4. We Wrocławiu są nowe hulajnogi – ręcznie malowane

Hulaj z ASP! We Wrocławiu są nowe hulajnogi – ręcznie malowane. Od dziś do wypożyczenia

Błażej Organisty,

Kolorowe hulajnogi, wrocławianie i goście w budynku ASP Wrocław przy Traugutta Marek Księżarek
Kolorowe hulajnogi, wrocławianie i goście w budynku ASP Wrocław przy Traugutta

Użytkowa sztuka uliczna pod postacią hulajnogi elektrycznej do wypożyczenia? Takie cuda tylko we Wrocławiu, dzięki współpracy ASP i Lime. Dziś po południu wyjadą na ulice i będą gotowe do jazdy.

Hulaj ART: Sztuka na kółkach – tak nazywa się projekt artystyczny zrealizowany przez studentów i dydaktyków Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz firmę Lime. Efekt: na ulice wyjadą hulajnogi elektryczne pomalowane w stylach czerpiących z graffiti, komiksu, pop-artu i abstrakcji. Będzie można nimi jeździć od poniedziałku 22 kwietnia.

Cztery realizacje docenione szczególnie

Autorami trzech wyróżnionych sztuk są: Rozalia Sobek (studentka grafiki), Radosław Łobos (student grafiki) i dr Piotr Kuczkowski (prodziekan wydziału architektury wnętrz, wzornictwa i scenografii).

Rozalia: — Moja gama. Lubię neonowe kolory. Wzór wygląda jak z mojego szkicownika. Trochę improwizowałam i bawiłam się przy tym świetnie. Ciekawy projekt, bo nigdy nie malowałam na takiej powierzchni.

Hulajnoga Radka jest czarno-biała i wygląda jak z kreskówki. — Niecodzienny projekt. Bardzo miło będzie zobaczyć jego efekt na mieście — przyznaje student.

Prodziekan Kuczkowski zaproponował wersję monochromatyczną z uwagi na trudne podłoże malarskie: — Mój pomysł opiera się na storytellingu, czyli umiejętności opowiadania historii.

Powiększ obraz: <p>Rozalia Sobek (studentka grafiki), dr Piotr Kuczkowski i Radosław Łobos (student grafiki)</p> fot. Marek Księżarek

Czwarty wyróżniony projekt jest autorstwa graficzki Aleksandry Błażejewicz.

Pomysł do realizacji, a do tego potrzeba technologii. Najpierw podkład (okleina lub inny), następnie szlifowanie (żeby farba się trzymała), później malowanie (sprejami i markerami akrylowymi), a na końcu zabezpieczenie (werniksem akrylowym). Pst, pst, to dobry przepis na autorskie ozdobienie prywatnej hulajnogi lub roweru!

Takie życiowe te hulajnogi

W czwartkowe popołudnie w szklanym budynku ASP przy Traugutta zaparkowało 29 jednośladów malowanych. Po jednym ozdobili popularni w środowisku malarze-dydaktycy: prof. Krzysztof Skarbek i jego asystent z uczelnianej pracowni 208 – Piotr Saul.

Fantastyczna przygoda malarska, na innym podłożu. Zawsze malujemy na klasycznym płótnach, papierach, ewentualnie murach, a tutaj nagle te nowoczesne pojazdy.
Krzysztof Skarbek, prof. ASP Wrocław

Piotr Saul stwierdził, iż te kolorowe modele sprawią, że Wrocław będzie wyjątkowym miastem na arenie krajowej. — Bardzo wartościowy projekt — ocenił — życiowy. Takie hulajnogi humanizują naszą przestrzeń. Dzięki temu czujemy się jak u siebie. Bardzo dziękuję studentom za zaangażowanie. Wiemy, że na uczelni mają dużo zajęć i czasami brakuje czasu na takie rzeczy.

Powiększ obraz: <p>Hulajnogi Lime malowane na ASP Wrocław</p> mat. pras.
Hulajnogi Lime malowane na ASP Wrocław

Na prezentacji była również prorektor ds. naukowych i współpracy z podmiotami zewnętrznymi, prof. Marta Płonka, a także Damian Kupczak z Lime Polska, który podziękował uczelni za dostrzeżenie potencjału projektu Hulaj ART: Sztuka na kółkach i podkreślił, że współpraca firmy z miastem układa się pomyślnie już przez sześć lat.

Firma Lime najpierw wprowadziła swoje elektryki właśnie do Wrocławia – w 2018 roku. Obecnie ma ich u nas około 2000.