3. Wiadomości z regionu
  4. Nowość na budowie elektrociepłowni w Siechnicach
Akumulator ciepła w kształcie walca jako część nowej elektrociepłowni w Siechnicach fot. PGE Energia Ciepła, Kogeneracja SA

Na terenie EC Czechnica-2 postawili zbiornik w kształcie walca. Zmieści się w nim ponoć tyle wody, ile w czterech basenach olimpijskich. Budowana w podwrocławskich Siechnicach elektrociepłownia gazowa zacznie produkcję w przyszłym roku.

Budowa elektrociepłowni Czechnica-2 w podwrocławskich Siechnicach trwa od kilkunastu miesięcy. W ostatnich tygodniach nadeszły dwie wiadomości: o próbnym uruchomieniu kotłów, o czym informowaliśmy w poprzednim tekście, oraz o akumulatorze ciepła.

Ważny zbiornik na gorącą wodę

Inwestorzy (zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, należący do PGE Energia Ciepła z grupy PGE) przekazują, że akumulator jest bardzo ważnym ogniwem łańcucha produkcji, ponieważ będzie gromadził ciepło, gdy zapotrzebowanie na nie będzie mniejsze niż bieżąca produkcja. W sytuacji odwrotnej, będzie ciepło oddawał.

Akumulator wyrównuje pracę elektrociepłowni w cyklu dobowym, przez co ogranicza ilość spalanego paliwa i tym samym poprawia efektywność funkcjonowania elektrociepłowni, a w konsekwencji ogranicza także jej emisyjność. Dodatkowo, istotnie poprawia bezpieczeństwo dostaw ciepła. W sytuacjach awaryjnych może on zastąpić urządzenie wytwórcze o mocy nawet do 100 MWt.
Dominik Wadecki, prezes zarządu Kogeneracji

Jego pojemność cieplna wyniesie blisko 700 MWh, co odpowiada dobowemu zapotrzebowaniu sieci ciepłowniczej obsługiwanej przez Czechnicę-2 w okresie letnim. Zbudowany ze stali akumulator ma kształt walca o średnicy 24 metrów i wysokości 34 m. Pomieści 13 milionów litrów wody, czyli tyle – jak wyliczyli inwestorzy – ile 4 baseny olimpijskie. Temperatura gromadzonej w nim cieczy wynosić będzie około 98 stopni Celsjusza.

Akumulator ciepła to jeden z głównych elementów elektrociepłowni, która będzie składała się także z bloku gazowo-parowego i czterech kotłów szczytowo-rezerwowych.

Start produkcji w 2024 roku

EC Czechnica-2 rozpocznie pracę w 2024 roku i zastąpi starą elektrociepłownię zasilaną węglem. Paliwem nowej będzie gaz ziemny, dzięki czemu roczna emisja dwutlenku węgla obniży się o 61 procent, a ponadto:

• oszczędność energii pierwotnej na poziomie około 600 tys. MWh rocznie;
  • wzrost mocy cieplnej o 27,5 procenta – z 247 MWt w wygaszanym zakładzie do 315 MWt w budowanym;
  • wzrost mocy elektrycznej o 79 procent – z 100 MWe do 179 MWe.

Przedstawiciele inwestora podkreślają, że nowa elektrociepłownia, której budowa jest dofinansowana przez Unię Europejską, zapewni czystsze powietrze, bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii oraz sprawność dzięki zastosowaniu najlepszej dostępnej technologii. Wyprodukowane w niej ciepło i prąd popłyną do mieszkańców gminy Siechnice i do wrocławian z południowej części miasta.

Źródło: materiały prasowe