Hulaj ART: Sztuka na kółkach – tak nazywa się projekt artystyczny zrealizowany przez studentów i dydaktyków Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz firmę Lime. Efekt: na ulice wyjadą hulajnogi elektryczne pomalowane w stylach czerpiących z graffiti, komiksu, pop-artu i abstrakcji. Będzie można nimi jeździć od poniedziałku 22 kwietnia.
Cztery realizacje docenione szczególnie
Autorami trzech wyróżnionych sztuk są: Rozalia Sobek (studentka grafiki), Radosław Łobos (student grafiki) i dr Piotr Kuczkowski (prodziekan wydziału architektury wnętrz, wzornictwa i scenografii).
Rozalia: — Moja gama. Lubię neonowe kolory. Wzór wygląda jak z mojego szkicownika. Trochę improwizowałam i bawiłam się przy tym świetnie. Ciekawy projekt, bo nigdy nie malowałam na takiej powierzchni.
Hulajnoga Radka jest czarno-biała i wygląda jak z kreskówki. — Niecodzienny projekt. Bardzo miło będzie zobaczyć jego efekt na mieście — przyznaje student.
Prodziekan Kuczkowski zaproponował wersję monochromatyczną z uwagi na trudne podłoże malarskie: — Mój pomysł opiera się na storytellingu, czyli umiejętności opowiadania historii.
Czwarty wyróżniony projekt jest autorstwa graficzki Aleksandry Błażejewicz.
Pomysł do realizacji, a do tego potrzeba technologii. Najpierw podkład (okleina lub inny), następnie szlifowanie (żeby farba się trzymała), później malowanie (sprejami i markerami akrylowymi), a na końcu zabezpieczenie (werniksem akrylowym). Pst, pst, to dobry przepis na autorskie ozdobienie prywatnej hulajnogi lub roweru!
Takie życiowe te hulajnogi
W czwartkowe popołudnie w szklanym budynku ASP przy Traugutta zaparkowało 29 jednośladów malowanych. Po jednym ozdobili popularni w środowisku malarze-dydaktycy: prof. Krzysztof Skarbek i jego asystent z uczelnianej pracowni 208 – Piotr Saul.
Fantastyczna przygoda malarska, na innym podłożu. Zawsze malujemy na klasycznym płótnach, papierach, ewentualnie murach, a tutaj nagle te nowoczesne pojazdy.Krzysztof Skarbek, prof. ASP Wrocław
Piotr Saul stwierdził, iż te kolorowe modele sprawią, że Wrocław będzie wyjątkowym miastem na arenie krajowej. — Bardzo wartościowy projekt — ocenił — życiowy. Takie hulajnogi humanizują naszą przestrzeń. Dzięki temu czujemy się jak u siebie. Bardzo dziękuję studentom za zaangażowanie. Wiemy, że na uczelni mają dużo zajęć i czasami brakuje czasu na takie rzeczy.
Na prezentacji była również prorektor ds. naukowych i współpracy z podmiotami zewnętrznymi, prof. Marta Płonka, a także Damian Kupczak z Lime Polska, który podziękował uczelni za dostrzeżenie potencjału projektu Hulaj ART: Sztuka na kółkach i podkreślił, że współpraca firmy z miastem układa się pomyślnie już przez sześć lat.
Firma Lime najpierw wprowadziła swoje elektryki właśnie do Wrocławia – w 2018 roku. Obecnie ma ich u nas około 2000.