wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Porządki w szafie z ubraniami? Nadaj ubrania paczką

Temat nowych przepisów zabraniających wyrzucanie tekstyliów "na śmietnik" jest wciąż bardzo żywy. We Wrocławiu, to co nie nadaje się już do noszenia możemy odwieźć do PSZOK-u lub oddać do samochodu o nazwie SZOT. Pamiętajmy jednak, że ubraniom - i nie tylko im, można dać drugie życie, a nie od razu je wyrzucać. Tu z inicjatywą wychodzi InPost.

Reklama

Odpady tekstylne są ostatnio "na tapecie". To za sprawą Ustawy, która od początku 2025 roku zabrania wyrzucania ich do śmieci. Choć tekstylia to tylko dwa procent wszystkich odpadów produkowanych przez wrocławian, kwestia nowych przepisów budzi wiele emocji. Niepotrzebnie, bo we Wrocławiu jest mnóstwo rozwiązań, które ułatwiają proces.

Wrocław uruchomił SZOT

Samochód Zbierający Odpady Tekstylne (SZOT), to alternatywa dla tych, którzy nie mogą odwieźć odpadów tekstylnych do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Samochód podobny do kursującego już SZOP-a, odbierze od nas to, czego nie można ponownie użyć.

Często jednak stajemy przed problemem, który komentujemy krótko: "to szkoda wyrzucić". W naszych szafach są bowiem ubrania, które jak najbardziej można jeszcze nosić. Co więc zrobić z ubraniami, które się nam znudziły, ale są w bardzo dobrym stanie?

Ubrania do ponownego wykorzystania

We Wrocławiu działa kilka miejsc, które przyjmują odzież. Musi być ona jednak w bardzo dobrym stanie - bez dziur, przebarwień i plam, nie rozciągnięta, nie zużyta. Podczas selekcji takiej odzieży do ponownego użycia kierujmy się prostą zasadą: czy sam/sama chciałabym coś takiego na siebie założyć? Myślmy o tym, że ludzie, którym oddajemy nasze ubrania, będą w nich na co dzień chodzić - do urzędów, pracy, szkoły.

<p>Ubrania, kt&oacute;re oddajemy muszą być takie jak te, kt&oacute;e sprzedajemy - w dobrym stanie</p> Cottonbro Studio /pexels
Ubrania, które oddajemy muszą być takie jak te, któe sprzedajemy - w dobrym stanie

Organizacje, które sezonowo przyjmą od nas odzież w dobrym stanie, to:

  1. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Katedralna 7, pon.-pt. w godz. 8:00-15.30 (biuro) – tylko odzież męska,
  2. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta:
  • Schronisko dla Mężczyzn, ul. Bogedaina 5, pon.-pt. w godz. 8:00-16:00 (tylko odzież męska),
  • Schronisko dla Kobiet, ul. Sołtysowicka 21F, pon.-pt. w godz. 8:00-16:00 (tylko odzież damska),
  • Noclegownia dla Mężczyzn, ul. Małachowskiego 15, pon.-niedz. w godz. 8:00-20:00 (tylko odzież męska),
  • Schronisko dla Mężczyzn w Szczodrem, ul. Trzebnicka 28, pon.-pt. w godz. 8:00-16:00 (tylko odzież męska).

Zanim oddamy odzież do powyższych - zadzwońmy i zapytajmy, czy w ogóle prowadzona jest zbiórka. Obecnie na przykład (stan na początek marca 2025), nie jest ona prowadzona w żadnej z placówek TP im. św. Brata Alberta.

Możemy również skorzystać z wymian sąsiedzkich, serwisów typu Vinted lub Lalafo i sprzedać ubrania w niskiej cenie. We Wrocławiu istnieje możliwość wstawienia odzieży w komis, na przykład w Bazarze Miejskim (Chrobrego 11) lub oddania jej do Butiku Cyrkularnego (Pasaż Grunwaldzki), gdzie otrzyma ona drugie życie.

Do dyspozycji wrocławian są także pojemniki na odzież. Nie wypaczajmy jednak ich funkcji - to nie są kontenery na odpady tekstylne! Tam także powinny trafiać ubrania, które będzie można nosić z godnością.

Nadaj ubrania paczką InPost

Jeśli jednak nie lubimy lub nie możemy osobiście dotrzeć do miejsc, które przyjmą od nas odzież, możemy skorzystać z funkcji od InPost. Program EKOzwrot został stworzony z myślą o ludziach, którzy chcą podzielić się nienoszonymi już, ale wciąż ładnymi i niezniszczonymi ubraniami, z potrzebującymi, korzystając z Paczkomatu.

Do paczki, którą nadamy w Paczkomacie, możemy również włożyć buty (w dobrym stanie!) książki, zabawki i artykuły dziecięce, telefony, tablety i laptopy, małe AGD i elektronarzędzia.

– Wrocławianie mają bardzo otwarte serca, więc obecnie nasze placówki mają aż nadmiar odzieży - mówi Rafał Peroń, prezes Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. – Jeśli więc mamy nadmiar ubrań, czemu ktoś inny w Polsce nie miałby z tego skorzystać - ocenia pomysł InPostu.

<p>Ważne by paczka nie zawierała pustych przestrzeni - wypełnijmy ją po brzegi</p> Kampus Production /pexels
Ważne by paczka nie zawierała pustych przestrzeni - wypełnijmy ją po brzegi

Jak nadać taki EKOzwrot? Wyjaśniamy w kilku krokach:

Na początek - zasady. Nie wolno do paczek EKOzwrot wkładać:

  • baterii,
  • źródeł światła,
  • odpadów chemicznych i medycznych,
  • niekompletnego sprzętu.

W ramach usługi współpracujemy z organizacjami charytatywnymi i firmami, które zajmują się recyklingiem. Zamiast wyrzucać, lepiej przekazać tam, gdzie to, co sprawne, stanie się potrzebne.
InPost - strona internetowa

Jeśli wysyłamy ubrania, powinny być one zadbane. Tak samo zresztą jest z każdą rzeczą, którą nadajemy w ten sposób. Pamiętajmy też, żeby wypełniać paczki i nie zostawiać w nich pustych przestrzeni. Nie nadawajmy rzeczy pojedynczo, bo zwiększa to ślad węglowy paczek i jest nieekologiczne.

  1. Wchodzimy do aplikacji InPost lub na stronę EKOzwrotów
  2. Generujemy kod nadania - w aplikacji wybieramy >Nowa przesyłka, a następnie >Zwróć i na koniec >Oddaj do fundacji
  3. Umieszczamy kod na paczce i wysyłamy bezpłatnie w najbliższym Paczkomacie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama