Ochrona przed falą wezbraniową na terenie czterech gmin, przez które przepływa Widawa to główna rola modernizowanych elementów infrastruktury przeciwpowodziowej w rejonie aglomeracji wrocławskiej.
Kilometry nowych wałów
Inwestycja rozpoczęła się w 2020 r., na jej realizację zaplanowano ponad 100 mln zł z budżetu państwa oraz Banku Światowego.
Zakres robót hydrotechnicznych obejmuje:
- budowę nowych wałów przeciwpowodziowych Widawy na odcinku o długości 11 kilometrów. To zadanie polega na m.in. budowie nowych wałów przeciwpowodziowych wzdłuż prawego i lewego brzegu Widawy. Poszerzenie i podwyższenie korpusu wałów, uszczelnione istniejące obwałowania na lewym brzegu oraz budowa, remont i konserwacja rowów i drenaży odwodnieniowych. Większość robót dobiegła końca.
- przebudowę wału przeciwpowodziowego o nazwie „Przerowa L” na fragmencie o długości 2 kilometrów
- budowę nasypy konstrukcji wałów z ukształtowaniem skarp, przejazdów i zjazdów,
- usunięcie miejsc, w których kolidowały sieci telekomunikacyjna, elektroenergetyczna, wodociągowa i gazowa;
- budowę nowych przepustów wałowych i drogowych,
- budowę nowych nawierzchni.
Nowe siedliska rozrodcze płazów
Prace realizowane były pod nadzorem przyrodniczym, aby maksymalnie ograniczyć ewentualnego negatywne skutki na środowisko naturalne. W ramach rozwiązań kompensujących nasadzono drzewa, odtworzono fragment siedliska lasu łęgowego, a w okolicy Dobrzykowic wybudowano niewielkie zbiorniki (o powierzchni w sumie 0,6 ha), które mają służyć za siedliska rozrodcze dla płazów.
Zakończenie prac zaplanowano na lato 2023 r.
Źródło: materiały prasowe