Ogólnopolskie referendum zostało zaplanowane na 15 października. Na karcie referendalnej są cztery pytania:
- czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Uczestnik referendum powinien zaznaczyć krzyżykiem wybraną odpowiedź. Żeby było ono wiążące, musi wziąć w nim udział 50 proc. uprawnionych do głosowania.
Udział w referendum nie jest obowiązkowy
Udział w referendum nie jest obowiązkowy. Nie jest również warunkiem przystąpienia do wyborów parlamentarnych – karty z nazwiskami kandydatów na posłów i senatorów dostaniemy nawet wtedy, jeśli odmówimy przyjęcia karty z pytaniami referendalnymi.
W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informujemy, że karty do głosowania NIE BĘDĄ spięte. Nieprawdą jest, że 3 karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone. Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z 3 głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza.Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej
Jak zrezygnować z udziału w referendum?
Aby zrezygnować z udziału w referendum, należy jeszcze przed przyjęciem kart do głosowania wyraźnie oświadczyć członkowi komisji wyborczej, że odmawia się przyjęcia karty do głosowania dotyczącej referendum. Wtedy członek komisji w spisie wyborców w rubryce „Uwagi” umieszcza adnotację „bez referendum”.
W sytuacji kiedy – jeszcze w lokalu wyborczym, zdecydujemy się na udział w referendum, to możemy pobrać kartę, a wcześniejsza adnotacja zostanie skreślona.
Ważne: jeśli potwierdzimy pobranie karty i oddalimy się od komisji, a zmienimy zdanie – członkowie komisji odmówią odebrania karty od nas.
Sprawdź również wyszukiwarkę obwodowych komisji wyborczych, którą znajdziesz pod tym linkiem: