wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dla przyjemności czytania i myślenia – weź udział w bezpłatnych wydarzeniach dla młodych humanistów
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu uczniowie XV LO we Wrocławiu siedzący w szkolnych ławkach, zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Na zdjęciu uczniowie XV LO we Wrocławiu siedzący w szkolnych ławkach, zdjęcie ilustracyjne

Dyskusje, eseje, spotkania. W połowie listopada ruszają bezpłatne zajęcia dodatkowe dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Do udziału zaprasza Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (WCRS). W programie znalazły się propozycje z obszaru humanistyki i nauk społecznych. Sprawdźcie program i znajdźcie coś dla siebie.

Reklama

Kalejdoskop myśli – spotkania literacko-filozoficzne

To propozycja dla uczniów, którzy lubią myśleć, rozmawiać i wiedzieć więcej, a także pasjonują się literaturą, filozofią i psychologią.

– Lekcje języka polskiego w szkole średniej w dużym stopniu są podporządkowane przygotowaniu do egzaminu maturalnego, stąd nie zawsze wystarcza czasu, by czytane teksty stawały się źródłem życiowej, egzystencjalnej czy filozoficznej refleksji, tymczasem wydaje się, że takie jest ich główne przeznaczenie – proponowane spotkania to próba przywrócenia im tej funkcji – zachęcają organizatorzy.

Spotkania poprowadzi nauczycielka języka polskiego, a także mentorka Akademii Twórczych Inicjatyw Obywatelskich – Pani Agata Salników. Będą się odbywać w środy w godz. 16.00-17.00 w Przejściu Dialogu. Udział w nich jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Stwórz własny tekst - Międzyszkolny Konkurs na Esej

Możecie także spróbować swoich sił w eseistyce. Pierwszym etapem konkursu będą  stacjonarne warsztaty i wykład online z dr Dobrawą Lisak-Gębalą – badaczką eseistyki z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejnym: tworzenie własnego tekstu.

- Konkurs ma na celu zachęcenie utalentowanej młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości pisarskiej, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości młodych autorów oraz integrowanie młodzieży szkolnej przejawiającej zainteresowania literackie – mówi Renata Madeiska, autorka projektu.

Konkurs organizowany jest w partnerstwie z Liceum Ogólnokształcącym nr IX Wrocławia im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Zgłoszenia do konkursu oraz dodatkowe informacje: Renata Madeiska, e-mail: renata.madeiska[at]lo9.wroc.pl.

Forum Dyskusyjne Młodzieży Wrocławia

Tematem tegorocznego Forum Dyskusyjnym Młodzieży Wrocławia będzie wielokulturowość. Forum zaplanowano na 9 grudnia 2022 r. Będzie przestrzenią do rozmowy o tym, jak młodzi ludzie rozumieją i postrzegają wielokulturowość oraz jaki ma wpływ na ich życie. Szkołą, która w tym roku poprowadzi Forum, jest Liceum Ogólnokształcące nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu. Udział w Forum jest bezpłatny.

Wydarzenie jest kierowane do zespołów uczniów ze szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielem. Zgłoszonym zespołom organizatorzy prześlą pytania, które pozwolą przygotować się do spotkania.

Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2022 w godzinach 11.00-13.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zgłoszenia możecie przesyłać (do 20.11) na adres: anna.ducka[at]wcrs.pl.

Odpowiedzialność – co to słowo dzisiaj znaczy?

Odpowiedzi na to pytanie będziecie mogli poszukać podczas warsztatów, organizowanych w ramach drugiej edycji projektu społeczno-edukacyjnego adresowanego do młodzieży z Wrocławia i Gdańska.

– Chcemy zachęcić młodzież, aby poszukała odpowiedzi na pytania m.in.: czym jest odpowiedzialność, jak rozumiemy odpowiedzialność w środowisku rodzinnym, szkolnym, lokalnym, w społeczeństwie, co oznacza, że „jestem odpowiedzialny” – piszą organizatorzy.

W programie m.in. panel dyskusyjny oraz przygotowywanie scenariusza tematycznych „escape room” lub wycieczki. Do udziału mogą się zgłaszać (do 30 listopada) pięcioosobowe zespoły młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z Wrocławia, Aglomeracji Wrocławskiej lub Gdańska mające pełnoletniego opiekuna. Zespoły, których projekty zostaną wyróżnione, pojadą na wspólny wyjazd.

Organizatorami projektu są: WCRS, Liceum Ogólnokształcące nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu oraz Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Odpowiedzialność stanie się także głównym tematem wykładu online, który dla młodzieży poprowadzi Janina Ochojska-Okońska założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, posłanka do Parlamentu Europejskiego, działaczka społeczna, astronomka i amazonka. Spotkanie odbędzie się 15 listopada o godz. 10:30, w trybie online. Link do wykładu zostanie przesłany osobom zarejestrowanym. Rejestracja online.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl