3. Mikołajki 2024 we Wrocławiu. Atrakcje dla dzieci, imprezy i ciekawostki
Mikołajki we Wrocławiu 2024. Sprawdź najlepsze atrakcje dla dzieci i gdzie wybrać się na imprezę. Poznaj ciekawostki dotyczące tego święta. wwww.wroclaw.pl

W mikołajki swoje imieniny obchodzi Mikołaj. Święty o tym imieniu był biskupem z Miry. Święto obchodzone jest zwłaszcza przez najmłodszych. Tego dnia czeka na nich wiele zabaw i atrakcji. Gdzie można spędzić mikołajki we Wrocławiu? Oto lista wydarzeń i najlepsze ciekawostki dotyczące tego dnia.

Kiedy są Mikołajki 2024?

Mikołajki jak co roku obchodzimy 6 grudnia, w tym roku wypadną w piątek. Sprawdźcie pełne zestawienie wydarzeń poniżej.

Mikołajki 2024 we Wrocławiu

Co roku na Mikołajki we Wrocławiu organizowanych jest wiele atrakcji dla dzieci. To świetna okazja do aktywnego spędzania czasu i zdobywania nowych umiejętności. Z okazji mikołajek można udać się także na Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu.

Mikołajki 2024 we Wrocławiu atrakcje dla dzieci

Pełna lista atrakcji na Mikołajki 2024 we Wrocławiu pojawi się już wkrótce.

Mikołajki - skąd się wzięło to święto?

Co roku 6 grudnia obchodzony jest dzień św. Mikołaja, czyli mikołajki. Historia tego święta wzięła się od katolickiego biskupa Mikołaja z Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. W Polsce mikołajki są dniem obdarowywania najmłodszych prezentami, zazwyczaj są to drobne podarunki, jak słodycze czy zabawki. Upominki przyniesione w tym dniu przez św. Mikołaja schowane są pod poduszkę powieszone przy kominku w skarpetach.

Skąd wzięła się tradycja obdarowywania prezentami 6 grudnia?

Początki obchodzenia mikołajek nie są do końca znane. Za zachodzie zwyczaj dawania prezentów w szkołach pod patronatem św. Mikołaja sięga XIII wieku, jednak do Polski zawędrował nieco później. W XVII wieku w niektórych kościołach w Polsce można było zobaczyć tzw. skrzynki św. Mikołaja. Datki zebrane od wiernych były przekazywane na posag dla najbiedniejszych dziewcząt z parafii.

Powiększ obraz: Mikołajki we Wrocławiu 2023. Sprawdź najlepsze atrakcje dla dzieci i gdzie wybrać się na imprezę. Poznaj ciekawostki dotyczące tego święta. fot. shutterstock

Zwyczaj wręczania prezentów 6 grudnia ewoluował na przestrzeni czasu. Początkowo, miał wymiar symboliczny, dlatego zamiast drogich upominków wręczano drobne podarunki, jak słodycze czy skarpety. Niegrzeczne dzieci, zamiast prezentów dostawały od Mikołaja rózgę, co miało mieć wymiar edukacyjny. Obecnie, coraz częściej upominki mikołajkowe są równie wyszukane i kosztowne, co prezenty znajdowane podczas wigilii pod choinką.

Jak się mówi na Mikołaja?

Grudzień to czas kupowania i dostawania prezentów. Zarówno mikołajki jak i Boże Narodzenie są okazją do obdarowywania się podarunkami, które zgodnie z tradycją najczęściej przynosi Mikołaj. Jednak ze względu na nadmiar obowiązków ma on pomocników, którzy pomagają w dostarczeniu prezentów gwiazdkowych. Dlatego w niektórych regionach jego miejsce pełni:

• Aniołek
  • Gwiazdor
  • Dzieciątko
  • Dziadek Mróz
  • Gwiazdka

W zależności od regionu Polski, prezenty przynosi kto inny.

Kto w Polsce przynosi prezenty na mikołajki?

W Polsce największą popularnością cieszy się św. Mikołaj, który do grzecznych dzieci przychodzi dwa razy - 6 i 24 grudnia. Mikołaj rozdaje prezenty na Mazowszu, Podlasiu, Warmii i Mazurach, Bieszczadach, a także na Lubelszczyźnie oraz w województwie łódzkim i świętokrzyskim.

W Krakowie i całym województwie małopolskim św. Mikołaj właściwie nie istnieje, a prezenty rozdaje Aniołek. Na zachodzie Polski oraz w północno-zachodniej części kraju prezenty świąteczne przynosi nie tylko św. Mikołaj, ale także Gwiazdor.

Na Śląsku zamiast św. Mikołaja prezenty przynosi Dzieciątko i Dziadek Mróz. Co ciekawe, Dzieciątko cieszy się popularnością również u naszych sąsiadów - Czechów, a Dziadek Mróz przynosi gwiazdkowe prezenty także w regionie Puszczy Białowieskiej.

Kiedy będzie Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu?

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 we Wrocławiu wystartował na Rynku 24 listopada. Co roku przyciąga on do Wrocławia tłumy ludzi młodszych, i starszych, wrocławian i turystów z całej Polski.