W sobotę we Wrocławiu obchodzono rocznicę Nocy Kryształowej - tragicznych wydarzeń z roku 1938 - do których doszło na terenie nazistowskich Niemiec, także w Breslau.
- Jest to szczególny moment refleksji nad tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej. Wydarzenie upamiętnia ofiary antysemityzmu i prześladowań. To czas, by zastanowić się nad rolą pamięci historycznej w kształtowaniu przyszłości wolnej od uprzedzeń i nienawiści - pisze Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu.
Szkło na ulicach niemieckich miast, w Breslau spalona synagoga
W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku naziści dokonali pogromu Żydów - ulice niemieckich miast zostały zasypane kawałkami szkieł i kryształów ze zniszczonych żydowskim mieszkań i sklepów. W przedwojennym Wrocławiu podpalona została a następnie wysadzona w powietrze potężna Nowa Synagoga, która mieściła się przy dzisiejszej ulicy Łąkowej.
Noc Kryształowa 1938. Pogrom Żydów
- W wyniku Nocy Kryształowej spalono blisko 200 synagog i zbezczeszczono cmentarze, ponad 7500 sklepów prowadzonych przez Żydów zostało zniszczonych, blisko 100 osób narodowości żydowskiej zostało zamordowanych, a tysiące wywieziono do obozów koncentracyjnych - można przeczytać na stronie internetowej Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.
W sobotni wieczór przeszedł ulicami Wrocławia marsz pamięci, w rocznicę Nocy Kryształowej. Wrocławianie przemaszerowali od synagogi przy ul. Włodkowica pod pomnik synagogi na Wygonie (ul. Łąkowa). Zobaczcie zdjęcia: