3. Wybory parlamentarne 2023 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Studenci z akademików też mogą głosować we Wrocławiu
Na zdjęciu prof.Karolina Jaklewicz, malarka, wykładowczyni Politechniki Wrocławskiej, przez autobusem Ikarus, w którym urządzono mobilny punkt informacyjnych dotyczący wyborów parlamentarnych www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky

Studenci, którzy mieszkają w akademikach i na stacjach, także mogą wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Aby zagłosować 15 października wystarczy tylko dopisać się do rejestru wyborców. Można to zrobić w mobilnym punkcie informacyjnym, który do środy będzie kursować między uczelniami i osiedlami akademików.

Studenci spoza Wrocławia mogą zagłosować w wyborach parlamentarnych we Wrocławiu. Do 12 października muszą dopisać się do rejestru wyborców lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Spośród ok. 100 tysięcy wrocławskich studentów około 70 procent to przyjezdni. Każdy z nich – o ile w wyborczy weekend nie wyjedzie do rodzinnego domu – może oddać swój głos we Wrocławiu. Muszą jednak do czwartku, 12 października (włącznie) zadeklarować zmianę miejsca głosowania.

Mieszkańcy Teków mogą się wpisać do rejestru wyborców

Do spisu wyborów można się dopisywać jeszcze do 12 października. Z tego udogodnienia warto skorzystać. Aby złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania, czyli dopisać się do listy wyborców trzeba:

• ze strony Miejskiego Biura Wyborczego pobrać druk - znajdziesz go na samym dole w Załącznikach, kliknij w link Wniosek o zmianę miejsca głosowania (czerwona czcionka), ściągnij, wydrukuj i wypełnij
  • do 12 października włącznie, zanieść go do jednego z Centrów Obsługi Mieszkańca. We Wrocławiu wydłużono pracę COM przy ul. Zapolskiej, pl. Nowy Targ i w Centrum Handlowym Magnolia do godz. 19, właśnie dla osób, które chcą złożyć taki dokument. Jeśli dane z wniosku zostaną pozytywnie zweryfikowane, od razu zostaniesz dopisany do listy wyborców. Studenci mogą zrealizować tę procedurę w mobilnym punkcie informacyjnym dotyczącym wyborów.

Zabytkowy Ikarus, w którym przyjmowane są wnioski do środy będzie krążył między największymi wrocławskimi uczelniami, a w poniedziałek, 9 października, po południu (godz. 14.30-18) zaparkuje przy Tekach na Wittigowie.

Powiększ obraz: Na zdjęciu zabytkowy Ikarus, w którym urządzono moblilny punkt informacyjny dotyczący wyborów www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky

• zaloguj się na stronie przez: Profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną albo aplikację mObywatel i wyślij wniosek elektronicznie; najpóźniej możesz to zrobić 12.10 do godz. 23.59

Pamiętaj! Wyborca, który złożył wniosek o zmianę miejsca głosowania zostanie skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty.

Powiększ obraz: plakat z informacjami o datach i miejscach, w których zatrzyma się specjalny autobus dla studentów, chcących dopisać się do rejestru wyborców we Wrocławiu materiały organizatorów

Jeszcze łatwiej: weź zaświadczenie, głosuj w dowolnym miejscu

Jeśli wiemy, że w dniu wyborów będziemy poza miejscem zameldowania, to możemy wybrać jeszcze łatwiejsze rozwiązanie.

Z dowolnego urzędu gminy lub miasta pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem można się zgłosić do każdej obwodowej komisji wyborczej (w Polsce, za granicą, a nawet na polskim statku morskim) i zagłosować. Procedura wygląda tak:

• pobierz formularz - na przykład ze strony Miejskiego Biura Wyborczego we Wrocławiu, znajdziesz go na samym dole w Załącznikach jako drugi załącznik, kliknij w link Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania (czerwona czcionka), ściągnij, wydrukuj i wypełnij;
  • potem złóż go najpóźniej do 12 października włącznie, w godzinach pracy dowolnie wybranego urzędu gminy lub miasta.
  • Pamiętaj: zostaniesz skreślony ze spisu wyborców, w którym do tej pory byłeś zarejestrowany.
  • Ważne: uważaj, aby nie zgubić ani nie zniszczyć zaświadczenia. Kolejnego nie dostaniesz, ani nie zostaniesz powtórnie wpisany na listę wyborców w swoim rejonie.

Rozkład jazdy wyborczego Ikarusa

Poniedziałek, 9 października

• godz. 10-14, kampus Politechniki Wrocławskiej, parking przy SKS, ul. Hoene-Wrońskiego;
  • godz. 14.30-18: osiedle akademickie Wittigowo, Biskupin, Teki;

Wtorek, 10 października

• godz. 10-14, Uniwersytet Wrocławski, Kampus Grunwaldzki, parking;
  • godz. 14.30-18, kampus Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ul. Strzegomska 55;

Środa, 11 października

• godz. 10-14, Uniwersytet Ekonomiczny, kampus główny, ul. Wielka,;
  • godz. 14.30-18, Uniwersytet Przyrodniczy, pl. Grunwaldzki 24,

Sprawdź również wyszukiwarkę obwodowych komisji wyborczych, którą znajdziesz pod tym linkiem:

WYSZUKIWARKA LOKALI WYBORCZYCH

Źródło: materiały prasowe