wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przełomowa decyzja o wysokości stóp procentowych?

Co z wysokością stóp procentowych w Polsce? 6-7 maja kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która podejmuje decyzję o wysokości stóp w Polsce. Eksperci nie mają już wątpliwości. Na majowym posiedzeniu RPP dojdzie do pierwszej, od października 2023 r., decyzji o obniżce stóp w Polsce. O ile mogą zostać obniżone stopy i jak wpłynie to na raty kredytów? Zobaczcie najnowsze prognozy.

Reklama

Główna stopa procentowa banku centralnego od września 2022 r. pozostawała na poziomie 6,75 proc. Po roku, we wrześniu 2023 r., rozpoczął się cykl obniżek stóp. Pierwsza decyzja zapadła 6 września - RPP zdecydowała się obniżyć stopy aż o 75 punktów – do 6 proc. w skali roku. 4 października kolejna decyzja RPP. Tym razem Rada zdecydowała o obniżce o 25 punktów - do poziomu 5,75 proc.

Od tego czasu RPP pozostawiała stopy procentowe na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Zmienić ma to się właśnie w maju 2025 r.

W maju RPP obniży stopy procentowe aż o 50 pkt?

Cięcie stóp procentowych w maju mamy już niemal, jak w banku. Co więcej, spodziewam się nie tylko skromnych 25 punktów bazowych, ale od razu 50.
Bartosz Turek, główny analityk HREIT

Jak wskazuje ekspert, powodów takiej decyzji będzie kilka. Pierwsze to wynagrodzenia, które od grudnia 2024 r. rosną wolniej od wcześniejszych oczekiwań. Roczna dynamika wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 7,7%. To mało, jeśli wziąć pod uwagę, że marcowa projekcja inflacji zakładała w I kwartale wzrost wynagrodzeń na poziomie ponad 10% (r/r).

W kwietniu dowiedzieliśmy się ponadto, że rząd przedłuży mrożenie cen energii. Brak takiego mechanizmu wskazywany był, jako ważny czynnik powstrzymujący RPP przed cięciami stóp. Finalnie już w marcu, ale tym bardziej na koniec kwietnia, dowiedzieliśmy się, że inflacja zwalnia znacznie szybciej niż można się tego było spodziewać.

– Najlepiej pokazać to na przykładzie kwietniowego szybkiego szacunku GUS, który mówił o inflacji na poziomie 4,2% (r/r). To nie tylko mniej, niż wskazywał konsensus prognoz, ale też znacznie mniej niż przewidywał NBP w swojej projekcji na II kwartał. Analitycy banku szacowali, że inflacja powinna wynieść 5,2%. Szansę na inflację na poziomie 4,2% (r/r) oceniano, jeszcze w marcu, na 10-15%. To znaczy, że z punktu widzenia wtedy dostępnych danych mało prawdopodobne było, że dynamika wzrostu cen zacznie aż tak szybko hamować – dodaje Bartosz Turek.

Czy majowa decyzja RPP rozpocznie cykl obniżek stóp? O ile spadną stopy do końca 2026 r.?

Bartosz Turek spodziewa się, że do końca roku podstawowa stopa procentowa może zostać obniżona nawet o 100-150 pkt. bazowych.

Obniżek spodziewam się zarówno na posiedzeniu majowym, jak i czerwcowym. Potem, w lipcu poznamy nową projekcję inflacji i PKB. Ten dokument będzie miał kluczowe znaczenie dla członków RPP, którzy również na początku lipca będą mieli możliwość decydowania o koszcie pieniądza w Polsce.
Bartosz Turek, główny analityk HREIT

– Prezes NBP sugerował ponadto, że pod koniec roku może pojawić się kolejna przestrzeń do łagodzenia monetarnego. Jeśli tak faktycznie będzie, to taka decyzja może być skorelowana z kolejną – listopadową – projekcją inflacji i PKB. Docelowo w 2026 roku – jeśli wszystko pójdzie dobrze, to mamy szansę na to, że podstawowa stopa procentowa spadnie w okolice 3-4% – dodaje Turek.

O ile spadną raty kredytów po majowej obniżce stóp procentowych?

Oczekiwana majowa decyzja RPP została już wkalkulowana w bieżące notowania rynkowe. Załóżmy, że 5 maja 2025 roku bank aktualizuje nam oprocentowanie biorąc pod uwagę najświeższe dostępne dane, a więc te na temat WIBOR-u, które zostały opublikowane na koniec poprzedniego dnia roboczego, czyli 2 maja.

Jeśli mamy kredyt oparty o stawkę WIBOR 6M to czeka nas już zauważalna ulga. 2 maja WIBOR 6M wynosił bowiem 5,08%, a pół roku wcześniej, czyli 4 listopada było to 5,84%. W przypadku kredytu zaciągniętego na 400 tys. zł i 25 lat z marżą na poziomie 2% oznacza to ratę niższą już o oprawie 200 złotych (spadek z prawie 3050 złotych do niecałych 2850 złotych).
Bartosz Turek, główny analityk HREIT

W mniejszym stopniu spadek raty mogą obecnie obserwować klienci z kredytem opartym o WIBOR 3M. Spadki WIBOR-u w wersji 3M są póki co mniejsze, niż w przypadku stawki WIBOR 6M. Kwartał temu (3 lutego) wskaźnik ten był wyceniany na 5,85%, a 2 maja 5,36%.

– W przypadku kredytu zaciągniętego na 400 tys. zł i 25 lat z marżą na poziomie 2% oznacza to ratę niższą o około 128 złotych (spadek z niecałych 3050 złotych do prawie 2920 złotych miesięcznie). Przy czym mówimy o zmianie wywołanej jedynie mocną wiarą rynków w majowe cięcia stóp procentowych, a nie o korekcie wywołanej faktycznym podjęciem decyzji przez RPP – kończy główny analityk HREIT.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama