4. Kiedy kolejne wybory w Polsce? Do kiedy trwa kadencja prezydenta Dudy? [KALENDARZ WYBORCZY]
Na zdjęciu dłonie wrzucające kartę do biało-czerwonej urny wyborczej shutterstock
Na zdjęciu dłonie wrzucające kartę do biało-czerwonej urny wyborczej

Za nami wybory parlamentarne 2023. W niedzielę 15 października Polacy zagłosowali na posłów i senatorów. Frekwencja była rekordowa i wyniosła ponad 74 proc. Najwięcej głosów zdobył PiS, potem KO i Trzecia Droga. Wiele osób zastanawia się teraz, kiedy czekają nas kolejne wybory. Samorządowe, do Parlamentu Europejskiego, prezydenckie... A być może na tym nie koniec. Wyjaśniamy.

Wybory Samorządowe 2023

W niedzielę 15 października odbyły się wybory do Sejmu i Senatu. Frekwencja była rekordowa i wyniosła 74 proc. (dane sondażowe late poll wg IPSOS dla TVN24), we Wrocławiu wyniosła ponad 81 proc. Kto zdobył najwięcej głosów? Oto wyniki:

• PiS 35,39 proc. głosów
  • KO 30,70 proc. głosów
  • Trzecia Droga 14,40 proc. głosów
  • Lewica 8,61 proc. głosów
  • Konfederacja 7,16 proc. głosów

Co po wyborach parlamentarnych 2023 w Polsce?

Co dalej? Jest kilka scenariuszy, bo wygląda na to, że PiS-owi nie będzie łatwo zdobyć większości w parlamencie.

- Prawdopodobnie będzie próba stworzenia rządu, bo prezydent zapewne wskaże, w pierwszym kroku konstytucyjnym, przedstawiciela PiS-u jako tego, kto ma tworzyć rząd. Oczywiście, wszystko będzie przebiegało w miarę sprawnie do momentu, kiedy nowy premier wygłosi exposé i będzie potrzebował wotum zaufania. A większości, która mogłaby mu to wotum zapewnić, nie widać. Koalicja PiS-u z Konfederacją nie wystarczy, zwłaszcza, że Konfederacja nie pali się do takiego sojuszu - mówił w rozmowie z wroclaw.pl Robert Alberski, politolog.

Teoretycznie istnieje możliwość, że jeśli parlamentarzyści się nie dogadają, trzeba będzie rozpisać kolejne wybory.

Kiedy wybory samorządowe w Polsce?

Tak czy inaczej Polacy wkrótce ponownie pójdą do urn. Wiadomo, że w przyszłym roku odbędą się w naszym kraju wybory samorządowe, w których wybierzemy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz przedstawicieli do rad gmin, powiatów i sejmików.

Przypomnijmy, że kadencja samorządów została wydłużona z 4 do 5 lat, a wybory samorządowe miały odbyć się jesienią 2023. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o jednorazowym przedłużeniu kadencji samorządu terytorialnego do 30 kwietnia 2024, by - jak wyjaśniano - nie doszło do kumulacji z wyborami parlamentarnymi.

Termin wyborów samorządowych wyznacza premier, na podstawie opinii Państwowej Komisji Wyborczej. Art. 371 ust. 1 kodeksu mówi o tym, że "wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad".

Kalendarz wyborów samorządowych

Według przepisów, wybory samorządowe powinny się odbyć w dniu wolnym od pracy w terminie po 31 marca i nie później niż 23 kwietnia. Datę wyznaczy premier. W grę wchodzą trzy terminy:

• 7 kwietnia,
  • 14 kwietnia,
  • 21 kwietnia.

Teoretycznie możliwe są jeszcze terminy 31 marca oraz 1 kwietnia, ale wtedy wypadają Święta Wielkanocne.

Kiedy wybory do Parlamentu Europejskiego?

To nie koniec. W przyszłym roku odbędą się także wybory do Parlamentu Europejskiego, które organizowane są co 5 lat. Poprzednie miały miejsce w maju 2019 r. Zgodnie z kalendarzem wyborczym Unii Europejskiej na nowych parlamentarzystów zagłosujemy między 6 a 9 czerwca 2024. Termin został potwierdzony przez państwa członkowskie na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego zarządza prezydent nie później niż 90 dni przed ich terminem. Muszą się one odbyć w Polsce w dniu ustawowo wolnym od pracy, więc będzie to prawdopodobnie niedziela 9 czerwca 2024. Przypomnijmy, że ostatnie wybory do PE odbyły się 23–26 maja 2019 roku.

Kiedy wybory prezydenta Polski? Kiedy kończy się kadencja Andrzeja Dudy?

Wybory prezydenckie odbywają się w Polsce co pięć lat. Wyznacza je Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji aktualnego prezydenta. Kadencja Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2025. Wybory prawdopodobnie odbędą się w maju 2025.

Więcej danych o wyborach parlamentarnych na stronie wybory.gov.pl