wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie we Wrocławiu
  4. Bezpłatne badania dla seniorów, z problemami z pamięcią

We Wrocławiu trwa nabór pacjentów na bezpłatne badania dotyczące choroby Alzheimera. Każdy uczestnik będzie otoczony pełną opieką medyczną, obejmującą wizyty lekarskie, badania diagnostyczne, a w razie potrzeby także interwencje medyczne.

Reklama

Celem badania jest ocena, czy leczenie paradontozy, czyli stanu zapalnego przyzębia, może poprawić stan zdrowia i jakość życia chorych na chorobę Alzheimera. To jedyny taki projekt w Polsce.

Badanie realizowane jest w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz przy wsparciu Amerykańskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego (Alzheimer’ s Association).

Wczesne objawy choroby Alzheimera są często błędnie interpretowane jako naturalne oznaki starzenia się, tymczasem szybkie zdiagnozowanie choroby ma kluczowe znaczenie dla szybszego wdrożenia kompleksowego leczenia, spowolnienia postępu choroby, łagodzenia jej objawów oraz utrzymania funkcji poznawczych na możliwie najwyższym poziomie, przez jak najdłuższy czas. Wczesne rozpoznanie pozwala również na zapewnienie pacjentowi i jego rodzinie odpowiedniego wsparcia oraz dostępu do usług medycznych i opiekuńczych, co może istotnie wpłynąć na poprawę jakości życia oraz jego wydłużenie.
Dr hab. Marta Sochacka z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu

Co ma zapalenie przyzębia do problemów z pamięcią?

Okazuje się, że bardzo dużo, bo zapalenie przyzębia, powodujące uszkodzenia dziąseł, kości zębodołowych i innych struktur wspierających zęby, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. To przez bakterie, które mogą łatwo przedostać się do krwiobiegu i uszkadzać nie tylko tkanki w jamie ustnej, ale także mózg.

Szybsza diagnoza to szybsze leczenie

Organizatorzy badania przypominają, że choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji na świecie – cierpią na nią miliony osób.

Pierwsze objawy choroby to:

  • utrata pamięci,
  • trudności ze znalezieniem odpowiednich słów lub zrozumieniem tego, co mówią ludzie,
  • trudności z wykonywaniem wcześniej rutynowych zadań,
  • zmiany osobowości i nastroju.

Dlaczego warto się zgłosić na badania?

Osoby, które zgłoszą się na badanie, mogą zyskać:

  • kompleksową opiekę psychologiczną i psychiatryczną,
  • leczenie stomatologiczno-peridontologiczne;
  • regularne badania krwi,
  • wizyty bez kolejki,
  • stały dostęp do specjalistów,
  • poprawę stanu zdrowia.

Uwaga! Z wzięcia udziału w badaniach wyklucza m.in. palenie papierosów, cukrzyca, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, przewlekłe choroby zapalne.

Jak można zgłosić się na badania? 

Żeby wziąć udział w badaniach, trzeba się skontaktować telefonicznie z  dr hab. Martą Sochocką, dzwoniąc pod nr tel. 792 213 245 (pn-pt w godzinach 9.00-15.00).

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama