wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Boże Narodzenie 2025. Jak spędzić ten czas we Wrocławiu? Życzenia, atrakcje i ciekawostki

Boże Narodzenie 2025. Jak spędzić ten czas we Wrocławiu? Życzenia, atrakcje i ciekawostki

Data publikacji: Autor:

Boże Narodzenie we Wrocławiu ma szczególny urok. Na wrocławskim rynku już po raz kolejny organizowany jest Jarmark Bożonarodzeniowy, który licznie odwiedzają zarówno turyści z Polski, jak i z zagranicy. Sprawdźcie, jak spędzić ten czas w mieście. Przygotowaliśmy również dla was wiele ciekawostek oraz życzenia dla najbliższych.

Boże Narodzenie we Wrocławiu – jakie będą atrakcje?

Święta coraz bliżej, a na ulicach coraz częściej pojawia się śnieg. Wskakujcie w swoje świąteczne stroje i sprawdźcie, jak spędzić ten magiczny czas poprzedzający Boże Narodzenie we Wrocławiu

Święta we Wrocławiu kojarzą się z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym, świątecznymi kiermaszami oraz koncertami kolęd. W wielu kościołach i parafiach kontynuowana jest tradycja tworzenia bożonarodzeniowych szopek. Każdego roku wrocławski Rynek rozświetla choinka, która również stanowi atrakcję miasta w okresie świątecznym.

Życzenia Bożonarodzeniowe

Oto kilka przykładowych życzeń na Boże Narodzenie, które możemy złożyć bliskim i znajomym:

  • Niech Święta Bożego Narodzenia, przyniosą Ci radość, pokój i wzajemną życzliwość.
  • Pięknej choinki, pysznych pierników, mnóstwa prezentów i niezapomnianego czasu z bliskimi.
  • Zdrowych, pełnych miłości i radości świąt Bożego Narodzenia oraz bliskości wszystkich, których kochacie.
  • Niech drogi Twojego życia będą oświetlone miłością. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Ci spełnienia marzeń.
  • Pod choinką prezent znaleziony to gwarancja, że czas będzie umilony. Wszystkiego najlepszego w święta i Nowy Rok.
  • Stary Rok powoli przemija, zbliża się noworoczna chwila. Lecz wielkie marzenia zostają, niech one Ci się po prostu spełniają.

Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wymyślenie własnych życzeń. Skorzystajcie z naszego wrocławskiego generatora kartek świątecznych! 

Wybierz grafikę:

Wybierz życzenia:

Autor życzeń:

Ilość znaków: 0/30

Twoja e-kartka

Znaczek pocztowy

Piękna jest radość w Święta, ciepłe są myśli o bliskich, niech pokój, miłość i szczęście otoczą dzisiaj nas wszystkich!

Twój podpis

Kartka się tworzy, proszę czekać...

Historia życzeń świątecznych

Historia życzeń świątecznych w Polsce sięga bardzo zamierzchłych czasów. Wierzono, że Bożonarodzeniowe życzenia mogą się spełniać, dlatego podchodzono do nich bardzo rozważnie.

Łamanie się opłatkiem pojawiło się w XVIII wieku. Przy składaniu życzeń na święta Bożego Narodzenia zachowywano powagę, ponieważ miały dodatkowy wymiar duchowny.

Tradycja życzeń na Boże Narodzenie polegała na tym, że na początku głowa rodziny składała życzenia wszystkim obecnym na Wigilii, a dopiero potem członkowie rodziny składali je sobie nawzajem.

Historia kartek na Boże Narodzenie

Pierwsze kartki świąteczne pojawiły się XIX wieku. Przyjęły się na tyle dobrze, że przekazujemy je sobie do dziś. W dobie internetu nie wysyłamy ich tak często w formie fizycznej i robimy to raczej przez portale społecznościowe czy smsy. Nadal jednak wysłanie takiej kartki bożonarodzeniowej do kogoś bliskiego może przywołać uśmiech na twarzy.

Potrawy wigilijne na Boże Narodzenie

Zgodnie z tradycją obchodzoną w Polsce na wigilijnym stole powinno się znaleźć dwanaście dań. Liczba ta nie jest przypadkowa, według religii chrześcijańskiej symbolizuje dwunastu apostołów. Co ciekawe, według wierzeń ludowych dwanaście potraw wigilijnych odnosi się do dwunastu miesięcy w roku.

Jakie są tradycyjne potrawy wigilijne?

Dania różnią się od siebie w zależności od regionu Polski. Są jednak potrawy, które nieodzownie kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia. W większości domów podczas kolacji wigilijnej nie może zabraknąć m.in. karpia, barszczu czerwonego czy pierogów. Co ciekawe, niektóre z potraw wigilijnych mają swoje symboliczne znaczenie. Oto najpopularniejsze potrawy:

  • Barszcz wigilijny. Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez tradycyjnego barszczu czerwonego z uszkami. Dla większości osób to jedyny raz w roku, gdy jemy tę potrawę podawaną właśnie z uszkami.
  • Zupa grzybowa. W niektórych domach barszcz czerwony z uszkami jest zastąpiony zupą grzybową.
  • Kutia. Jedną z 12 potraw, które obowiązkowo powinny znaleźć się na wigilijnym stole jest kutia, czyli kluski z makiem. Ta typowo świąteczna potrawa w większości domów jest przygotowywana wyłącznie na święta Bożego Narodzenia.
  • Karp. Trudno wyobrazić sobie tradycyjne święta Bożego Narodzenia bez karpia. Podaje się go w różnej formie: pieczonej, smażonej, w galarecie albo w cieście. 
  • Pierogi. W święta Bożego Narodzenia na wigilijnym stole nie może zabraknąć pierogów z kapustą i grzybami. Choć przygotowuje się je nie tylko od święta to w wielu domach kojarzą się głównie z daniem wigilijnym.
  • Kapusta z grochem. Na wigilijnym stole powinna znaleźć się także kapusta z grochem. Według dawnych wierzeń grzyby mają przynosić szczęście, a a kapusta siłę i witalność.
  • Makowiec. Podczas świąt Bożego Narodzenia na stole nie powinno zabraknąć również makowca. Zgodnie z dawnymi wierzeniami zawarty w cieście mak jest symbolem urodzaju, a orzechy zwiastują szczęście oraz płodność. 
  • Pierniki. Na wigilijnym stole często pojawia się również piernik. W niektórych domach piecze się również pierniczki, które następnie wiesza się na choince. Piernik symbolizuje powodzenie i dobrobyt. 

W kolejnym akapicie znajdziecie nasz przepis na barszcz wigilijny!

Barszcz wigilijny – przepis

Barszcz czerwony to jedna z potraw wigilijnych, której nie może zabraknąć na świątecznym stole. Jej wyjątkowy smak i aromat od razu kojarzą się z kolacją wigilijną. Oto, jakie składniki będą potrzebne do wykonania barszczu wigilijnego:
  • ok. 1 kg buraków,
  • cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 4-5 suszonych grzybów – prawdziwków lub podgrzybków,
  • włoszczyzna – pół małego selera, 2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek pora,
  • sól,
  • pieprz,
  • ziele angielskie,
  • listek laurowy,
  • sok z cytryny lub łyżka octu spirytusowego,
  • cukier,
  • 2 szklanki kwasu buraczanego,
  • opcjonalnie pół szklanki wywaru z gotowanej ryby.

Oto przepis na barszcz wigilijny:

  1. Grzyby płuczemy, zalewamy wrzątkiem i gotujemy do miękkości. Obieramy warzywa (buraki najlepiej w rękawiczkach, by nie mieć czerwonych dłoni), kroimy na mniejsze kawałki (cebulę można zostawić całą) i gotujemy w ok. 1,5 litra wody ok. 30 minut. 
  2. Odstawiamy, by wywar przestygł. Wyjmujemy z niego warzywa, dodajemy przecedzone grzyby, kwas buraczany oraz, jeśli mamy, wywar z ryby, przyprawy. Dolewamy łyżkę octu lub soku z cytryny. Przez praskę wyciskamy dwa ząbki czosnku. Odstawiamy, by smaki się przegryzły.
  3. Opcjonalnie siekamy bardzo drobniutko cebulkę, szklimy na łyżce masła, dosłownie by była przeźroczysta. Dodajemy ją do barszczu. Przed podaniem podgrzewamy barszcz, ale nie doprowadzamy go do zagotowania, by nie stracił koloru.

Teraz pozostaje jedynie życzyć wszystkim – smacznego!

Czy Wigilia jest dniem wolnym od pracy?

W środę 27 listopada 2024 roku Sejm zadecydował, że 24 grudnia, czyli Wigilia będzie dniem wolnym od 2025 roku!

Czy 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy?

Niestety 27 grudnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Święta Bożego Narodzenia trwają od 24 do 26 grudnia. Aczkolwiek w tym roku 27 grudnia to sobota więc mamy długi świąteczny weekend.

Kiedy są niedziele handlowe w grudniu 2025 roku?

W 2025 roku niedziele handlowe w grudniu wypadają 7 grudnia, 14 grudnia oraz 21 grudnia.