Sala terapii wirtualnej rzeczywistości
Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego, przy ul. Korzeniowskiego we Wrocławiu zajmuje się leczeniem chorób psychicznych oraz nałogów, poprzez stosowanie różnych rodzajów terapii – dopasowanych do konkretnego problemu oraz indywidualnej sytuacji pacjenta.
Od środy 12 kwietnia pacjenci będą mogli również skorzystać z terapii wirtualnej rzeczywistości. W szpitalu powstały dwie sale do terapii z wykorzystaniem Virtual Reality, zaprojektowane przez firmę ZENonVR.
Zrobiliśmy tutaj laboratorium wirtualnej rzeczywistości, którego celem jest leczenie chorób psychicznych. Koncentrujemy się przede wszystkim na fobiach, ale można też zainstalować aplikacje związane z relaksacją i medytacją. Będziemy współpracować z lekarzami, żeby tworzyć inne autorskie programy, które mają uzasadnienie medyczne.Sebastian Wilk, specjalista od wdrożeń wirtualnej rzeczywistości
Sale mają wygłuszone ściany i sufit odwzorowujący obraz nieba z chmurami. Popielato-niebieska kolorystyka sprzyja budowaniu poczucia spokoju, bezpieczeństwa i wywołuje pozytywne skojarzenia:
- w pierwszym pokoju znajdują się dwa stanowiska, przystosowane do trybu Freeroam VR, gdzie gracze mają możliwość swobodnego poruszania się po całej dostępnej im przestrzeni;
- drugi pokój obejmuje cztery stanowiska z fotelami do gier w trybie Roomscale VR, które nie wymagają aktywności fizycznej; nad każdym z nich znajdują się monitory, dzięki którym koordynator na bieżąco obserwuje działania użytkowników w wirtualnym świecie.
Podczas terapii VR pacjent zakłada wygodne gogle, a na ręce intuicyjne i łatwe w obsłudze kontrolery z przyciskami, dzięki którym może sterować wirtualną rzeczywistością.
W czym pomoże terapia VR?
Jednym z zastosowań VR jest terapia po traumie. Pacjenci doświadczają wirtualnych scen, które symulują ich traumę, ale w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. Terapeuta nadzoruje intensywność i stopień ekspozycji, co pozwala na stopniowe przyzwyczajanie pacjenta do określonych stresujących sytuacji i pomaga w radzeniu sobie z lękiem.
Technologia wirtualna będzie miała u nas zastosowanie na trzech polach - po pierwsze, możemy stosować pewien rodzaj edukacji, psychoedukacji pacjentów wprowadzając adekwatne programy w komputery. Po drugie, możemy również stosować techniki relaksacyjne dla pacjentów (jako wspomaganie terapii w różnych przypadłościach). Po trzecie, możemy też zastosować tę technikę wirtualną w zaburzeniach lękowych, w tzw. fobiach specyficznych, w których znamy bodziec wywołujący reakcję lękową.Marek Witkowski, lekarz psychiatra, dyrektor medyczny Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu
– W tych gabinetach, w bezpiecznych warunkach będziemy mogli pacjenta poddać działaniu takiego bodźca, który jest oczywiście nieprawdziwy, ale nasze zmysły odczytują go rzeczywiście i w ten sposób wygaszać fobię, np. lęk wysokości – wyjaśnia lekarz.
VR może również pomóc w terapii zaburzeń lękowych, takich jak fobia społeczna, arachnofobia (lęk przed pająkami) czy klaustrofobia (lęk przed ciasnymi pomieszczeniami). Pacjenci mogą ćwiczyć w wirtualnym świecie różne sytuacje społeczne, np. spotkania towarzyskie, prezentacje lub rozmowy z obcymi ludźmi. Tego rodzaju ćwiczenia mają na celu zwiększenie poczucia pewności siebie i zmniejszenie lęku przed określonymi okolicznościami.