Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Główna stopa procentowa banku centralnego od września 2022 r. pozostawała na poziomie 6,75 proc. Po roku, we wrześniu 2023 r., rozpoczął się cykl obniżek stóp. Pierwsza decyzja zapadła 6 września - RPP zdecydowała się obniżyć stopy aż o 75 punktów – do 6 proc. w skali roku. 4 października kolejna decyzja RPP. Tym razem Rada zdecydowała o obniżce o 25 punktów - do poziomu 5,75 proc.
Od tego czasu RPP pozostawiała stopy procentowe na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
Zmienić ma to się właśnie w maju 2025 r.
W maju RPP obniży stopy procentowe aż o 50 pkt?
Cięcie stóp procentowych w maju mamy już niemal, jak w banku. Co więcej, spodziewam się nie tylko skromnych 25 punktów bazowych, ale od razu 50.Bartosz Turek, główny analityk HREIT
Jak wskazuje ekspert, powodów takiej decyzji będzie kilka. Pierwsze to wynagrodzenia, które od grudnia 2024 r. rosną wolniej od wcześniejszych oczekiwań. Roczna dynamika wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 7,7%. To mało, jeśli wziąć pod uwagę, że marcowa projekcja inflacji zakładała w I kwartale wzrost wynagrodzeń na poziomie ponad 10% (r/r).
W kwietniu dowiedzieliśmy się ponadto, że rząd przedłuży mrożenie cen energii. Brak takiego mechanizmu wskazywany był, jako ważny czynnik powstrzymujący RPP przed cięciami stóp. Finalnie już w marcu, ale tym bardziej na koniec kwietnia, dowiedzieliśmy się, że inflacja zwalnia znacznie szybciej niż można się tego było spodziewać.