3. Wybory parlamentarne 2023 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Nie śpij, bo Cię przegłosują. Głosuj w wyborach 15 października
Nie śpij, bo Cię przegłosują. Głosuj wyborach 15 października. www.wroclaw.pl
Nie śpij, bo Cię przegłosują. Głosuj wyborach 15 października.

W wyborach parlamentarnych Polacy wskażą nowych 460 posłów i 100 senatorów. Udział w głosowaniu to prawo i społeczny obowiązek. Do udziału w głosowaniu zachęcają osobowości życia publicznego, artyści, samorządowcy. We Wrocławiu uprawionych do głosowania jest ponad 460 tys. osób. Lecz osoby spoza Wrocławia (niezameldowane), ale tu stale mieszkające, mogą dopisać się do rejestru wyborców. Tylko do 11 października zdecydowało się na to ponad 62 tysiące osób i liczba ta wciąż rośnie. Dopisz się i Ty! Ostatnia szansa - w czwartek 12 października do godz. 19:00 w COM-ach we Wrocławiu. Sprawdźcie, gdzie możecie się dopisać!

Wrocławianie zdecydują o wyborze 14 posłów (okręg wyborczy nr 3) oraz dwóch senatorów (okręgi nr 7 i 8). Głos będzie można oddać w jednej z 316 obwodowych komisji wyborczych. Sprawdź w wyszukiwarce, gdzie jest siedziba Twojej obwodowej komisji wyborczej.

Już ponad 62 tys. osób dopisało się do rejestru wyborców we Wrocławiu. Najnowsze dane

Na dzień 30 czerwca 2023 r. uprawionych do głosowania było 465 tysięcy 917 mieszkańców Wrocławia. Lecz osoby spoza Wrocławia (niezameldowane), ale tu stale mieszkające, dopisują się do rejestru wyborców (jest na to czas do 12 października).

Do 11 października zdecydowało się na to ponad 62 tysiące osób, a liczba ta wciąż rośnie. Będziemy ją na bieżąco aktualizować. Tylko 11 października dopisało się aż 8006 osób!

Powiększ obraz: 62 363 osoby dopisały się już do rejestru wyborców. Dziś ostatni dzień Redakcja www.wroclaw.pl
62 363 osoby dopisały się już do rejestru wyborców. Dziś ostatni dzień

Wybory parlamentarne: kto może głosować w wyborach parlamentarnych?

Prawo udziału w głosowaniu ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie został pozbawiony praw publicznych ani nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

We Wrocławiu mogą zagłosować osoby, które:

• są zameldowane na pobyt stały i nie zostały ujęte na własny wniosek w stałym obwodzie głosowania w innej gminie,
  • złożą wniosek o dopisanie do rejestru wyborców przy okazji wyborów parlamentarnych w październiku 2023 r.,
  • stale przebywają we Wrocławiu i złożą wniosek o dopisanie do Centralnego Rejestru Wyborców w stałym obwodzie głosowania we Wrocławiu.

Nie śpij, bo cię przegłosują. To hasło było na ulotkach, z którymi stałem pod lokalami wyborczymi w 1989 roku. Tegoroczne wybory są równie ważne.
Rafał Trzaskowski

Co zrobić żeby zagłosować poza miejscem zamieszkania?

W głosowaniu można wziąć udział poza miejscem stałego zamieszkania. To prawo przysługuje wyborcy:

• czasowo przebywającemu poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborcy zameldowanemu na pobyt czasowy),
  • czasowo przebywającemu poza miejscem zamieszkania (dopisanemu na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania),
  • nieujętemu w żadnym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

12 października dopisz się do rejestru wyborców we wrocławskich COM-ach - masz czas do godz. 19:00

Aby wziąć udział w wyborach w miejscu czasowego pobytu, należy do 12 października 2023 r. złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wniosek może zostać złożony w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem do Urzędu Miejskiego Wrocławia w Centrach Obsługi Mieszkańca:

• COM nr 1: ul. Zapolskiej 4, czynne pon-pt, godz. 8.00-19.00;
  • COM nr 2, pl. Nowy Targ 1-8, czynne pon-pt, godz. 8.00-19.00;
  • COM nr 4, al. Kromera 44, czynne pon-pt, godz. 8.00-15.15.
  • COM nr 6 (w Centrum Handlowym Magnolia Park), ul. Legnicka 58, czynne pon-pt, godz. 9.00-19.00, sob, godz. 9.00-19.00.

Na miejscu uzyskamy potwierdzenie, że nasze nazwisko dopisane zostało do spisu wyborców (dotyczy to nadchodzących wyborów parlamentarnych).

Weź zaświadczenie. Głosuj na wyjeździe

Ale można wybrać jeszcze prostszą ścieżkę. Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, otrzyma zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem można głosować w dowolnym obwodzie w całej Polsce, za granicą, a nawet na statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy do 12 października 2023 r., w postaci papierowej, a zaświadczenie odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę, w urzędzie gminy, w którym złożono wniosek.

Udział w wyborach sprawia, że człowiek jest ważny, ponieważ politycy zwracają uwagę tylko na tych, którzy chodzą na wybory. W związku z tym, jeśli chcemy, żeby politycy zwracali na nas uwagę, to musimy na te wybory chodzić. Ponadto w pierwszej kolejności na wybory wyrywają się w osoby, które można określić jako homo affectus, raczej oszczędne poznawczo, ale za to szczodre emocjonalnie. Jeśli tylko one zagłosują, to politycy będą dostosowywać swoje przekazy i działania do takich wyborców. Dlatego tak istotny jest udział w głosowaniu ludzi racjonalnie myślących.
prof. Jarosław Flis

Należy pilnować, aby nie stracić zaświadczenia o prawie do głosowania, ponieważ nie ma wtedy możliwości otrzymania kolejnego, ani wzięcia udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Wyborca, który złożył wniosek o zmianę miejsca głosowania lub pobrał zaświadczenie o prawie do głosowania, zostaje skreślony ze spisu wyborców, w którym był dotąd wpisany.

Wszelkie informacje na temat głosowania we Wrocławiu oraz wnioski do pobrania znajdziesz na wroc.city/VademecumWyborcy23.

Sprawdź również wyszukiwarkę obwodowych komisji wyborczych, którą znajdziesz pod tym linkiem:

WYSZUKIWARKA LOKALI WYBORCZYCH