3. Wybory parlamentarne 2023 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Jak dopisać się do listy wyborców? Rejestr i spis wyborców 2023

Chcesz zagłosować w wyborach parlamentarnych 2023? Sprawdź, czy jesteś wpisany do rejestru wyborców w swoim miejscu zamieszkania. Warto upewnić się, jeśli w ostatnim czasie przeprowadzałeś się lub wyjechałeś ze swojej miejscowości, zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania.

Głosowanie w szpitalach, domach pomocy społecznej, więzieniach i akademikach

• osoby, które w dniu głosowania będą w szpitalach, DPS, więzieniach, są w spisach wyborców w obwodowych komisjach wyborczych utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach. Tym samym są wykreśleni ze spisów w stałych miejscach zamieszkania;
  • osoby, które przybędą do wyżej wymienionych jednostek w dniu głosowania, mogą głosować na miejscu tylko na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Głosowanie poza miejscem zameldowania na pobyt stały

Każdy uprawniony do udziału w głosowaniu może to zrobić poza miejscem stałego zameldowania. Zatem osoba zameldowana na stałe poza Wrocławiem (dotyczy to Polaków stale mieszkających za granicą), ma prawo do oddania głosu w jednej z wrocławskich obwodowych komisji wyborczych.

Może to załatwić na dwa sposoby:

1. złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania, czyli dopisanie do listy wyborców (oficjalnie nazywanego Centralnym Rejestrem Wyborców). Ma na to czas do 12 października. Procedura wygląda tak:
  • ze strony Miejskiego Biura Wyborczego pobierz druk Wniosku o zmianę miejsca głosowania i wypełnić (LINK NA STRONIE)
  • do 12 października zanieś wypełniony, papierowy Wniosek do Urzędu Miejskiego Wrocławia. Wnioski przyjmowane są w Centrach Obsługi Mieszkańca. Dane z wniosku są od razu weryfikowane (i w razie potrzeby korygowane), a następnie zostaniesz dopisany do rejestru wyborców;
  • wniosek można także złożyć w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Wyborca, który złożył wniosek o zmianę miejsca głosowania zostanie skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty.

1. pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania. To rozwiązanie najlepsze dla tych, którzy w dniu wyborów będą poza stałym miejscem zamieszkania lub w podróży. Z zaświadczeniem mogą się zgłosić do każdej obwodowej komisji wyborczej (w Polsce, za granicą, a nawet na polskim statku morskim) i zagłosować. Procedura wygląda tak:
  • pobierz Wniosek o wydanie zaświadczenia ze strony.
  • złóż wypełniony wniosek w urzędzie gminy. Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę, w urzędzie gminy, w którym złożono wniosek. Masz na to czas do 12 października 2023 r.
  • pamiętaj: zostaniesz skreślony ze spisu wyborców, w którym do tej pory byłeś zarejestrowany;
  • ważne: trzeba uważać, aby nie zgubić ani nie zniszczyć zaświadczenia. Kolejnego nie dostaniesz, ani nie zostaniesz powtórnie wpisany na listę wyborców w swoim rejonie.