Pewnego dnia w małym, zapyziałym miasteczku pojawia się nietypowy gość. Nazywa się Kowalski-Malinowski i rozpowiada, że jest byłym partyzantem, który ucieka przed ciążącym na nim wyrokiem śmierci. Zdobywa zaufanie mieszkańców miasteczka, którzy zaczynają traktować go jak proroka, widząc w nim ucieleśnienie własnych marzeń, tęsknot i ideałów...filmweb.pl
Kto skojarzył po opisie? Kto pamięta premierę „Salta” w 1965 roku w reżyserii Tadeusza Konwickiego, z muzyką Wojciecha Kilara i ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej?
Spacer śladami „Salta” po Leśnicy
„Salto” wyświetlili przed kilkoma dniami w kinie DCF, z okazji 60. rocznicy rozpoczęcia zdjęć, z których część wykonano na wrocławskim osiedlu Leśnica (m.in. przy wejściu do jednego z domów przy ul. Rubczaka). Kolejna atrakcja związana z filmem zaplanowana jest na sobotę 23 listopada.
Zapraszamy na jesienny spacer po Leśnicy, gdzie kręcono sceny do tego kultowego dzieła. Podczas spaceru poznasz kulisy powstawania produkcji. Będziesz miał niepowtarzalną okazję, by na nowo odkryć jeden z najbardziej fascynujących zakątków Wrocławia.Ośrodek Postaw Twórczych Zamek
Wycieczka (bilety tutaj) wyruszy o godzinie 12:00 spod kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego parafii św. Jadwigi (ul. Skoczylasa 23).
Filmowe tropy na Leśnicy prowadzą nie tylko do „Salta” (produkcja wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych), które notabene doczekało się wspomnienia w tytule biografii „Cybulski. Podwójne salto” autorstwa Doroty Karaś z 2016 roku.
Przy ul. Średzkiej mieszkała dziewczyna, za której twarz „każdy by się zabić dał” – Pola Raksa. Na osiedlu działały dwa kina: Robotnik i Zamek, natomiast na osiedlowej stacji kolejowej nakręcono jeden z odcinków „Stawki większej niż życie”.