauczycieli: konferencja o nauczaniu pierwszej pomocy.
  • Dla dzieci: zabawy, np. interaktywny wyścig karetek.

Instruktorzy WAPP obecni są na wrocławskich wydarzeniach plenerowych, piknikach, grach terenowych organizowanych przez WCRS i jednostki miejskie. Można dowiedzieć się od nich, jak udzielić pierwszej pomocy.

W ramach działań WAPP organizowany jest również Festiwal pierwszej pomocy. To wydarzenie plenerowe, którego tematyka w całości poświęcona jest ratowaniu zdrowia i życia w formie warsztatów, szkoleń i pokazów. Druga edycja festiwalu planowana jest 2 września br. w Parku Tysiąclecia.

Wszystkie działania są bezpłatne, prowadzone przez ratowników z wieloletnim doświadczeniem, według najnowszych standardów światowych.

Co roku ok. 15 tys. osób korzysta z wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy za pośrednictwem WAPP, uczestnicząc w  szkoleniach i wydarzeniach plenerowe oraz tematycznych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Pokaz udzielania pierwszej pomocy&nbsp;</p> Tomasz Walów/UMW
Pokaz udzielania pierwszej pomocy 

Projekty prowadzone przez Uniwersytet Medyczny

Również UMed prowadzi własne akcje edukacyjne związane z udzielaniem pierwszej pomocy i ratowaniem zdrowia i życia.

W budynkach kampusu jest dziesięć automatycznych defibrylatorów zewnętrznych AED, prowadzona jest też akcja informacyjna dotycząca wykorzystania tych urządzeń. Emitowane są spoty w środkach komunikacji miejskiej oraz przeprowadzane szkolenia wśród pracowników.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu został też partnerem merytorycznym projektu Open AED Map, który promuje wiedzę na temat AED i umożliwia dostęp do ponad 70 tys. lokalizacji urządzeń na całym świecie.

– W ramach programu będziemy również promować zakup oraz naukę korzystania z AED, ponieważ prowadzenie resuscytacji z użyciem defibrylatora zwiększa szanse na przeżycie o 50–70 procent – mówi dr hab. Robert Zymliński.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl