Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych został zapoczątkowany we Francji na początku lat 90. XX wieku, po to, by każdego roku przypominać nam wszystkim, że osoby z niepełnosprawnościami są częścią społeczeństwa i powinny być traktowane z szacunkiem. Dotyczy to także ich prawa do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i zawodowym.
Niestety wciąż niechlubną praktyką jest parkowanie pojazdów przez osoby w pełni sprawne na miejscach przeznaczonych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Mało, kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki może to być problem dla tych ludzi, dla których te miejsca są zarezerwowane.Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu
Warto o tym pomyśleć, bo zajęcie osobie z niepełnosprawnością miejsca do parkowania utrudnia jej (a czasami wręcz uniemożliwia) zrobienie zakupów, udanie się do urzędu, spotkanie z przyjaciółmi albo inną zaplanowaną aktywność. Takie postępowanie jest nie tylko wykroczeniem, ale także dowodem na brak empatii i liczenia się z innymi.
Ile kosztuje zajęcie miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnościami?
Dolnośląscy policjanci oraz strażnicy miejscy patrolujący Wrocław nie puszczają takich wykroczeń płazem. Zwracają także uwagę na nadużycia, wynikające z korzystania z przywilejów posiadania karty parkingowej.
– Kierujący pojazdem oznaczonym kartą parkingową może parkować na miejscu dla osób niepełnosprawnych tylko wtedy, kiedy przewozi osobę legitymującą się kartą – Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.
Pamiętajmy, że brak szacunku dla innych wiąże się także z kosztami:
- Parkowanie pojazdu na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnościami bez wymaganej karty parkingowej skutkuje mandatem w wysokości 800 zł oraz nałożeniem 6 punktów karnych.
- Warto też pamiętać, że zgodnie z art. 96b Kodeksu Wykroczeń, posługiwanie kartą parkingową przez osobę nieuprawnioną zagrożone jest karą grzywny do 2 tys. złotych.
Są także inne możliwe konsekwencje:
- Odholowanie auta i konieczność poniesienia związanych z tym kosztów.
- Konieczność tłumaczenia się przed sądem. Nałożona przez sąd kara może wynosić nawet 30 tys. zł.
Szukasz miejsca parkingowego dla osoby z niepełnosprawnością? Zajrzyj na przygotowaną przez ZDiUM mapę „kopert” w ścisłym centrum Wrocławia.