wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dzień Babci i Dziadka: recepta na szczęśliwą jesień życia [PORADY SENIORÓW]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu wrocławscy seniorzy na balu maskowym w restauracji Letniej na terenie wrocławskiego zoo, 17.01.2023 fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Na zdjęciu wrocławscy seniorzy na balu maskowym w restauracji Letniej na terenie wrocławskiego zoo, 17.01.2023

Dziadkowie są dla nas bezpieczną przystanią, tworzą ciepło domowego ogniska i dają bezgraniczną miłość. Ale to także nauczyciele życia, którzy zarażają energią, uśmiechem, łapią życie garściami i są dowodem na to, że emerytura nie musi być nudna. Jaką mają receptę na karnawałową jesień życia?

Reklama

Dzień Babci i Dziadka obchodzimy 21 i 22 stycznia, jednak wrocławscy seniorzy mogą świętować znacznie dłużej. Do 31 stycznia czeka na nich wiele atrakcji, które przygotowało Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego wraz z instytucjami partnerskimi.

To czas, który przypomina nam o tym, jak ważne są relacje między wnukami i dziadkami. W tegorocznym harmonogramie Dni Babci i Dziadka nie zabraknie warsztatów z zakresu rozwoju osobistego, śmiechoterapii, pielęgnacji oraz wizażu i stylizacji
Kamila Polańska, koordynatorka projektu z WCRS

Zajęcia przez cały rok

Ponad 34 tys. seniorów skorzystało z zajęć organizowanych przez Przestrzeń Trzeciego Wieku – WCRS w 2022 roku. Najchętniej uczestniczyli w warsztatach z zumby i jogi, a także z języków obcych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się też koncerty „Soboty ze swingiem” oraz zajęcia rękodzielnicze prowadzone przez artystów. – Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w naszych zajęciach, co nas bardzo cieszy. Widać, że wrocławscy seniorzy potrzebują imprez i warsztatów kulturalnych, ale chcą też czegoś nowego się nauczyć – zauważa Katarzyna Delikowska, kierownik Przestrzeni Trzeciego Wieku – WCRS.

I zachęca do wzięcia udziału w tegorocznych. 19 stycznia ruszają zapisy osobiste, warto się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona. Wystarczy przyjść do siedziby PTW, pl. Solidarności 1/3/5 w godz. 10-15. A w programie do wyboru: taniec współczesny, zumba, joga, nordic walking, brydż, warsztaty umuzykalniające, teatralne, zarządzanie edycją zdjęć, konsultacje cyfrowe, prawne, psychologiczne, język angielski, niemiecki i wiele więcej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Seniorzy chętnie uczą się nowych rzeczy, nie chcą być wykluczeni cyfrowo. Na zdjęciu jedna z wrocławskich seniorek  siedząca przy laptopie obok mężczyzny prowadzącego zajęcia fot. Oleksandr Poliakovsky
Seniorzy chętnie uczą się nowych rzeczy, nie chcą być wykluczeni cyfrowo. Na zdjęciu jedna z wrocławskich seniorek siedząca przy laptopie obok mężczyzny prowadzącego zajęcia

Informacji udzielą pracownicy:

  • Wrocławskiego Centrum Seniora – pl. Dominikański 6, tel. 71 344 44 44, 71 772 49 40, e-mail: karta.seniora(at)wcrs.pl
  • Przestrzeni Trzeciego Wieku – pl. Solidarności 1/3/5, tel. 739 194 102 lub 739 194 072, e-mail: ptw(at)wcrs.pl

Recepta od seniorów

Co trzeba zrobić, żeby jesień życia nie była nudna, lecz kolorowa? – Być otwartym, kochać siebie i ludzi – zdradza Krzysztof Strecker, który chętnie uczestniczy w spotkaniach integracyjnych.

Jest także organizatorem balów, których można pozazdrościć seniorom, bo braku wyobraźni i werwy im nie brak. W ciągu roku „balują” kilka razy, w tym zaczęli od przywitania Nowego Roku, a w miniony wtorek (17.01) ponad 200 osób uczestniczyło w balu maskowym w restauracji Letniej na terenie wrocławskiego zoo. – Nigdy nie mamy problemu z frekwencją i nie podpieramy ścian – uśmiecha się pan Krzysztof.

Kolejne imprezy też już zaplanowane – 15 lutego walentynki, a 20 lutego „śledzik”, czyli zakończenie karnawału – z tej okazji zabawa w stylu lat 20.

Ale nie tylko zabawami nasi seniorzy żyją. Panu Krzysztofowi wtóruje Barbara Iwanowska, która również uważa, że bliskość z ludźmi jest bardzo ważna.

Nie można zakładać, że zostały tylko obiadki, zakupy, rodzina. Nigdy nie można rezygnować ze swojego prywatnego „kącika”. Moim hobby jest pisanie, satyra obyczajowa. Wydałam 5 tomików. Bawię się także od 15 lat w serialach i teleturniejach. Byłam też przez 12 lat ławnikiem sądowym
Barbara Iwanowska

I dodaje: – Nie można mówić, że się nie chce. Łatwo wpaść w sidła lenistwa, zaniedbania. Nie dajmy się – apeluje do wszystkich seniorów i zachęca do aktywności.

Pani Basia bierze też udział w warsztatach reżysersko-aktorskich, napisała muzykę oraz tekst do konkursu na hymn seniora i zajęła drugie miejsce.

Wrocławscy seniorzy są coraz bardziej aktywni. – Bardzo mocno wpłynął na nich Czesław Rodziewicz, ich guru artystyczny, który pokazał im drogę życiową na emeryturze – zaznacza  Katarzyna Delikowska z PTW.

Czesław Rodziewicz był pedagogiem, hafciarzem, poetą, grafikiem, malarzem, członkiem wrocławskiej grupy grafików „Rys” i Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zmarł 10 lat temu, ale wciąż żyje w pamięci wrocławskich seniorów. Pokazał im, że emerytura to nie koniec.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl