wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tych leków brakuje we Wrocławiu. „Pacjenci odbijają się od ściany”. Zobacz antywywozową listę leków na listopad
Kliknij, aby powiększyć
na zdjęciu farmaceutka w maseczce podaje leki odwróconej tyłem kobiecie Obraz autorstwa senivpetro na Freepik
na zdjęciu farmaceutka w maseczce podaje leki odwróconej tyłem kobiecie

Na tzw. liście antywywozowej leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, znajduje się aż 200 preparatów. – Już teraz brakuje m. in. popularnych antybiotyków na bazie penicyliny, leku dla cukrzyków, szczepionki dla alergików i plastrów stosowanych w zastępczej terapii hormonalnej – wymienia Krzysztof Peregrym, farmaceuta z Wrocławia. – Pacjenci odbijają się od ściany.

Reklama

Antywywozowa lista leków na listopad 2022

Na tzw. liście antywywozowej Ministerstwa Zdrowia, opublikowanej w październiku, znalazło się 200 leków, które powinny być dodatkowo monitorowane i chronione przed wywozem z kraju od listopada 2022.

Są to m. in.:

  • benzodiazepiny – związki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym i przeciwdrgawkowym, np. Clonazepam, Elenium, Lorafen;
  • antybiotyk – Ospen z fenoksymetylopenicyliną – związkiem stosowanym jako preparat pierwszego wyboru w przypadku anginy ropnej;
  • szczepionka odczulająca na alergeny wziewne Purethal.

Antywywozową listę leków na listopad 2022 możecie zobaczyć w galerii (kliknij w lupkę na zdjęciu, żeby powiększyć):

Z tymi lekami może być problem

Problem z dostępnością leków zauważa też Naczelna Rada Lekarska.

„Prezydium NRL odnotowuje wzrastające problemy z dostępnością leków w Polsce. Problemy z dostępnością dotyczą leków specjalistycznych, leków szpitalnych dostępnych w lecznictwie zamkniętym, ale również leków szeroko stosowanych w farmakoterapii, w tym antybiotyków”.
Naczelna Rada Lekarska

– Poważnym problemem jest brak w hurtowniach szczepionki na odczulanie dla alergików o nazwie Purethal, leku Ozempic dla cukrzyków, który jest stosowany również w leczeniu otyłości, czy plastrów hormonalnych stosowanych przy menopauzie – wymienia Krzysztof Peregrym, wrocławski farmaceuta. – Dużym problemem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest brak dostępności popularnych antybiotyków na bazie penicyliny, typu Augmentin.

Klienci kupują leki na zapas i szukają ich w innych miastach

Farmaceuta wymienia też Zolmiles na przerwanie ataków migreny oraz Structum, lek stosowany w leczeniu zwyrodnień stawów.

Klienci kupują niektóre leki na zapas, ale też przyjeżdżają i dzwonią do naszej apteki z innych miast szukając potrzebnego, trudno dostępnego preparatu.
Krzysztof Peregrym, farmaceuta

Problem z dostępnością leku na cukrzycę Ozempic potwierdza także Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Wrocław: – Mamy informacje od pacjentów, że brakuje tego leku w aptekach. Odsyłamy ich do lekarzy, żeby zmienili im terapię.

Ministerstwo: „Nie ma systemowego braku leków”

W sprawie problemów z dostępnością leków apelowała w październiku do Ministra Zdrowia Naczelna Rada Aptekarska. Ministerstwo zapewnia, że w Polsce nie ma ryzyka systemowego braku leków. Problemy dotyczą wyłącznie jednostkowych produktów określonych firm farmaceutycznych i są jedynie lokalne.

Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia mówił również na konferencji prasowej, że obecnie zwiększone jest zapotrzebowanie na antybiotyki, ale Polska „ma zabezpieczone miliony opakowań”.

Ministerstwo zapewnia, że monitoruje sytuację na rynku leków i szykuje nowe rozwiązania. – Aby lekarz nie wypisał pacjentowi leku, którego w danym czasie może brakować, pracujemy nad funkcjonalnością w aplikacjach gabinetowych dostarczającą na bieżąco takie informacje – mówił na konferencji wiceminister Maciej Miłkowski. 

Naczelna Rada Lekarska zaproponowała z kolei wprowadzenie alertów lekowych, które wyświetlałyby się lekarzowi przepisującemu zagrożony brakiem dostępności lek w systemach gabinet.gov.pl oraz IKP (indywidualne konto pacjenta). 

źródło: Jakich leków może zabraknąć w Polsce (w listopadzie 2022), gdziepolek.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl