wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Budynek starego banku będzie miał nowe życie
Kliknij, aby powiększyć
Po remoncie w obiekcie mają znaleźć się biura i sklepy Michał Kurowicki
Po remoncie w obiekcie mają znaleźć się biura i sklepy

Trwają prace restauratorskie w zabytkowym budynku na rogu ulic Gepperta i Kazimierza Wielkiego. Większość ścian pokryły rusztowania. Gruntownie odnawiana jest zarówno elewacja, jak i wnętrze obiektu.

Reklama

Gmach przy ul. Gepperta 4 we Wrocławiu powstał w latach 1889-91. To dawna siedziba Śląskiego Ziemskiego Banku Kredytowego. Ostatnio znajdował się tam bank PKO. Obecny właściciel – ARA Nieruchomości GRASS – kupił obiekt w 2017 roku z zamiarem przebudowania go na cele usługowe. Budynek obecnie ma być przystosowany dla dwóch nowych funkcji. Będą to usługi ulokowane na parterze, wraz z zapleczem w piwnicy oraz biura na pozostałych kondygnacjach.

– W tej chwili trwają intensywne prace przy elewacji, która po remoncie odzyska dawny, jasny, naturalny kolor piaskowca – informuje Andrzej Palczak, inwestor zastępczy. – Z uwagi na zły stan techniczny chcemy, po rozszerzeniu pozwolenia, wykonać nowe pokrycie dachu wraz ze wszystkimi detalami architektonicznymi.

W czasie remontu zabytków zdarzają się niespodzianki

- Do prac przystąpiono latem 2021 roku – dodaje A. Palczak. - Szacowanie terminu ich zakończenia na obiektach zabytkowych jest obarczone znacznym ryzykiem. Inwestor liczy, że uda się to w okresie około półtora roku.

Prace na elewacji południowej budynku są bardzo zaawansowane, zbliżają się do końca, choć nie widać tego z zewnątrz, bo całość przykrywają rusztowania. Zabiegi restauratorskie polegają tam na usunięciu elementów wtórnych, oczyszczeniu, naprawie piaskowca i zabytkowych rzeźbień. A co dzieje się w środku budynku?

– Największą i najtrudniejszą częścią prac są prace konserwatorskie, które musimy wykonać wewnątrz budynku – informuje A. Palczak. – Dotyczą przede wszystkim pięknie zachowanej stolarki, detali konstrukcji żeliwnych i stalowych, szczególnie na klatce schodowej.

Klatka schodowa budynku przy ul. Gepperta 4 Odnowione zostaną zabytkowe schody wewnątrz budynku.

Inwestor planuje też wybudowanie windy, której wcześniej nigdy nie było. Ponadto zamierza dostosować całość do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstanie też nowoczesna wentylacja z klimatyzacją. Obecnie prace wewnątrz budynku skupiają się na wykonaniu izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych w piwnicach.

Stary skarbiec i podpis architekta

W budynku znajduje się wiele interesujących szczegółów. Jednym z nich jest fakt, że gmach został wyposażony w piękny, stary skarbiec, który będzie poddany pracom konserwatorskim. A następnie, tak jak reszta pomieszczeń, znajdzie się w dyspozycji przyszłych użytkowników, jako jedno z pomieszczeń. Będzie tam sala konferencyjna.

– To o tyle nietypowe, ponieważ skarbiec wyposażony jest w szereg pięknie zachowanych pancernych kas oraz stalowych szaf, pomalowanych tak, że imitują drewno. Jest to świetnie zachowane i będzie eksponowane – informuje A. Palczak.

Widok z wewnątrz remontowanego budynku Taki, piękny widok na ulicę Szajnochy będzie miał przyszły najemca jednego z biur w remontowanym gmachu.

Inną ciekawostką jest kamienna plakieta, na której wyryto imię i nazwisko architekta budynku Richarda Pluddemanna. Znajduje się ona w północnej części kamienicy, na jej szczycie. W jakim jest stanie dowiemy się za kilka miesięcy, gdy pojawią się tam rusztowania. Wtedy będzie można się tam wspiąć i sprawdzić co tam dokładnie się znajduje. 

Dodajmy, że Richard Pluddemann to wyjątkowo zasłużony dla Wrocławia architekt. Wśród budynków, które zaprojektował lub współprojektował są m.in.: Most Zwierzyniecki, Hala Targowa, czy budynki szpitalne przy ul. Rydygiera.

Renowację budynku przy ul. Gepperta 4 prowadzi grupa firm. Inwestorem jest spółka ARA Nieruchomości "GRASS" sp. z o.o. Projektantem jest Pracownia Architektoniczna Archikon Anna Kościuk. Wykonawcą rewaloryzacji elewacji jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum sp. z o.o. Inwestorem Zastępczym jest Andrzej Palczak z Centrum Realizacji Architektury CReAr

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl