wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Boże Narodzenie, najczęstsze pytania i ciekawostki. Tradycje i zwyczaje wigilijne
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu święty Mikołaj na wrocławskim rynku. Od kiedy obchodzi się Boże Narodzenie? Skąd wzięło się puste miejsce przy stole i dlaczego mamy 12 potraw? Tutaj poznasz odpowiedzi na te pytania! www.wroclaw.pl
Na zdjęciu święty Mikołaj na wrocławskim rynku. Od kiedy obchodzi się Boże Narodzenie? Skąd wzięło się puste miejsce przy stole i dlaczego mamy 12 potraw? Tutaj poznasz odpowiedzi na te pytania!

Boże Narodzenie to magiczny czas życzeń, prezentów i spotkań z bliskimi. Każdy zna najpopularniejsze zwyczaje i tradycje na Boże Narodzenie, ale czy wiecie, skąd się wzięły? Przygotowaliśmy zestawienie najczęstszych pytań dotyczących Bożego Narodzenia, w którym znajdziecie na nie odpowiedzi, jak również wiele ciekawostek dotyczących świąt.

Ciekawostki o Bożym Narodzeniu

Zbliża się Boże Narodzenie, a wraz z nim czas kolędowania w rodzinnym gronie. Dlatego wskakujcie w swoje świąteczne stroje i poczytajcie o ciekawostkach dotyczących świąt, a na pewno uda wam się zabłysnąć przy wigilijnym stole dzięki jednej z tych ciekawostek.

Od którego roku obchodzi się Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie obchodzone jest od IV wieku, a pierwsza wzmianka o tym, że obchodzi się je 25 grudnia pochodzi z 354 roku. Wcześniej świętowanie tego dnia nie było ujednolicone przez co odbywało się 6 stycznia, 19 kwietnia, 20 maja i 17 listopada w zależności od regionu.

Grudniowa data została przyjęta jako przeciwwaga dla pogańskich uroczystości, które odbywały się w tym samym czasie. Była również najbardziej zbliżona do 6 stycznia, który był najpopularniejszym dniem obchodów Bożego Narodzenia.

Kto ustalił datę Bożego Narodzenia?

Nie znamy dokładnej daty narodzin Jezusa, a rok zerowy wymieniany w Nowym Testamencie jest ogólnie przyjętym uproszczeniem. Niektórzy skłaniają się do przyjęcia daty 4 roku przed naszą erą, ponieważ wtedy zmarł Król Herod. Inni przypuszczają, że gwiazda betlejemska, która towarzyszyła narodzinom Chrystusa, mogła być kometą Halleya, która była widoczna w 12 r. p. n. e.

Badacze podejrzewają również zjawisko wybuchu supernowej jako kandydatkę na gwiazdę betlejemską. Eksplozja masywnej gwiazdy zwiększa jej jasność na niebie tak bardzo, że mędrcy podróżujący do miejsca narodzin Jezusa mogli ją obserwować przez kilka tygodni. Według chińskich kronik i analiz naukowców, do takich wybuchów doszło w marcu 5 r. p. n. e. oraz w lutym 4 r. p. n. e.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 na wrocławskim rynku Janusz Krzeszowski
Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 na wrocławskim rynku

Czy święty Mikołaj istniał naprawdę?

Prawdziwy święty Mikołaj pochodzi z III wieku. Urodził się we wsi Patara w Azji Mniejszej. Obecnie są to tereny Turcji, a tamtym czasie należały do Grecji. Mikołaj poświęcił całe swoje dziedzictwo na pomoc potrzebującym, chorym i cierpiącym. Przez wieki opowiadano wiele historii i legend o jego życiu.

Według historyków obraz świętego Mikołaja, jaki znamy dzisiaj, zaczął powstawać około 1200 roku, a do 1500 roku jego postać ukształtowała się już w pełni. Był przedstawiany jako mężczyzna z brodą, który ma magiczne moce i pilnuje, aby dzieci były grzeczne, a w zamian obdarowuje je prezentami.

Czy Wigilia to to samo, co Boże Narodzenie?

Wigilia przypada na 24 grudnia i jest to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia. Wigilią określa się dzień poprzedzający wielkie święto, stąd można spotkać się również z określeniem „Wigilia dnia Wszystkich Świętych”.

W tradycji chrześcijańskiej, wigilia to dzień poprzedzający Boże Narodzenie i kończy ona okres adwentu.

Co przynosi szczęście w Wigilię?

Każdy, kto chce zapewnić sobie szczęście na nadchodzący rok, powinien przede wszystkim spróbować każdego z 12 dań na wigilijnym stole. Popularnym przesądem jest również określenie, że „jaka Wigilia, taki cały rok”. Dlatego w ten dzień należy unikać spóźnień i kłótni oraz powinno być się miłym i życzliwym.

Bardzo znanym zwyczajem jest chowanie do portfela łusek z wigilijnego karpia. Ma to przyciągać bogactwo i chronić od złodziei. Innym przesądem, który ma pomóc w wzbogaceniu się, jest obmywanie twarzy zimną wodą, w której zanurzone są monety. Szczęście na nowy rok przynosi również częste kichanie podczas wigilii.

Co przynosi pecha w Wigilię?

W tradycjach i zwyczajach wigilijnych możemy również znaleźć, wskazówki czego nie robić podczas świąt, aby nie ściągnąć na siebie pecha. Przede wszystkim nie możemy szyć, ponieważ może to spowodować, że przez cały nadchodzący rok będziemy musieli coś naprawiać. Nie wolno również pożyczać pieniędzy, ponieważ to zwiastuje problemy finansowe.

Czy w wigilie można sprzątać? Zdecydowanie nie. Według dawnych wierzeń zamiatanie podczas wigilii powoduje wymiecenie szczęścia z domu i zwiastuje kłopoty na zbliżający się rok. Dlatego wszelkie porządki domowe należy skończyć najpóźniej do 23 grudnia.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 na wrocławskim rynku Janusz Krzeszowski
Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 na wrocławskim rynku

Skąd się wzięło 12 potraw wigilijnych?

Historia potraw wigilijnych i ich ilości na stole zmieniała się na przestrzeni wieków. Dawno temu przygotowywano 7 potraw, które symbolizowały liczbę dni w tygodniu. Następnie na stole zaczęto kłaść 9 dań, czyli tyle, ile było chórów anielskich. Przez lata przewijało się również 5, 11 i 13 pozycji na wigilijnym stole.

Ostatecznie zdecydowano, że na stole wigilijnym powinno pojawiać się 12 potraw, które miały symbolizować apostołów oraz liczbę miesięcy w roku.

Dlaczego zostawia się puste miejsce przy stole wigilijnym?

Puste miejsce przy stole jest bardzo starą, jeszcze przedchrześcijańską tradycją. Dawni Słowianie pozostawiali je podczas swoich uroczystości jako miejsce przeznaczone dla zmarłych przodków. Mieli oni w ten sposób otrzymać możliwość pojawienia się jeszcze raz wśród rodziny.

Podczas przyjęcia chrztu przez Polskę tradycja ta otrzymała nowe znaczenie. Puste miejsce zostawiane było odtąd również dla zbłąkanego wędrowca. Miało to symbolizować naszą gotowość na przyjęcie osoby potrzebującej. Nawiązywano w ten sposób to do Maryi, Józefa i dzieciątka Jezus, dla których zabrakło miejsca w gospodzie.

Czy w wigilię obowiązuje post?

Czy w wigilię można jeść mięso? Mimo, że dawni chrześcijanie zazwyczaj wstrzymywali się od jedzenia mięsa w ten dzień, to prawo kanoniczne nie zabrania jego spożywania podczas kolacji wigilijnej.

Mimo to w wielu regionach polski zachowała się tradycja aby podczas wigilii nie spożywać mięsa. Obecnie zwyczaj wstrzymania się od jedzenia mięsa w trakcie świąt utrzymuje się jedynie w Polsce.

Kto przynosi prezenty na Boże Narodzenie?

Polskie zwyczaje dotyczące prezentów na święta są różnorodne i zależne od regionu. Święty Mikołaj w Polsce przynosi prezenty 6 grudnia, natomiast 24 grudnia jest to już najczęściej Gwiazdor, Aniołek czy Dzieciątko, a nawet Dziadek Mróz i Gwiazdka.

Należy o tym pamiętać i kultywować nasze wyjątkowe tradycje. W innych krajach nie ma tak wielu różnych postaci przynoszących prezenty. Zazwyczaj jest to tylko i wyłącznie święty Mikołaj.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Prezenty świąteczne na Boże Narodzenie Pixabay
Prezenty świąteczne na Boże Narodzenie

Czy niedziela 24 grudnia jest handlowa?

Według najnowszej nowelizacji ustawy, niedziela 24 grudnia będzie niehandlowa. Natomiast niedziele 10 i 17 grudnia będą handlowe i wtedy zrobimy zakupy. Sama wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, ale w tym roku wypada w niedzielę.

Czy 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy?

Niestety 27 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy. Święta Bożego Narodzenia trwają od 25 do 26 grudnia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl