wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wróciłeś z urlopu? Zanim rozpakujesz walizki, zrób koniecznie jedną rzecz!
Kliknij, aby powiększyć
Walizki. Na zdjęciu w kółeczku - woda leci z kranu pixabay.com
Walizki. Na zdjęciu w kółeczku - woda leci z kranu

Kiedy już po powrocie do domu z urlopu będziecie chcieli orzeźwić się kranówką – poczekajcie. Zanim to zrobicie, dokładnie wypłuczcie całą wodociągową instalację wewnętrzną w swoim domu. Dlaczego trzeba to zrobić? Wyjaśniamy!

Reklama

W instalacjach regularnie nieużywanych, zalegająca (stagnująca) woda może ulec wtórnemu skażeniu, co może przejawiać się na przykład jej zmętnieniem. Sytuacja taka w szczególności dotyczy rozbudowanych i rozległych instalacji wewnętrznych np. w placówkach oświatowych czy zakładach pracy.

– Niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny. Przez dwa miesiące szkoły i inne placówki oświatowe były puste. Praktycznie nie korzystano w nich z wody, która cały ten czas zalegała w rurach, dlatego teraz konieczne jest przepłukanie wewnętrznej instalacji. To bardzo ważne, aby zapewnić mikrobiologiczne bezpieczeństwo wody po okresie wakacyjnego przestoju poboru wody – mówi Martyna Bańcerek, rzeczniczka MPWiK S.A. we Wrocławiu.

W wyniku dłuższej nieobecności mieszkańców ten problem może również wystąpić w domach jednorodzinnych.

– Ryzyko wtórnego skażenia wody w przypadku mieszkańców bloków jest zdecydowanie mniejsze. Nawet jeśli nie ma nas w domu, woda jest cały czas w ruchu, bo korzystają z niej sąsiedzi. Natomiast w domach jednorodzinnych sami musimy zadbać o wewnętrzną instalację wodociągową  – tłumaczy rzeczniczka.

Przed ponownym rozpoczęciem użytkowania instalacji powinna ona być kilkukrotnie wypłukana, w celu pozbycia się zalegającej wody.

Jak pozbyć się zalegającej wody? To proste! 

Należy upuścić zalegającą wodę w wewnętrznej instalacji za pośrednictwem wszystkich dostępnych kranów oraz hydrantów zainstalowanych w budynku: spowoduje to przepłukanie całej wodociągowej instalacji wewnętrznej.

Płuczesz? Nie marnuj! Pamiętaj o środowisku! 

Przed rozpoczęciem płukania instalacji warto się przygotować. Wszystkich, którzy mają taką możliwość, zachęcamy do wtórnego wykorzystania wody przez podlanie ogrodu czy trawnika. W tym celu należy podłączyć i wyprowadzić na teren zielony wąż ogrodowy lub zgromadzić wodę w pojemnikach do ponownego wykorzystania, np. do spłukania toalety lub podlania kwiatów. Dzięki temu nie zmarnujemy wody, a w prosty sposób nawet kilkukrotnie wymienimy wodę w instalacji.

Skąd wiemy, że zalegająca woda została wypłukana? 

Instalacja powinna być płukana, aż woda uzyska niższą temperaturę, czyli około 12-14°C.

Instalacja powinna zostać przepłukana trzykrotnie. Objętość wody potrzebnej do przepłukania można obliczyć z wzoru dostępnego na naszej stronie. Jest to uzależnione od średnicy rury i długości instalacji wodociągowej. Generalnie płuczemy do momentu, kiedy kolor wody jest klarowny, a sama woda chłodniejsza niż przed płukaniem. Koszty płukania są naprawdę niewielkie, natomiast bezpieczeństwo użytkowania czystej wody – bezcenne – mówi Martyna Bańcerek, rzeczniczka wrocławskich wodociągów.

Więcej informacji na temat płukania wewnętrznej instalacji wodociągowej znajduje się na stronie wrocławskich wodociągów: KLIKNIJ TUTAJ

W przypadku pytań lub wątpliwości, można skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta MPWiK:

  • tel. 71 34 09 655 (w dni powszednie w godz. od 8:00 do 15:00, w środy do 17:00)
  • e-mail: bok (at) mpwik.wroc.pl

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl